r.

Aphelios – co wiemy o nowej postaci? Data wydania, cena, rola, imię (Aphelios i Alune – odmiana, znaczenie) i biografia

Zaledwie dziewięć dni temu Riot wydał Sennę - a już poznaliśmy kolejną postać. Co dotychczas wiemy o Apheliosie, Broni Wierzących?

Aphelios – splash art

Kliknij, aby powiększyć

Kiedy zostanie wydany?

Aphelios został ujawniony 19 listopada na stronie Uniwersum. Prawdopodobnie więc będzie testowany w cyklu 9.24. Kiedy możemy się go spodziewać?

  • PBE: dziś lub w przyszłym tygodniu (ok. 26 listopada; ponieważ cykl będzie trwał trzy tygodnie, Riot planuje dopiero za tydzień wydawać nową zawartość – możliwe więc, że dopiero wtedy zobaczymy Apheliosa na serwerze testowym).
  • Serwery live: najpewniej patch 9.24, który jest planowany na środę, 11 grudnia (postać nie musi jednak być dostępna w dniu patcha, może to nastąpić nieco później). Według przecieku z klienta ma zostać wydany dokładnie 11 grudnia.

Ile będzie kosztować?

Przez pierwszy tydzień Aphelios będzie kosztował 7800 NE lub 975 RP. Po tygodniu jego cena spadnie do 6300 NE, jednak nadal będzie wynosić 975 RP.

Skórka

Według przecieku (pamiętajmy: nie jest to oficjalna informacja) dostanie on skórkę Nightbringer. Byłaby ona powiązana z oficjalnie zapowiedzianym eventem Night & Dawn.

Rola w grze

Zgodnie z październikową roadmapą Aphelios jest strzelcem. Reav3 określił go jako “prawdopodobnie najtrudniejszego ADC do wymasterowania”. W skróconej biografii pojawiła się także informacja, że jego broń to pistolety.

Kto go stworzył?

Praca nad Apheliosem zaczęła się jeszcze przed rozpoczęciem prac nad Senną. Reav3 określił go jako “bardzo ambitny projekt”.

Gameplay: Stash “Stashu” Chelluck oraz Bradford “CertainlyT” Wenban

Stashu pracował nad Apheliosem w zeszłym roku (po zakończeniu prac nad Akali). Po czasie został przeniesiony do zespołu zajmującego się Teamfight Tactics – wtedy jego pracę kontynuował CertainlyT.

  • Stashu:
    • postacie: Qiyana (również z CertainlyT);
    • reworki: Fiora, Vladimir, Talon, Evelynn, Cassiopeia.
  • CertainlyT:
    • postacie: Darius, Zyra, Zed, Thresh, Yasuo, Kalista, Zoe, Qiyana (ze Stashu);
    • reworki: Mordekaiser, Graves, Caitlyn, Warwick, Akali.

Biografia: David “Interlocutioner” Slagle

  • Biografie: Warwick, Urgot, Nunu & Willump, Swain, Pantheon, Senna, Gnar, LeBlanc.
  • Voiceover: Lux, Maokai.

Koncepty: Sunny “Kindlejack” Koda

  • Postacie: Fiddlesticks, Mordekaiser, Pantheon, Senna, Sylas, Zoe.
  • Skórki: All-star Akali, Infernal Akali, Prehistoric Anivia, PROJECT: Ashe, Santa Braum, Pulsefire Caitlyn, Program Camille, Blood Moon Diana, Academy Ekko, Arcade Ezreal, Pool Party Fiora, Risen Fiddlesticks, Gragas Caskbreaker, High Noon Jhin, Elderwood LeBlanc, Program Lissandra, Elementalist Lux, Aether Wing Kayle, Guardian of the Sands Kha’Zix, Dragon Knight Mordekaiser, Pentakill Mordekaiser, King of Clubs Mordekaiser, Sinful Succulence Morgana, Cursed Revenant Nocturne, Badlands Baron Rumble, Ryze Whitebeard, Yellow Jacket Shen, SSW Singed, DJ Sona, Master Chef Tahm Kench, SSW Talon, Armor of the Fifth Age Taric, Blood Moon Twisted Fate, SSW Twitch, Omega Squad Twitch, Dark Star Varus, Omega Squad Veigar, Arclight Vel’Koz, Cosmic Dusk Xayah, Cyber Pop Zoe.

[Źródło]

Imiona: Aphelios i Alune

Znaczenie i pochodzenie

Nie znamy oficjalnych informacji na temat pochodzenia imienia Apheliosa, jednak możemy podejrzewać, skąd się ono wzięło. Prawdopodobne są dwa tropy: odniesienie do słońca (gr. hēlios) lub odniesienie do aphelium (a może oba jednocześnie).

W przypadku Alune trop jest właściwie jeden: odniesienie do księżyca (łac. luna).

Hēlios luna

Słowo hēlios pochodzi z języka greckiego i oznacza ‘słońce’.

W języku łacińskim luna oznacza ‘księżyc’.

Mitologia

Przywołajmy również kontekst mitologiczny: w mitologii greckiej Helios był uosobieniem Słońca, bogiem z drugiego pokolenia tytanów (w mitologii rzymskiej jego odpowiednik to Sol). Każdego dnia miał przemierzać niebo na złotym rydwanie, zaprzężonym w cztery konie (Ajton, Eoos, Flegon i Pyroeis). Przybycie Heliosa zapowiadała Eos, jego siostra, utożsamiana z jutrzenką. Nocą niebo zaś przemierzała na srebrnym rydwanie (zaprzężonym w dwa białe konie, muły lub krowy) druga z sióstr Heliosa, Selene, uosobienie Księżyca (w mitologii rzymskiej jej odpowiedniczka to Luna).

Łatwo możemy więc skojarzyć z Apheliosa z Heliosem/Solem i Alune z Selene/Luną. Ma to uzasadnienie również w biografii tych postaci – w końcu Aphelios i Alune “mogli być razem, tylko gdy byli rozdzieleni” – tak jak słońce i księżyc, jak dzień i noc.

Ap-helios i A-lune

Pamiętajmy jednak, że imię nowego bohatera w League of Legends zawiera także cząstkę ap-. Ponieważ część helios ma typowo greckie pochodzenie, warto odwołać się do przedrostka właśnie z języka greckiego: ap- lub apo- jako prefiks może oznaczać: ‘z, od, z dala od’. Biorąc pod uwagę biografię postaci i jego powiązania z Lunari, pojawienie się tego przedrostka wydaje się uzasadnione: nasz Aphelios jest bowiem oddalony od słońca.

W ten sam sposób odkrywamy znaczenie imienia siostry Apheliosa. Luna pochodzi z języka łacińskiego – w tym samym języku szukamy więc przedrostka a-. Co ciekawe, stanowi on odpowiednik greckiego ap(o)-. Podobnie jak Aphelios, Aluna jest oddalona od księżyca.

Wprowadzenie motywu oddalenia nie wydaje się dziwne – w końcu Aluna i Aphelios stanowią broń w walce Lunari z Solari. Można też potraktować to jako swego rodzaju odniesienie do już istniejącej w grze pary słońca i księżyca: Leony i Diany.

Aphelium

Aphelium (ang. aphelion) – inaczej punkt odsłoneczny – to «punkt orbity okołosłonecznej ciała niebieskiego najbardziej oddalony od Słońca» (cyt. za SJP PWN). Jeśli chcemy się bezpośrednio odwołać do pojęcia astronomicznego, zyskujemy identyczne znaczenie: oddalony od słońca (nic dziwnego – etymologia tego pojęcia sięga właśnie do greckiego przedrostka ap- oraz słowa hēlios).

[Opracowanie własne]

Odmiana

Aphelios

M. (kto? co?) Aphelios
D. (kogo? czego?) Apheliosa
C. (komu? czemu?) Apheliosowi
B. (kogo? co?) Apheliosa
N. (z kim? z czym?) Apheliosem
Msc. (o kim? o czym?) Apheliosie
W. (o!) Apheliosie

Przy odmianie nie należy stosować apostrofu ani myślnika. Przykładowe formy błędne: Ahelios’ie, Aphelios-a.

Alune

W języku polskim imiona żeńskie odmienia się jedynie w przypadku, gdy są zakończone na -a. Jeśli imię zakończone jest na -e (tak jak Alune), pozostaje ono nieodmienne.

M. (kto? co?) Alune
D. (kogo? czego?) Alune
C. (komu? czemu?) Alune
B. (kogo? co?) Alune
N. (z kim? z czym?) Alune
Msc. (o kim? o czym?) Alune
W. (o!) Alune

Przykładowe formy błędne: AlunęAlunąAlun’ie.

[Opracowanie własne]

Biografia

Przeczytaj biografię Apheliosa

Streszczenie biografii Apheliosa:

  • Aphelios i Alune są bliźniakami, dziećmi przeznaczenia. Wyznają Lunari (czczących księżyca) – potępiany przez Solari kult. Wyznawcy Solari zmusili wyznawców Lunari do ukrywania się.
  • Aphelios poświęcał dnie na ćwiczenie walki ostrzami. Miał świecić przykładem dla innych. Alune ćwiczyła, by zostać wieszczką. Wzmacniała magicznie Apheliosa. Mogła to robić tylko z użyciem pewnego nośnika. Była to trucizna w żyłach Apheliosa: otwierająca umysł na potęgę nocy esencja noktumy. Trucizna wywierała ból tak mocny, że uniewrażliwiała na wszystko inne.
  • Pewnego dnia prastara świątynia Marus Omegnum ujawniła się i wybrała Alune, która miała żyć w jej wnętrzu, oddalając się od Apheliosa, z którym wytworzyła silną więź. Uwolniła pełen potencjał swojej mocy.
  • Tymczasem Solari zaatakowali Lunari: pokonali też Apheliosa. Aby uciec przed atakiem Solari, Alune przeniosła siebie i świątynię do świata duchowego. Stamtąd wzmocniła Apheliosa, który pokonał wojowników.
  • Aphelios i Alune stali się bronią Lunari. Walczyli dzięki swojemu bólu i poświęceniu.

Solari i Lunari znamy już z biografii Leony i Diany. Obie były wychowywane jako członkinie Solari (strażników Góry Targon). Diana jednak zainteresowała się “wymarłą”, starożytną i zakazaną wiarą Lunari, czczących księżyc. Doprowadziła do śmierci starszyzny Solari, którą chciała nawrócić – za co miała ją ukarać Leona.

Solari uważają, że tylko słońce jest prawdziwą formą światła i to od niego pochodzi życie. Ich zdaniem księżyc jest zdradliwy. Według Lunari świat żyje w wiecznym cyklu, który utrzymuje go w równowadze: noc, dzień, słońce, księżyc.

Przypomnijmy też informacje z roadmapy:

  • Aphelios “od urodzenia był uczony tylko jednego: ochrony wiary przed tymi, którzy stoją w słońcu”.
  • Przeszedł złożone szkolenie, uczył się władać różnymi broniami wiary, zmieniać je tak, jak zmieniają się cykle księżyca.

Przeciek Voyboya

Co ciekawe, Apheliosa można było spodziewać się już od maja – wtedy bowiem pojawił się on na filmie Voyboya w ekranie wyboru bohatera. Podejrzewano jednak, że było to imię tymczasowe (tak jak w przypadku Yuumi – na etapie produkcji w kliencie była ona oznaczona jako Catbook; jak widać – tym razem imię zostało wybrane na długo przed wydaniem bohatera).