Game Over r.

Doping mózgu – L-treonian magnezu

Na rynku suplementacyjnym znajdziemy co najmniej kilka form magnezu. Oprócz biodostępności często różnią się one swoim działaniem. Ciekawą pozycją dla osób, które chcą poprawić własne funkcje kognitywne, jest L-treonian magnezu, który dzięki swojej strukturze skuteczniej przekracza barierę krew-mózg.

Zachęcam Cię do zapoznania się z dwoma poprzednimi materiałami:

Full Borsuk Workout

Wszystkie suplementy możesz nabyć w sklepie http://www.muscle-zone.pl/. Wraz z kodem promocyjnym BORSUK05 otrzymasz 5% zniżki na całe zamówienie. Dodatkowo zachęcam do polubienia mojego fanpage Full Borsuk Workout.

Czym jest L-treonian magnezu?

Najpierw kilka słów o samym magnezie. Jest on jednym z najbardziej kluczowych dla nas minerałów. Na jego niedobory cierpi duża część populacji. Jego deficyty powodują problem z ciśnieniem krwi, redukują tolerancję glukozy czy prowadzą do zaburzeń przewodnictwa nerwowego. Jest on ważny dla zdrowia naszego mózgu i układu nerwowego. Działa antystresowo, antydepresyjnie oraz neuroprotekcyjnie. Naturalnie znajdziemy go w zielonych warzywach i orzechach. Jego źródłem może być też woda mineralna bogata w ten pierwiastek.

Przejdźmy teraz jednak do samego L-treonianu magnezu – dlaczego jest on wyjątkowy i czym właściwie jest? Jest on wersją chelatowaną tego minerału, co oznacza, że jest związany z innymi molekułami, które mogą mieć wpływ na stabilność, absorpcję lub biodostępność związku [1]. W przypadku tego związku magnez jest związany z L-treonianem – czyli metabolitem witaminy C [2]. Dzięki temu połączeniu łatwiej przekracza on barierę krew-mózg i wpływa na nasze funkcje kognitywne.

Jak działa L-treonian magnezu?

Nasz mózg potrzebuje większej koncentracji magnezu aniżeli ten krążący w naszej krwi [3]. Magnez odgrywa kluczową rolę w wielu mechanizmach związanych z naszym mózgiem i neurologią. Głównym problemem jest fakt, że w przypadku używania standardowych form tylko jego niewielka część trafia do mózgu [4]. Właśnie w celu pokonania tego problemu został stworzony L-treonian magnezu, aby łatwiej pokonywać barierę krew-mózg [5]. Inną ciekawą właściwością jest fakt, że zwiększa on plastyczność mózgu – oznacza to, posiada większą możliwość do produkcji neuronów i ich połączeń, co owocuje wpływem na zdolność uczenia się i zapamiętywania. Istnieją również dowody na to, że magnez zwiększa neurotroficzny czynnik podchodzenia mózgowego, czyli białko warunkujące m.in. funkcjonowanie neuroprzekaźników dopaminowych oraz cholinergistycznych [6].

Troszkę głębiej o L-treonianie magnezu

Najbardziej wiarygodne badanie tego związku przeprowadzono w 2010 roku na osobach w wieku 50-70 lat, które skarżyły się na problemy z pamięcią, koncentracją, niepokojem oraz snem [7]. Były one oceniane w testach podzielonych na 4 etapy – pamięć krótkotrwała, pamieć długotrwała, skupienie oraz tak zwane funkcje wykonawcze.  Suplementacja L-treonianem magnezu trwała 12 tygodni. Wyniki były podobne do tych, które przeprowadzano wcześniej na zwierzętach – poziom magnezu w mózgu znacznie się zwiększył. Wszyscy uczestnicy zanotowali lepsze wyniki w przeprowadzonych testach sprawdzających funkcje kognitywne. Suplementacja także zredukowała biologiczny wiek mózgu.

Przyjrzyjmy się również testom na zwierzętach. Podczas suplementacji na nich zauważono zwiększenie neurotransmiterów GABA oraz zredukowanie markerów stresu biologicznego [8]. Stwierdzono również możliwy wpływ na zmniejszenie uczucie niepokoju, fobii i następstw długotrwałego stresu [9]. Szczury podczas badań były również bystrzejsze oraz wykazywały lepszą pamieć zarówno długo-, jak i krótkotrwałą [10][11][12].

Inne profity suplementacji

Oczywiście suplementacja L-treonianu magnezu również przynosi profity wynikające z tradycyjnych form tego związku. Możemy do nich zaliczyć:

  • wzrost koncentracji,
  • poprawę odporności na stres,
  • poprawę jakości snu,
  • zmniejszenie ciśnienia krwi,
  • zmniejszenie poziomu glukozy w krwi i poprawę wrażliwości insulinowej,
  • pozytywny wpływ na procesy związane układem kostnym.

Dawkowanie

Od 300 do 450 mg magnezu (więcej stosuje się w przypadku mężczyzn – 450 mg – aniżeli kobiet – 300 mg) [13]. Warto tutaj pamiętać, że z 2000 mg L-treonianu magnezu uzyskuje się około 144 mg właściwego magnezu. Zaleca się podzielić dawkę w ciągu dnia.

Osobiście polecam Magnesium L-Threonate – Apollo, który z kodem BORSUK05 otrzymacie 5 % taniej.