r.

Starcraft II czyli E-sportowa gra bez idiotów! cz. 1

Masz dosyć swojej drużyny? Denerwują cie haxy? Ktoś wiecznie feeduje, trolluje i uniemożliwia Ci osiągnięcie Twojego celu? A może szukasz gry w której liczą się tylko szlifowane przez Ciebie umiejętności i nic więcej? Sprawdź Starcraft II

Dziś na How2Play w dziale Gamer Lifestyle przeczytasz również:

 

”Starcraft.. Starcraft II.. No coś słyszałem.” tak pewnie pomyślała większość z Was. W roli przypomnienia: jest to gra strategiczno-zręcznościowa osadzona w realiach science-fiction.
Swoją popularność zawdzięcza pierwszej części wydanej w 1998 roku. Choć sama fabuła jest na prawdę interesująca i osoby preferujące singleplayer z pewnością się nie zawiodą, to tym co podbija serca fanów jest tryb multi i możliwość rywalizacji z innymi osobami.

RASY

Rasy

W grze mamy do wyboru 3 rasy:
Terranie – Zaawansowana technologicznie rasa ludzka wykorzystująca do walki karabiny, działa czy szybkostrzelne czołgi. Dzięki swojemu opancerzeniu i wyszkoleniu są w stanie przetrwać w każdych warunkach.

Zergi – Rasa robali, która wszystkie braki w procesie ewolucji nadrabia liczebnością. W trzech słowach: dużo, szybko i tanio. Czasem najlepszą strategią jest zalanie przeciwnika hordami obrzydlistwa.

Protosi – Najbardziej zaawansowana rasa w całej galaktyce. Czym jest? Ciężko powiedzieć. Rozbudowana flota powietrzna, ataki obszarowe i duża wytrzymałość oraz osłona jednostek to jej główne atuty.

OD CZEGO ZACZĄĆ

Kampania
W tym miejscu chcę zaznaczyć, że aby cieszyć się pełną wersją kampanii, oraz możliwością gry ze znajomymi/1v1 trzeba zakupić jedną z 3 części gry.
Została ona wydana jako trylogia, w wyniku czego podzielono ją na 3 epizody: Wings of Liberty, Heart of the Swarm i Legacy of the Void.

Stawia to nowego gracza w ciężkiej sytuacji, ponieważ najbardziej trzymającym się kupy rozwiązaniem byłoby zakupienie pierwszej części i poznawanie fabuły od samego początku.
Warto jednak wiedzieć, że w każdej z trzech części wcielamy się tylko w jedną z ras, a sama kampania nie tylko zaciekawia przebiegiem zdarzeń, ale pełni też rolę poznawczą.
Wraz z biegiem wydarzeń otrzymujemy dostęp do nowych jednostek, technologii i rozwiązań, co sprawia że gracz może powoli poznawać rasę, zrozumieć ją, a następnie przystąpić do innych trybów gry i wykorzystać odpowiednio wiedzę którą nabył.

Blizzard udostępnia wersję demonstracyjną gry i z całego serca zachęcam do skorzystania z tej możliwości. W wersji demo możemy pojedynkować się z komputerem na dopasowanym poziomie trudności (balansuje się na podstawie Twoich wyników w poprzednich rozgrywkach) oraz rozegrać przykładowe misje każdą z trzech ras. Warto na tym etapie również zastanowić się, czy sama gra jest warta Twojej uwagi i pieniędzy, bo może się okazać, że to po prostu nie jest tym czego szukasz.

Podsumowując, mamy jedną z czterech możliwości:
1. Kupujemy pierwszą część gry (dotyczy ona Terran) i jesteśmy na bieżąco w wątku fabularnym.
2. Wybieramy drugą lub trzecią część (dotyczy kolejno Zergów i Protosów) nie ogarniamy do końca o co w tym wszystkim chodzi, ale przygotowujemy się do gry jedną z tych dwóch ras.
3. Wydajemy około 170 złotych i mamy wszystkie 3 części, no worries. (chyba oszalałeś – pomyślało 100% czytających)
4. Nastawiamy się na grę multiplayer, kupujemy dowolną część gry i ”oramy noobów”.

MULTIPLAYER

Multiplayer

Przejdźmy teraz do całej esencji jaką ma w sobie Starcraft II. Twórcy gry dali nam możliwośc rozegrania meczów w trybie 1v1, 2v2, 3v3, 4v4 w trybie normalnym/rankingowym.
Nic więc nie stoi na przeszkodzie aby grać i wspinać się w drabince ligowej ze znajomymi. Największą popularnością cieszą się mimo wszystko gry jeden na jednego.
Do naszej dyspozycji są tylko 3 rasy, ale każda z nich posiada dziesiątki build orderów, w każdym kolejnym pojedynku możemy realizować inną strategię i jesteśmy zmuszeni na bieżąco reagować na ruchy przeciwnika.
Dzięki temu każda rozgrywka jest niepowtarzalna i na swój sposób ciekawa.

To co dla wielu jest najistotniejsze, w Starcrafcie najbardziej liczą się Twoje umiejętności i doświadczenie.
Z jednej strony nikt nie gada po rusku, nie obwinia Cie o przegraną, nie wyzywa Ciebie i Twojej rodziny z drugiej zaś, nie ma na kogo zwalić winy po przegranym meczu.
Jeżeli przegrałeś to przyczyną tego była gorsza mechanika gry, podjęcie nieodpowiedniej decyzji, i błędy które popełniłes w trakcie rozgrywki.
Tak wyglada system ligowy w SC2:

Ligi sc2
brąz (~~20% aktywnych graczy)
srebro (~~20% aktywnych graczy)
złoto (~~20% aktywnych graczy)
platyna (~~20% aktywnych graczy)
diament (~~18% aktywnych graczy)
master (~~2% aktywnych graczy)
grandmaster – lvl korea (200 aktywnych graczy)

Warto zaznaczyć, że podane wartości są przybliżone i dotyczą tylko aktywnych graczy. (definiowanych poprzez rozegranie minimalnej ilości gier rankingowych w tygodniu)
Oczywiste jest to, że graczy w lidze brązowej będzie około 38% a w diamentowej tylko 7%, ale osoby z niższych dywizji częściej odpuszczają sobie gry rankingowe na jakiś czas i ćwiczą na normalach.

Koniec części pierwszej