Gamer Lifestyle r.

Pojedynek – PUBG vs Fortnite

Pamiętacie poprzedni pojedynek elit, w którym zmagałem się z odpowiedzią na pytanie "TF, Overwatch czy Paladins"? Dzisiaj lecimy z kolejnym pojedynkiem, a w ringu staną dwie gry battleroyale - Playerunknown's Battlegrounds i Fortnite! 

Na wstępie zacznę od wytłumaczenia czym są te dwie gry i co cechuje tryb battleroyale. Gra zaczyna się od lotu samolotem (PUBG) lub bitewnym autobusem (Fortnite). Stu graczy wysiada z owych pojazdów na wielką planszę, na której muszą walczyć o życie, a wygrywa ostatni gracz, duo lub drużyna, która zachowała swoje życie. W grze głównie stawiamy na taktykę oraz umiejętność przewidywania sytuacji. Musimy eksplorować, zbierać przedmioty, chować się, atakować, budować (tylko Fortnite) itp.

Jeżeli chcecie zobaczyć mój poprzedni artykuł z pojedynku elit kliknijcie w tytuł: Pojedynek elit – Team Fortress 2 vs Overwatch vs Paladins. Która gra będzie najlepsza?

Punktacja

Logicznie dwa punkty otrzyma gra najlepsza w danej rundzie, a jeden ta gorsza. Czasami dana gra nie otrzyma żadnego punktu, gdy nie zachwyci mnie kompletnie niczym lub z czymś przesadzi – spojler: będzie jedna taka runda. Mam nadzieję, że uda mi się wydać jak najbardziej sprawiedliwy werdykt.

Runda I – Ilość graczy

Najważniejsze jest to, aby w grę było komu grać. I mimo że i w PUBG-u, i w Fortnite graczy nie brakuje, to właśnie PUBG posiada ich więcej. Non stop są kupowane coraz to kolejne konta, więc przekłada się to na bardzo dużą ilość graczy online. Możemy też zerknąć na Twitch, a tutaj ewidentnie widać, że PUBG jest częściej streamowany i oglądany niżeli Fortnite.

No dobra, ale czy to znaczy, że w Fortnite na mecz czekamy bardzo długo? Bynajmniej. Gry szuka praktycznie cały czas minimum 500 graczy, a czas oczekiwania na mecz to 5-15 sekund, więc nie ma o co się spinać.

 • Punktacja
  • PUBG – 2p.
  • Fortnite – 1p.

Runda II – Grafika

Tutaj w zależności od tego co lubicie bardziej tak będziecie oceniać grafikę w tych grach. Jedni wolą kreskówkowe, a inni nieco bardziej realistyczne tekstury. Osobiście bardziej podoba mi się grafika w PUBG-u. Animacjami wygrywa Fortnite, a więc ocenie to sprawiedliwie, po równo.

 • Punktacja
  • PUBG – 1p.
  • Fortnite – 1p.

Runda III – Cena

Nie okłamujmy się… Niektórych po prostu nie stać na PUBG-a, a chcieliby wypróbować ten tryb, więc wypróbują Fortnite. Cena to jednocześnie wada i zaleta o czym przekonacie się w późniejszych rundach. PUBG jednak posiada na swoim koncie jeden ciężki grzech. Sklepik! Niby kupujecie grę za 120 zł, niby sobie gracie, ale jednak sklepik gdzieś sobie czyha. Co prawda nie znajdziecie tam przedmiotów, które dodadzą Wam +999 do skilla, ale to jednak trochę dziwne, że za grę P2P jeszcze można (lub trzeba) dopłacać. Dlatego też postanowiłem dać dla PUBG-a tyle punktów ile dałem…

 • Punktacja
  • PUBG – 0p.
  • Fortnite – 2p.

Runda IV – Dodatki do gry (na bronie, budowanie itp.)

Zacznijmy od dodatków w Fortnite. Aby wygrać grę w późniejszym etapie meczu niezbędne będą surowce, które zbieramy podczas niszczenia obiektów na mapie. Z nich możemy wybudować praktycznie wszystko o czym sobie pomyślimy. Fort, nowy dom, kładkę kilometr nad ziemią itp. Dodatkowo w grze możemy rozstawiać pułapki, które zatrzymają naszych wrogów przed atakiem na nas. I niestety tutaj kończą się dodatki w tej grze, sprawdźmy więc konkurenta.

Modernizacja broni – tłumniki, celowniki – to jedna z tych rzeczy, którą posiada PUBG, a w Fortnite bardzo mi tego brakuje. Battlegrounds nadrabia jednak możliwością użytkowania pojazdów, czołganiem się – co pomaga w elementach taktyki. Osobiście podoba mi się to bardziej niżeli to co oferuje nam kreskówkowa gra.

 • Punktacja
  • PUBG – 2p.
  • Fortnite – 1p.

Runda V – Mapa

Po czymś biegać trzeba, prawda? W Playerunknown’s Battlegrounds mapa jest większa, niż w Fortnite, ale to za sprawą pojazdów, których będziemy używać do przemieszczania się po niej. Na obu mapach znajdziemy prowincje, a w nich domki, rzeki, wzgórza itp. Jedną z większych różnic może być to, że w PUBG-u łatwiej jest się chować ze względu na wszelkiego rodzaju zarośla. W Fortnite rozgrywka jest o wiele bardziej dynamiczna, ma to swój urok, ale lepiej by było gdyby element taktyki w Fortnite był nieco większy.

Nie mogę również zapomnieć, że już niedługo do PUBG-a ma zostać dodana nowa pustynna mapa, więc gracze będą mogli skosztować nowości. A jak z punktacją? No… Znowu powtórka z rozrywki.

 • Punktacja
  • PUBG – 2p.
  • Fortnite – 1p.

Runda VI – Cheaterzy

Niestety, jako że Fortnite jest w systemie F2P, to w grze możemy spotkać wielu cheaterów. W PUBG-u na pewno jest ich mniej z prostego powodu… Po co wydawać pieniądze kilka razy tylko dlatego, że chcemy kogoś zdenerwować programami zewnętrznymi? W Fortnite wystarczy założyć sobie 50 kont i jazda. Epic Games wytoczyło proces przeciwko cheaterom o czym pisał już Drizzt (KLIK!), a w ostatniej aktualizacji gracze otrzymali możliwość zgłaszania takich delikwentów.

 • Punktacja
  • PUBG – 2p.
  • Fortnite – 1p.

Runda VII – Dynamika gry

I tutaj tak jak w przypadku grafiki, kto co woli. Osobiście wole grać bardziej taktycznie, a nie na “Conana Barbarzyńcę”, więc w PUBG-u całość podoba mi się bardziej. Inni gracze zaś wolą grę bardziej dynamiczną i szybszą. Typowy mecz w Fortnite do czasu walki 1v1 trwa około 20-25 minut, w PUBG-u jest to nieco większa ilość czasu. Jest jednak jedna rzecz wręcz kluczowa, przez którą to Fortnite wygra tę rundę. Tutaj możemy całą taktykę w każdym meczu obmyślać całkiem inaczej. Raz możemy budować kładkę nad ziemią, raz skampić się w piwnicy i rozstawić pułapki, po prostu jest tutaj wiele możliwości do popisu.

 • Punktacja
  • PUBG – 1p.
  • Fortnite – 2p.

Runda VIII – Tryby gry

Zacznijmy od Playerunknown’s Battlegrounds. Na chwilę obecną gra oferuje nam gry solo, w duecie i w drużynie. Prócz tego możemy bawić się w tryb zombie, więc jest to pewnego rodzaju odskocznia od igrzysk śmierci. Poza tym twórcy w planach mają pomysły na kilka innych trybów.

W Fortnite możemy grać solo, w duecie i w drużynie, czyli tak jak w PUBG-u. I tutaj niestety wszystko się kończy. Na upartego możemy szukać dodatkowego systemu gry – kooperacji – aczkolwiek póki co jest ona płatna i nie kosztuje wcale tak mało. Pełna wersja gry za darmo będzie dostępna dopiero na premierze, więc zapewne w 2018 roku.

 • Punktacja
  • PUBG – 2p.
  • Fortnite – 1p.

Runda IX – Optymalizacja

I tutaj zaczyna się największa zmora graczy PUBG-a. Mając sprzęt za kilka tysięcy raz jesteśmy w stanie grać w 60 FPS na najwyższych ustawieniach, a raz na tym samym sprzęcie na najniższych w 20 FPS. I to właśnie przez te wahania się gry PUBG otrzymał ode mnie tak niską notę. Fortnite jest o wiele bardziej stabilne i rzadko kiedy możemy spotkać spadki FPS-ów.

 • Punktacja
  • PUBG – 0p.
  • Fortnite – 2p.

Werdykt

I to już wszystko co mogłem ocenić w tych dwóch grach. Czas na podliczenie punktów! PUBG otrzymał ode mnie 12 punktów, zaś Fortnite tylko… Zaraz… Dwanaście? Ano dwanaście! Chwila, trzeba zmienić wyniki, aby PUBG wygrał… Nie no dobra żartowałem, jak sami widzicie gry te są sobie równe. A więc remis!