Game Over r.

Koreański projekt ustawy “specjalnie dla Fakera i BTS” o obowiązkowej służbie wojskowej

Lee "Faker" Sang-hyeok w maju tego roku skończył 24 lata. Co jakiś czas wraca temat obowiązkowej służby wojskowej, jaką musi przejść ta ikona koreańskiego e-sportu.

Jak już pisałem w jednym z poprzednich artykułów:

Faker jest obywatelem Korei Południowej. W tym kraju funkcjonuje obowiązkowa służba wojskowa, której podlega każdy mężczyzna w wieku 18-28 lat. Do tego czasu należy podjąć decyzję o dwuletniej służbie wojskowej.

Możliwe zmiany w koreańskim prawie

28 ⇒ 30 lat

Kwanghee Woo, dziennikarz e-sportowy, poinformował o nowym projekcie ustawy, który być może zostanie przyjęty przez koreański rząd. Miałby on wprowadzić zmiany w służbie wojskowej. Przez Koreańczyków jest on nazywany “BTS and Faker bill” ze względu na niezwykłe międzynarodowe dokonania k-popowego zespołu i e-sportowca. Zarówno siedmioosobowy boysband, jak i Faker, zaczynają zbliżać się do ustawowej granicy wieku, która wyłączy ich z życia zawodowego na parę miesięcy.

Zdaniem wielu analityków e-sportowych byłby to koniec kariery Fakera. Gracz miałby poważne problemy w odnalezieniu się w grze po tak długiej przerwie. Przerwie, na którą… być może nie będzie musiał iść tak szybko.

Projekt koreańskiej ustawy zakłada, że Koreańczycy o znaczącym wkładzie w pop kulturę czy e-sport mogliby odroczyć rozpoczęcie służby wojskowej o dwa lata, do maksymalnej granicy 30 lat. Tę możliwość zyskiwałyby osoby, które otrzymały wyróżnienia i nagrody Ministra Kultury, Sportu i Turystyki. Wśród nich jest m.in. Faker, a także BTS.

Obecnie można starać się o odroczenie obowiązku m.in. gdy nadal jest się studentem uczelni wyższej. Taką możliwość mają też tradycyjni sportowcy – ale nie e-sportowcy.

Warto wspomnieć, że służbę wojskową w środę 2 września tego roku zakończył inny gracz T1. Bae “Bengi” Seong-woong rozpoczął ją 28 stycznia 2019 roku. Wraz z Fakerem, ze względu na ich niezwykłą współpracę w grze, zawodnicy byli nazywani “Robinem i Batmanem”.