Bohaterowie wydani w 2019 roku
- Sylas, Wyzwolony z Kajdan (mag) – 25 stycznia 2019 r.
- Yuumi, Magiczna Kotka (support) – 14 maja 2019 r.
- Qiyana, Cesarzowa Żywiołów (zabójca) – 28 czerwca 2019 r.
- Senna, Odkupicielka (strzelec/support) – 10 listopada 2019 r.
- Aphelios, Broń Wiernych (strzelec) – 11 grudnia 2019 r.
Sylas, Wyzwolony z Kajdan
Podstawowe informacje
- Patch, w którym został wydany: 9.2.
- Skórka: Lunar Wraith Sylas
- Rola: mag
- Rioterzy, którzy nad nim pracowali: Blake “Squad5” Smith, John “JohnODyin” O’Bryan, Victor Maury, Sunny “Kindlejack” Koda
- Zobacz zapowiedź, zapowiedzi graficzne
- Zobacz umiejętności
- Zobacz biografię
Zapowiedzi i wydanie
Sylas to pierwsza postać wydana w 2019 roku. Przyjął się dość dobrze – zwłaszcza jeśli chodzi o jego ult, który wywołał niemałe zamieszanie. Po ujawnieniu media społecznościowe zostały zasypane gradem pytań o interakcje ulta Sylasa z ultami poszczególnych bohaterów. Szczególnie zastanawiało graczy, co się stanie, jeżeli Sylas ukradnie ulta przeciwnego Sylasa (otrzyma ostatni skradziony przez niego ult) oraz co się stanie, kiedy zagramy One For All Sylasami na Sylasów (właściwie nie będziemy mieli ultów do kradnięcia).
Bohater przyjął się dość dobrze w społeczności. Szybko też dokładniej poznaliśmy jego historię w komiksach z Lux, z których dowiedzieliśmy się, że to właśnie Pani Jasności jest odpowiedzialna za uwolnienie Sylasa.
Co warto zapamiętać z jego wydania?
Słowo “ult”. Naprawdę.
A jeśli szukacie czegoś innego, to warto wspomnieć koncept postaci Sylus z 2011 roku, stworzony przez użytkownika o nicku I3est Annie NA. Wyjątkowo przypomina on Sylasa – nie tylko z imienia…
Rola: mag, support, ofensywny tank.
Umiejętności
Pasyw: Eternal key
Sylus otrzymuje regenerację zdrowia i many równą połowie tych wartości u sojuszniczego bądź przeciwnego bohatera.
Q: Do or Die
Sylus rzuca małą kulą w kierunku wroga, zadając obrażenia magiczne i spowalniając cel. Umiejętność ma 50% szans na odbicie się od Sylusa bądź jego sojusznika. Jeśli tak się stanie, to spowolni postać, od której odbiła się umiejętność.
W: Warp key
Sylus przenosi swój klucz w kierunku wroga, zadając obrażenia magiczne. Jeśli wróg jest spowolniony, umiejętność zadaje podwójne obrażenia.
E: Bravo Key
Sylus wysyła kulę światła w kierunku sojusznika, zwiększając jego regenerację zdrowia i many na krótki czas. Jeżeli umiejętność została użyta na przeciwniku, zmniejsza jego regenerację.
R: Mimic Key
Spośród sojuszniczych i wrogich bohaterów będących w grze Sylus wybiera losową superumiejętność jednego z nich. Tym samym jest w stanie ją użyć. Umiejętność trwa do 10 sekund, zanim zresetuje się jej licznik.
Yuumi, Magiczna Kotka
Podstawowe informacje
- Patch, w którym została wydana: 9.10
- Skórka: Battle Principal Yuumi
- Rola: support
- Rioterzy, którzy nad nią pracowali: Daniel “Maxw3ll” Emmons, Jonathan “EndlessPillows” Fuller, Rayla “Jellbug” Heide, Laura Michet, Jessica Oyhenart, Justin “Earp” Albers
- Zobacz zapowiedź
- Zobacz umiejętności
- Zobacz biografię
- Zobacz szkice koncepcyjne
- Yuumi: znaczenie imienia, głos bohaterki, ciekawostki
Zapowiedzi i wydanie
Ujawnienie Yuumi było… cóż, albo wielką klapą, albo wielkim sukcesem – zależy, jak na to patrzeć. Riot musiał nieco zmienić plany w stosunku do Magicznej Kotki, jako że bohaterka została przypadkowo ujawniona przez jednego z youtuberów, Nasteeya. Firma nie wniosła względem niego oskarżenia, jednak zerwała z nim współpracę w ramach League Partner Program. Wyciek ten był jednak dość niespodziewany i znacząco wpłynął na odbiór postaci. Z drugiej strony jednocześnie zwiększył zasięg odbiorców, do których dotarła informacja o nowej bohaterce – takie wycieki w końcu nie przechodzą bez echa.
A tej postaci echo było zdecydowanie potrzebne – wprowadziła bowiem wyjątkową mechanikę do gry. To pierwsza postać, która przyczepia się do sojusznika, by zyskać nienamierzalność (w zamian za możliwość autoatakowania). Siłą rzeczy okazało się to dość problematyczne – Kotka przeszła wiele zmian, które mają zapobiec jej dominacji w grze (zwłaszcza pod kątem e-sportu). I choć ten cel z pewnością został zrealizowany (w końcu Yuumi regularnie znajduje się na poziomie maksymalnie 45% win rate), to poprawki nie zadowalają graczy: ci bowiem zarzucają, że twórcy gry z ciekawego trickstera-supporta skupionego na regularnym wykorzystywaniu pasywu i umiejętności ofensywnych zrobili AFK-healera polegającego na klikaniu E (zwłaszcza po zmianach z patcha 9.24).
Co warto zapamiętać z jej wydania?
Błędy! A właściwie jeden, ikoniczny bug, który był powiązany z Mordekaiserem. Po wydaniu bohaterki mogła ona przenieść się do Wymiaru Śmierci wraz z Mordekaiserem. Problem polegał jednak na tym, że Żelazny Upiór wracał z Wymiaru Śmierci… a Yuumi nie.
Qiyana, Cesarzowa Żywiołów
Podstawowe informacje
- Patch, w którym została wydana: 9.13
- Skórka: Battle Boss Qiyana
- Rola: zabójca
- Rioterzy, którzy nad nią pracowali: Stash “Stashu” Chelluck, John “JohnODyin” O’Bryan, Thomas “Hylia” Randby, Gem “Lonewingy” Lim
- Zobacz zapowiedź
- Zobacz umiejętności
- Zobacz biografię
- Zobacz szkice koncepcyjne
- Qiyana, Ixtal, Ixaocan: odmiana
Zapowiedzi i wydanie
Qiyana nie cieszyła się szczególną popularnością, jak na nową postać. Chwilę wcześniej w grze pojawiła się Yuumi, a gracze byli bardziej zainteresowani wydarzeniami Trials oraz Arcade: ULTRACOMBO. Sam Riot nie przygotował żadnych specjalnych akcji marketingowych związanych z bohaterką – twórcy gry uznali, że nie jest to konieczne, jako że i tak wakacje były przepełnione nową zawartością, co samoistnie przyciągało graczy.
Nie oznacza to jednak, że zaniedbano jej możliwości w grze. Postać otrzymała wyjątkowo ciekawy dodatek: po wbiciu killa może dabować. Dostała również trzy różne kursory, które zmieniają się zależnie od posiadanego przez nią żywiołu.
Nieco problemów przysporzyła rozgrywka Qiyany na ARAM-ie – przez dwie aktualizacje od wydania na Howling Abyss nie było bowiem możliwości skorzystania z żywiołu wody. Wprowadzono ją dopiero w patchu 9.15 – do dziś Qiyana może korzystać z wody za pośrednictwem ołtarzy zdrowia.
Ostatnia ciekawostka dotyczy nie samej Qiyany, ale jej sióstr – jak bowiem zdradził Reav3, niewykluczone, że kiedyś zobaczymy którąś z nich w grze…
Co warto zapamiętać z jej wydania?
Qiyana została zapowiedziana nieco wcześniej niż zwykle. Znalazła się bowiem w trailerze Yuumi. Pod koniec Magiczna Kotka przenosi się do tajemniczej dżungli. Miejsce to pojawia się później w prezentacji Qiyany.
Senna, Odkupicielka
Podstawowe informacje
- Patch, w którym została wydana: 9.22
- Skórka: True Damage Senna
- Rola: strzelec/support
- Rioterzy, którzy nad nią pracowali: August “August” Browning, David “Interlocutioner” Slagle, Justin “Earp” Albers
- Zobacz zapowiedź: pierwszy teaser, drugi teaser, teaser w grze
- Zobacz umiejętności
- Zobacz biografię
- Zobacz szkice koncepcyjne
Zapowiedzi i wydanie
Senna istnieje w świadomości graczy od 2013 roku, czyli od wydania Luciana. Trafiła do gry jako w pewnym stopniu ukształtowana postać. Plany z nią związane pojawiły się już kilka lat temu, jednak zdecydowano się na jej wydanie przy okazji dziesięciolecia League of Legends. Według biografii powinna przyjąć rolę strzelca, jednak ważne było, żeby nadal miała możliwość grania razem z Lucianem (w końcu w biografii jest on jej mężem), a nie jedynie przeciwko niemu – dlatego wprowadziła do gry pewną nowość, łącząc klasę strzelca i supporta enchantera. Nietypowa mechanika pogodziła problem wynikający z lore postaci, a tym samym w ciekawy sposób wypełniła niszę w grze: w końcu do tej pory nie mieliśmy możliwości grania strzelcem, który jednocześnie byłby healerem.
Jej związki z lore wymusiły także zmianę interakcji w grze. Mowa tu nie tylko o voiceover Luciana, ale też ukrytych misji. Do momentu ujawnienia Senny Thresh zaczynał grę zawsze z jedną duszą. W pewnym momencie dusza ta zniknęła – co stanowiło kolejną wskazówkę, jakiej postaci możemy się spodziewać w grze. Jej wydanie wprowadziło także nowe ukryte misje.
Wygląd Senny – a właściwie jej wersji w skórce True Damage – poznaliśmy dużo wcześniej, niż pojawiły się przewidywania, że w tym roku zostanie dodana do gry. Jeszcze w sierpniu bowiem na PBE pojawił się niedokończony splash art bohaterki.
Lucian i Senna trafili również do drugiego zestawu Teamfight Tactics, wprowadzając nową klasę Soulbound.
Co warto zapamiętać z jej wydania?
W szczególnie ciekawy sposób ukształtowane są animowane zapowiedzi Senny (choć więcej w nich Luciana niż Senny). Kilka teaserów tworzy bowiem jedną, bezpośrednio połączoną historię. Co jednak ciekawe, nie były one wydawane w odpowiedniej kolejności. Pierwszy w kolejności pod względem historii teaser – Dark Passage – został wydany 10 października 2019 roku. Drugi – The Climb – natomiast pochodzi z przedsezonu 2018. Trzeci – Senna: Shadow’s Embrace – wraca do 2019 roku (został wydany 16 października). Spójrzmy, jak wyglądają połączone:
Ach, no i oczywiście nie możemy zapomnieć o teledysku True Damage – GIANTS, do którego bohaterka została włączona! Przy okazji warto przypomnieć, że True Damage Senna otrzyma pierwszą edycję prestiżową dostępną za Punkty Prestiżu 2020.
Aphelios, Broń Wiernych
Podstawowe informacje
- Patch, w którym został wydany: 9.24
- Skórka: Nightbringer Aphelios
- Rola: strzelec
- Rioterzy, którzy nad nim pracowali: Stash “Stashu” Chelluck, Bradford “CertainlyT” Wenban, David “Interlocutioner” Slagle, Sunny “Kindlejack” Koda
- Zobacz zapowiedź
- Zobacz umiejętności
- Zobacz biografię
- Zobacz szkice koncepcyjne
- Aphelios i Alune: znaczenie imion, odmiana
Zapowiedzi i wydanie
Imię Apheliosa po raz pierwszy pojawiło się w jednym z majowych filmów Voyboya. Spodziewano się wtedy, że będzie to kolejna postać – przed nim jednak zdążyły się jeszcze pojawić Qiyana i Senna. Sprawdziły się również informacje z listopadowego przecieku od tajemniczego użytkownika IAmTheSenat: zapowiedział on bowiem nie tylko Apheliosa, ale też wszystkie skórki w patchu 9.24.
Ostatecznie Aphelios dołączył do gry w patchu 9.24 (i to w wieczór, w którym miała miejsce pełnia księżyca) jako jedna z najtrudniejszych postaci w grze – a przynajmniej zdaniem rioterów. Nic dziwnego – jego mechanika pięciu broni, które pozwalają na 22 wersji umiejętności może sprawiać pewne problemy. Cóż, dobrze, że nie zgodzono się na propozycję CeirtainlyT, zgodnie z którą Aphelios miał dysponować 25 broniami…
Skomplikowana postać nie może jednak wejść do gry bez żadnych kłopotów. Tuż po wydaniu Aphelios przysporzył nieco problemów: przez błąd przez pierwsze 17 minut postać była możliwa do kupienia za 6300 NE, a nie 7800 NE. Już po dobie jednak znalazł się gracz, który okiełznał nowego bohatera i zdobył na nim siódmy poziom maestrii.
Po dwóch tygodniach od wydania na serwery live Aphelios cieszy się 48,61% win rate i 12,4% pick rate w Platynie+ (49,53% win rate i 12,7% pick rate we wszystkich rangach).
Co warto zapamiętać z jego wydania?
Szczególnie warto zachować w pamięci motyw muzyczny Phela. Jest to jeden z nielicznych motywów muzycznych postaci z wokalem (prawdopodobnie imitującym głos Alune, siostry Apheliosa).