League of Legends r.

Lillia – Strażniczka, Yone – Zbieracz? Najbliższy event inspirowany świętem z Ionii? Teorie spiskowe

Lillia nie została jeszcze ujawniona, jednak gracze już snują pewne teorie na temat tego, kim jest bohaterka...

Zobacz też:

Uwaga! Poniższe informacje to hipotezy graczy, a nie oficjalne wiadomości. Mogą nie być zgodne z rzeczywistością!

Przedstawiamy dwie hipotezy dotyczące nowej bohaterki, Lillii. Niektórzy łączą je ze sobą, inni traktują odrębnie.

Współplemieniec Neeko

Podejrzenie to wzięło się głównie z jednego z plików głosowych zamieszczonych na PBE w kontekście Lillii (zobacz: Tajemniczy męski głos na PBE. Zapowiedź nowej dżunglerki? Czy to Lillia?).

Zabrali twój dom, Lillia! Nie zapomnij o tej stracie. Niech to płynie w tobie.

Fraza ta jasno wskazuje na zniszczenie miejsca, z którego pochodzi Lillia, prawdopodobnie w wyniku napaści lub innego rodzaju ofensywy.

Swój dom straciła również Neeko. W jej biografii czytamy:

Neeko urodziła się na odległej i słabo poznanej wyspie daleko na wschód, na której ostatni członkowie starożytnego plemienia Vastajów żyli odizolowani od reszty świata. Zwali się Oovi-Kat, a ich rodowód sięgał korzeniami do legendarnych Vastajaszai’rei – przodków wszystkich Vastajów. […]

Na horyzoncie majaczył kataklizm.

Dzięki bystrości i poświęceniu starszyzny Oovi-Kat Neeko uniknęła śmierci swego kraju. Niezgrabnie przyjęła postać ptaka i uciekła ognistemu zniszczeniu. Czuła krzyki swoich pobratymców milknące w eterycznej otchłani pomiędzy wymiarami.

Nie wiemy, czy ktoś poza Neeko przeżył kataklizm – niektórzy podejrzewają, że udało się to właśnie Lilii.

Potwierdzenia tego przypuszczenia niektórzy szukają również w rzekomym wyglądzie Lillii, ujawnionym w wycieku jej splash arta (zobacz: Wyciek całego splash arta Lillii?!).

Bohaterka przypomina na nim hybrydę człowieka i prawdopodobnie jelenia. Mogłoby to odpowiadać zdolnościom Oovi-Kat:

Oovi-Kat byli pokojowymi istotami o niezrównanym potencjale. Ich harmonijne społeczeństwo idealnie wtapiało się w wymiar duchowy tak, że ich sho’ma – duchowa esencja – mogła przeplatać się z innymi istotami na podstawie samej bliskości, a nawet pomagała im naśladować inne fizyczne postaci.

Również w kwestii wizualnej wiele osób dostrzega podobieństwo postaci na grafice do Neeko. Ich pokrewieństwo lub chociaż wspólne miejsce pochodzenia nie byłoby więc zaskakujące…

Lillia – Strażniczka, Yone – Zbieracz,
a Summer Festival
to tak naprawdę Spirit Blossom Festival?

Spirit Blossom Festival

Hipoteza ta opiera się na opowiadaniu Nieprzemijalność.

Co roku w Ionii obchodzony jest Spirit Blossom Festival. Ioniańczycy wyczekują pojawienia się pąków kwiatów ducha – a w trakcie ich rozkwitu trwają huczne obchody święta. Po zmierzchu kwiaty rozkwitają w pełni, a uczestnicy święta zbierają się w najbliższej świątyni, by wypuścić lampiony w powietrze, oddając hołd zmarłym i modląc się o pomyślny los. Mogą też poszukać kwiatów ducha powiązanych ze zmarłymi członkami rodziny, by skontaktować się z nimi.

Po inwazji Noxusu przez kilka lat kwiaty ducha nie wróciły do Ionii, jednak w końcu pojawiły się ponownie – co wiemy z wspomnianego opowiadania Nieprzemijalność.

Grafika z opowiadania Nieprzemijalność prezentująca obchody Spirit Blossom Festival.

Legenda o Strażniczce i Zbieraczu

Z festiwalem powiązana jest również legenda o Strażniczce i Zbieraczu.

Dawno temu świat trwał w idealnej równowadze. Był potężnym drzewem życia, a każda z jego gałęzi, każdy liść i kwiat były sumiennie i rozsądnie ustawione, tak aby słońce i deszcz mogły odżywiać je wszystkie. Między ludźmi, zwierzętami i duchami panował pokój. Słowo „wojna” nie istniało, ponieważ nigdy nie było żadnych bitew ani rozlewu krwi.

Pewnego dnia droga Strażniczki skrzyżowała się z drogą Zbieracza. Zbieracz widział, jak wiele dusz Strażniczka przeprowadziła do wymiaru duchowego, by zaznały radości i szczęścia, i zaczął jej zazdrościć […] tych wszystkich duchów, którym Strażniczka pomogła odnaleźć spokój, więc uknuł plan. Wziął swoje dwa największe i najgłośniejsze dzwony i je stopił. Potem, w ciągu dwunastu nocy, przekuł je w dwa ostrza. W pierwsze przelał trochę swojej Zazdrości. W drugie przelał trochę Obsesji. Gdy nadeszła wiosna, pozwolił duchom tych ostrzy zakwitnąć w wymiarze fizycznym i miecze wyrosły z ziemi niczym sadzonki.

Sadzonki. Natknąwszy się na te ostrza w lesie, dwóch Braci pomyślało, że to sadzonki.

Owi Bracia byli najlepszymi przyjaciółmi, niezwykle lojalnymi wobec siebie, i rozumieli swoją rolę w świecie. Starszy z nich miał pewnego dnia odziedziczyć słynny miecz i ziemie ojca, a Młodszy jego statek. Obaj wierzyli, że staną się wspaniałymi bohaterami, jeden w ojczyźnie, a drugi na obczyźnie. Pewnej wiosny znaleźli dwa miecze-sadzonki rosnące w lesie. Żaden z Braci nigdy nie widział tak lśniących i spiczastych drzewek. Ścięli je wspólnie i zarzucili po jednym na ramię, by wziąć je do domu.

Nie wiedzieli jednak, że miała to być ostatnia rzecz, jaką robili razem jako Bracia za życia. Ponieważ gdy szli do domu, przedziwna żywica z mieczy zaczęła spływać na ich szyje, przepełniając ich okropnymi myślami i uczuciami… należącymi do Zbieracza. Choć tamtego dnia nie stali się wrogami, ostatecznie skrzyżowali ostrza i rozbrzmiał dźwięk dzwonów, który niósł się po wymiarze fizycznym i duchowym jak nic nigdy przedtem.

Istnieje również inna wersja legendy: bracia mieli samodzielnie stworzyć miecze przez stopienie miecza ojca. Po jego śmierci obaj uważali, że ostrze jednego jest lepsze niż drugiego – dlatego ze sobą walczyli (bez ingerencji Zbieracza).

W świecie tych legend istnieje także postać Zabieraczki (innej niż Zbieracz i Strażniczka), która towarzyszy człowiekowi, gdy ten umiera – możliwe, że jest to odniesienie do Kindred.

Z legendą o braciach wiąże się też zwyczaj zakopywania wszystkich ostrz znajdujących się w domach w czasie Spirit Blossom Festival. Gdy bracia nie mogą dobyć broni i obrócić się przeciwko sobie, nie walczą. Festiwal odbywa się więc w spokojnej atmosferze, a wszyscy wybaczają sobie nawzajem swoje winy. Dodatkowo dba się o to, by ostrza były zakopywane w miejscach, w których korzenie roślin wyrastały w spokojny sposób – by nie mogły się rozwijać tak, jak miecze-sadzonki z legendy: zakorzenione w brutalności.

Lillia – Strażniczka, Yone – Zbieracz?

Strażniczka przedstawiana była w wielu formach: lisiej, psiej, lamparciej czy nawet wydrzej. Może w końcu przybierać wiele kształtów – więc czemu nie jeleni? Taką formę poznaliśmy we wspomnianym już przecieku splash arta zobacz: Wyciek całego splash arta Lillii?!) bohaterki (oczywiście zakładając, że przeciek ten jest prawdziwy).

Pojawiły się hipotezy, jakoby to właśnie Lillia była aktualnym wcieleniem Strażniczki. Sugestii tej dopatrywać się można w plikach dźwiękowych dźwiękowych zamieszczonych na PBE. Oba z nich wypowiadane są męskim głosem – być może głosem Zbieracza:

Zabrali twój dom, Lillia! Nie zapomnij o tej stracie. Niech to płynie w tobie.

Lillia – jako Strażniczka – przeprowadzałaby do domu zbłąkane dusze po inwazji Noxusu (być może sama była jej ofiarą?). (Niektórzy sugerują, że kataklizm na wyspie Neeko był właśnie tą inwazją).

W trakcie inwazji Yasuo zabił też swojego brata, Yone. Coraz częściej pojawiają się jednak przesłanki, że Yone mógłby żyć lub wrócić ze świata martwych (mniej lub bardziej żywy). Również PROJECT: Ashe sugeruje, że Yone żyje, mówiąc do Yasuo: “Mają twojego brata, ale nie jest nie do ocalenia”.

Ponadto na splash arcie Yone z Legends of Runeterra widoczne są dwa miecze – co mogłoby odpowiadać opisowi Zbieracza (który przecież wykuł dwa miecze).

Yone / splash art / Legends of Runeterra

Wyjątkowo adekwatne wydaje się też odniesienie Yasuo i Yone do braci z drugiej wersji legendy.

Yone mógłby więc stanowić nowe wcielenie Strażnika i towarzyszyć (lub przeszkadzać) Lillii w zbieraniu dusz, wypowiadając słowa, które poznaliśmy niedawno na PBE:

Biedne zagubione dusze pragnące rozkwitu… czekałem na was.

Pamiętajmy też, że drugi bohater (po Lilii) ma zostać ujawniony również w trakcie eventu – a Lillia ma rozkwitnąć wraz z wydarzeniem. Sam motyw rozkwitania bardzo odpowiada idei kwiatów ducha…

Letni event to tak naprawdę
Spirit Blossom Festival?

Jeśli przyjąć pomysł związany ze Strażniczką i Zbieraczem za prawdziwy, możemy się spodziewać, że nadchodzące wydarzenie – określane jako Summer Festival – to tak naprawdę Spirit Blossom Festival.

W końcu nie bez powodu mapa Nexus Blitz jest stylizowana na Ionię (zobacz: Mapa Nexus Blitz będzie posiadać ioniańską stylizację)…