League of Legends r.

Starożytny Rzym w LoL-u!

Jakie odniesienia do mitologii możemy spotkać w League of Legends? Ile postaci wzorowanych jest na bóstwach czy legendach? Jak wiele religii ukrytych jest w skinach i projektach bohaterów? Oraz czy w LoL-u są fakty historyczne? Dzisiaj Starożytny Rzym.

Czas na kolejny wpis z serii powiązań League of Legends z mitologią, wierzeniami i historią. Oczywiście zapraszam również do poprzednich wpisów, dla tych co jeszcze ich nie widzieli:

Starożytny Egipt w LoL-u!
Starożytna Grecja w LoL-u!

Przyszedł czas na Starożytny Rzym. Niestety po zmianie wyglądu serwisu, poprzednie komentarze nie mogły zostać przywrócone, jednak śledziłam je i pamiętam Wasze propozycje. Wielu czytelników bardzo domagało się wspomnienia o Dianie, niestety błędnie przypisując ją do mitologii greckiej. Do tego jeden z Was rzucił fajnym pomysłem z Braumem, którego też uwzględniłam w dzisiejszym artykule. Poza tym oczywiście kilka innych ciekawostek. Jak się już pewnie domyślacie, będą również odniesienia do gladiatorów, bo chyba wielu z nas Rzym kojarzy się właśnie z Koloseum.

Starożytny Rzym w LoL-u!

Ashe, Lodowa Łuczniczka

Ametystowa Ashe nawiązuje do Amethis – nimfy z mitologii rzymskiej, która została zamieniona w kamień szlachetny – ametyst.
W mitologii rzymskiej jedna z najpiękniejszych nimf leśnych nosiła imię Amethis. Rozkochany w niej bóg Bachus prześladował ją swoimi względami, ale Amethis stroniła od lubieżnego i pijackiego boga. Diana, wzruszona prośbami nieszczęsnej nimfy zamieniła ją w cudowny klejnot, zaś Bachus, ujęty jej dziewiczą skromnością, czarowny ów klejnot obdarzył mocą własnością ujarzmiania i pokonywania pijaństwa. O samej bogini Dianie niżej.

Aurelion Sol, Architekt Gwiazd

Imię bohatera składa się z dwóch członów, gdzie każdy z nich powiązany jest z inną ciekawostką. Sol Invictus to rzymski bóg słońca, który został stworzony na potrzeby ówczesnej religii (na podstawie innego boga rzymskiego, Sola). Ciekawym elementem jest fakt, że powstał za czasów panowania cesarza Aureliana.

braum rzym

Braum, Serce Freljordu

Jest to ciekawostka zaproponowana przez jednego z czytelników.
Brauma kojarzyć można z Herkulesem – ubóstwionym herosem mitologii rzymskiej. Sam Herkules kojarzony jest z silnym, umięśnionym mężczyzną, któremu nie straszne są przeciwności losu (znamy go nie tylko z mitu, powstał o nim serial, film animowany czy też gra komputerowa). Dodatkowo początkowo Herkules był czczony w Rzymie jako opiekun własności, strażnik wejść i opiekun podróżujących oraz handlujących. Z historii Brauma wyczytać możemy, że “ocalił wioskę przed straszliwym smokiem” oraz jest “najsilniejszym z mężczyzn”. Dodatkowo czytamy tam również o tym, jak bohater uratował małego trolla, który został uwięziony w skarbcu przez wielkie, zatrzaśnięte wrota, na które rzucono klątwę. Później oczywiście wrota stały się jego tarczą. Skojarzyć się to może z faktem, że rzymski heros Herkules był strażnikiem wejść i opiekunem podróżujących.

Grecką wersją Herkulesa jest Herakles, gdyż z biegiem czasu oba mity zaczęły się ze sobą zlewać i przekazywane były zamiennie.

diana rzym

Diana, Pogarda Księżyca

Czas na wyczekiwaną przez Was Dianę.
Oryginalnie imię Diany oznacza rzymską boginię łowów, przyrody i Księżyca (lub światła księżycowego).

Draven, Wielki Oprawca

Draven Gladiator: we włoskim kliencie ma on 3 specjalne kwestie odnoszące się do gladiatorów:

  • “Al mio segnale, scatenate Draven!” (“Na mój sygnał, wyzwolić Dravena!”).
  • “Date a Draven ciò che è di Draven… e anche tutto il resto!” (“Oddajcie Dravenowi, to co do niego należy… i wszystko inne!”). Odnosi się to do “Oddajcie Cezarowi to, co należy do Cezara”.
  • “Ciò che Draven fa in vita, riecheggia nell’eternità… già” (“Co Draven czyni za życia, odbija się echem przez wieczność”).

Sama nazwa skina odnosi się do gladiatorów, niewolników toczących walkę na arenie, szczególnie w Starożytnym Rzymie. W historii zapisały się szczególnie walki na terenie sławnego Koloseum, które znajduje się w Rzymie.

jaximus rzym

Jax, Mistrz Broni

Jaximus – skórka ta ma również odniesienie do gladiatorów.
Dodatkowo samo słowo “Jaximus” jest przeróbką od Maximus Decimus Meridus – tak nazywał się główny bohater filmu Gladiator z 2000 roku. Główna akcja filmu rozgrywa się oczywiście w czasach Starożytnego Rzymu. A sami gladiatorzy walczą na arenie Koloseum.

Xin Zhao, Seneszal Demacii

Skórka Xin Zhao Siepacz odnosi się do czasu, gdy walczył on jako gladiator na noxiańskiej arenie. Także, tak jak w przypadku Jaxa i Dravena, jest to nawiązanie do rzymskich gladiatorów.

To już koniec odniesień do Starożytnego Rzymu. Wiedzieliście o nich, czy były dla Was ciekawostką? Być może znacie jakąś inną, mniej znaną ciekawostkę związaną ze Starożytnym Rzymem, którą można znaleźć w League of Legends? Napiszcie w komentarzach co sądzicie o artykule. Lubicie grać bohaterami, którzy nawiązują do Rzymu lub posiadają związane z nim skórki?