r.

Starcraft II czyli E-sportowa gra bez idiotów! cz. 2

Masz dosyć swojej drużyny? Denerwują cie haxy? Ktoś wiecznie feeduje, trolluje i uniemożliwia Ci osiągnięcie Twojego celu? A może szukasz gry w której liczą się tylko szlifowane przez Ciebie umiejętności i nic więcej? Sprawdź Starcraft II

Pierwsza część artykułu:
Starcraft II czyli E-sportowa gra bez idiotów! cz. 1
Dziś na How2Play w dziale Gamer Lifestyle przeczytasz również:

W poprzedniej części artykułu po krótce przedstawiłem rasy występujące w grze i jak rozpocząć swoją przygodę ze Starcraft 2.
Mam nadzieje, że masz już swoją ulubioną nację i dzielnie próbujesz swoich sił z walce z komputerem lub innymi graczami w trybie wieloosobowym.

 

sc2

 

Jeżeli wcześniej nie miałeś styczności ze SC2 lub innymi grami strategicznymi, pewnie zdążyłeś już zauważyć, że gra sama w sobie jest bardzo trudna.
Kiedy rozpoczynałeś swoją przygodę w LoL’u, CS’ie, Hots’ie lub innej popularnej grze zawsze miałeś do pomocy drużynę, a w niej kogoś, kto już znał podstawy i mógł prowadzić cały team do zwycięstwa. Ze Starcraftem jest inaczej. Musisz pogodzić się z tym, że na początku będziesz dostawać regularne bęcki od przeciwników.

Po pierwsze system dobierania przeciwników nie jest ”noobfriendly”. Kiedy rozpoczynałem swoją przygodę  i trafiłem do brązu (jak praktycznie każdy, nie ma się czym przejmować), nie raz miałem okazję walczyć na gracza ze złotej ligi. Przepaść w umiejętnościach jakie reprezentowaliśmy była olbrzymia i nie trudno się domyślić jaki był wynik meczu. Na szczęście system jest skonstruowany w taki sposób, że po przegranej z dużo lepszym przeciwnikiem tracimy bardzo niewiele miejsc w lidze, tak samo jak i on niewiele zyskuje. Mimo wszystko niesmak po przegranej pozostaje.

Po drugie ilość możliwości jakie daje gra jest bardzo duża. Każda jednostka posiada pewną słabość, nie ma strategii której nie da się kontrować. Potrzebne jest Ci do tego doświadczenie, które nabywasz z każdą kolejną rozgrywką.

Początki bywają trudne jednak, warto pamiętać o pewnej złotej zasadzie którą kierują się dobrzy gracze:
Nie graj po to by wygrać, tylko aby stać się lepszym. Każdą przegrają traktuj jako lekcję, znajdź jej przyczynę i postaraj się drugi raz nie popełnić tego samego błędu.

Nie bez powodu powtórki z meczów rankingowych są zapisywane automatycznie. Nie wiesz dlaczego przegrałeś? Włącz nagranie z ostatniego meczu, zmniejsz prędkość i przeanalizuj swoją grę lub poczynania przeciwnika. A może podejrzysz ciekawą technikę i wykorzystasz ją w przyszłości aby kogoś pokonać?

sc2

Wszystkim nowym graczom polecam przejrzeć filmy na kanale IndyStarCraft. Może nie wszystko będzie dla Was zrozumiałe, ale na pewno załapiecie ogólny sens i to, jak efektywnie prowadzić swoją rasę.

Jak grać Terranami
Jak grać Zergami
Jak grać Protosami

E-sport w SC2

sc2(Lilbow na 100% ma koreańskie korzenie #potwierdzoneinfo)

Lubisz oglądać jak najlepsi gracze radzą sobie na scenie e-sportowej? Pod tym względem Starcraft 2 na pewno Cie nie zawiedzie! Jestem w stanie zaryzykować stwierdzenie, że o wiele większą frajdę niesie za sobą oglądanie turniejów w SC2 niż Lol’a bądz CS’a. Śpieszę z wyjaśnieniem dlaczego tak uważam.

Nie trzeba grać w SC2 aby czerpać przyjemność z jego oglądania.

Znam osobiście kilka osób które regularnie oglądają turnieje, mają ulubionych zawodników i wielką frajdę z kibicowania, mimo że same nigdy nie zagrały choćby jednego meczu.  Dzieje się tak za sprawą tego, że Starcrafta łatwo zrozumieć. Mamy dwóch zawodników, dwie bazy, trzy rasy, kilkadziesiąt budynków i podobną ilość jednostek. Myślę, że po obejrzeniu pełnej relacji z turnieju u boku doświadczonego gracza będziemy rozumieć grę na tyle, aby oglądanie sprawiało nam satysfakcję

Nie musisz być na bierząco.

W Starcrafcie praktycznie nic się nie zmienia. Jest tak, ponieważ gra jest po prostu zbalansowana. Buffy, nerfy, patch note’y, zmiany w itemach, nowe postacie, meta? Nie nie nie to nie tutaj 🙂
Możesz mieć 4 miesięczną przerwę w graniu/oglądaniu, wracasz i masz pewność że to nadal ta sama gra.

Najbardziej spektakularne widowisko e-sportowe

Podczas oglądania meczu w League of Legends możesz spokojnie iść zrobić sobie kolację i zalać herbatę. Jeżeli przegapisz pierwsze 10 minut to ominie Cie w większości przypadków co najwyżej pchnięcie wieży na topie i 120 farmy u adc, wow. Rozgrywka w SC2 natomiast ma to do siebie, że już od pierwszych minut towarzyszą jej emocje zwiazane z decyzjami podejmowanymi przez pro graczy. Mecze są bardzo dynamiczne i nie pozwalają widzowi nudzić się choćby przez chwilę.

 

Nie wierzysz? Sprawdz