r.

Nauka uproszczona dzięki Minecraftowi?

MolCraft to kolejny plan mający na celu usprawnienie nauki, tym razem na pierwszy ogień poszła biochemia. Co wymyślono na Uniwersytecie w Hull?

Przeczytaj dziś również na How2Play w dziale Gamer Life Style:

 

Minecraft, jaki jest, każdy widzi. W tym momencie średnia liczba graczy sięga nawet kilkudziesięciu milionów! Wyobraźcie sobie, jak wielką część tej grupy stanowią dzieci w wieku szkolnym. Widzicie to? No, to teraz pomyślcie, co by było, gdyby w tę właśnie grę zaczęto wplatać wątki edukacyjne. Wizja połączenia przyjemnego z pożytecznym najwyraźniej spodobała się kilku osobom na Uniwersytecie w Hull, gdyż ta uczelnia zdecydowała się wprowadzić w życie pewien plan.

Minecraft Hull 1

Minecraftowy świat (stworzony, oczywiście, przez studentów) o wdzięcznej nazwie MolCraft ma na celu nauczenie młodych ludzi podstaw struktur białek i innych chemikaliów. To, co widzicie na powyższym screenie, nie wygląda jakoś zbyt skomplikowanie, prawda? Ucząc się w ten sposób, może nawet i ja zgłębiłabym tajniki chemii… No ale nie wnikajmy teraz w szczegóły nauk ścisłych. Liczy się to, że mapa jest dostępna całkowicie za darmo. Co więcej, drużyna, która stworzyła to przedsięwzięcie, bardzo chętnie zobaczy, jak ich projekt jest wykorzystywany w szkołach.

Minecraft Molcraft 2

To nie pierwszy raz, kiedy podjęto próbę użycia Minecrafta w celach edukacyjnych. Czy łączenie gier z nauką to dobry pomysł? Wyobraźcie sobie lekcje chemii czy biologii, na których siedzicie przed komputerem i macie możliwość pooglądania sobie atomów z różnych stron, a nawet wejścia do nich. Mi osobiście marzy się zobaczenie rekonstrukcji jakiegoś średniowiecznego miasta… A co Wy myślicie na ten temat?