Game Over r.

Doping mózgu – Alpha GPC

Masz problemy ze skupieniem? Jesteś rozkojarzony? Z pomocą przychodzi Alpha GPC. Czym jest ten związek? Jak go stosować? Czy faktycznie może on pomóc w nauce, graniu oraz ćwiczeniach? Zapraszam do lektury kolejnego artykułu z cyklu "Doping Mózgu".

Zachęcam Cię do zapoznania się z dwoma poprzednimi materiałami:

Full Borsuk Workout

Wszystkie suplementy możesz nabyć w sklepie http://www.muscle-zone.pl/. Wraz z kodem promocyjnym BORSUK05 otrzymasz 5% zniżki na całe zamówienie. Dodatkowo zachęcam do polubienia mojego fanpage Full Borsuk Workout.

Czym jest Alpha GPC?

Alpha GPC (Alfosceran choliny) jest związkiem choliny, który z zawiera w składzie związki fosfolipidowe. Jest prekursorem do syntezy acetylocholiny i fosfolipidów w mózgu. Naturalnie związek ten występuje m.in. w podrobach, rybach, jak i zbożach, jednak jego zawartość w nich jest dość skromna, jeżeli chodzi o istotny wpływ na funkcjonowanie naszego mózgu, dlatego suplementacja w tym przypadku wydaje się uzasadniona.

Działanie

  • Poprawia skupienie oraz czas reakcji w przypadku działań pod presją. [1]
  • Działa pozytywnie na funkcje kognitywne i zdolność uczenia się [2] oraz może poprawiać zdolności zapamiętywania. [3]
  • Może zwiększać stężenie acetylocholiny w przednim płacie kory mózgowej [4], niestety nie zauważono wzrostu stężenia choliny w hipokampie [5]; fakt ten można wytłumaczyć działaniem pośrednim, które objawia się poprawą ekspresji receptorów acetylocholinowych.
  • Oddziałuje na stężenie neuroprzekaźników dopaminy, jak i poprawia ich funkcjonowanie na poziomie błon komórkowych. W rezultacie możemy odczuwać lekkie pobudzenie. Dzięki temu mechanizmowi Alpha GPC dobrze działa w synergii z innymi substancjami wpływającymi na układ dopaminowy, np. kofeiną. [6]
  • W mniejszym stopniu wpływa również na stężenie serotoniny (tak zwanego potocznie hormonu szczęścia). [7]
  • W większych dawkach może mieć ona wpływ na wydolność siłową podczas treningu. [8]
  • Alpha GPC może być stosowana u chorych na Alzhaimera, którzy zbyt szybko metabolizują cholinę, co niestety ma negatywny wpływ na błony komórkowe. [9]
  • Suplementacja wpływa na wyrzut hormonu wzrostu nawet w oralnej suplementacji, niestety ten efekt trwa maksymalnie 2 godziny, co podobnie jak w przypadku argininy nie daje wymiernych profitów w tym aspekcie. [10]

Jak dawkować?

Alpha GPC bez problemu przekracza barierę krew-mózg w oralnej suplementacji. Po 1-3 godzinach od przyjęcia suplementu następuje tak zwany “peak”, czyli moment, w którym wpływ na nasz mózg będzie największy, jednakże czas półtrwania notowany jest do 24 godzin.

W przypadku poprawienia funkcji kognitywnych używamy dawki 300 mg którą przyjmujemy od 2 do 4 razy w ciągu dnia, choć większość badań pokazuje znaczące działanie już od dawek 600 mg dziennie. 

Jeżeli chcemy uzyskać wpływ na tak zwany “power output” i poprawę wyników w treningach siłowych, przyjmujemy 600 mg około 1 godzinę przed treningiem.

Posiada działanie synergistyczne z kofeiną, teaniną, omega 3, urydyną oraz fosfodyloseryną. Wpływa również pozytywnie na absorpcję niehemowego żelaza z pożywienia

Gdzie kupić?