League of Legends r.

Starożytny Egipt w LoL-u!

Jakie odniesienia do mitologii możemy spotkać w League of Legends? Ile postaci wzorowana jest na bóstwach czy legendach? Jak wiele religii ukryte jest w skinach i projektach bohaterów? Oraz czy w LoL-u są fakty historyczne? Dzisiaj Starożytny Egipt.

Poprzedni wpis przyjęliście bardzo pozytywnie (zobacz: Starożytna Grecja w LoL-u!), co oznacza, że podobają Wam się takie klimaty. Dodatkowo parę osób pisało komentarze o tym, co jeszcze można dodać do wpisu oraz jakie informacje sami znaleźli. To bardzo cieszy, że chcecie się udzielać. Mam nadzieje, że dzisiejszy wpis również Wam się spodoba. Dzisiaj Starożytny Egipt. Pewnie wielu z Was pamięta mitologię egipską jeszcze ze szkoły. Jak się okazuje w League of Legends możemy spotkać sporo odniesień, nie tylko tak oczywistych jak wygląd Azira, Nasusa czy Renektona. Także jeśli jesteście ciekawi, zapraszam do czytania.

Starożytny Egipt w LoL-u

Amumu, Smutna Mumia

  • Kiedy bohater ginie, przyjmuje pozycję bardzo zbliżoną do pozycji ułożenia egipskich mumii z okresu panowania faraonów. Świadczy to o jego pochodzeniu z królewskiego rodu.
  • Faraon Amumu jest wzorowany na faraonach (Faraon – jedno z określeń władcy starożytnego Egiptu).
  • Dodatkowo – sam Amumu jest mumią, jego ciało zostało zabezpieczone przed rozpadem po śmierci oraz owinięte bandażami. Słowo mumia odnosi się zazwyczaj do mumii egipskich – ciał faraonów i dostojników starożytnego Egiptu.

egipt

Azir, Imperator Pustyni

  • Wygląd Azira mocno przypomina egipskie bóstwo Ra, boga słońca i imperatora egipskiego panteonu.
  • Swoim wyglądem może także przypominać Horusa – egipskiego opiekuna nieba.
  • Słoneczny Dysk może mieć nawiązanie do Atona – boga egipskiego, który jest tarczą słoneczną.
  • Innym możliwym połączeniem z mitologią egipską jest fakt, że bóstwo znane jako Ozyrys było oryginalnie zapisywane jako “3sir” lub “wsir” (często transliterowane jako “asir” lub “uasir”).

cassio kelopatra

Cassiopeia, Wężowy Uścisk

Cassiopeia może mieć odniesienie do Kleopatry VII – ostatniej królowej hellenistycznego Egiptu. Była kusicielką, która uwiodła wielu mężczyzn – w tym Juliusza Cezara. Popełniła samobójstwo poprzez ukąszenie żmii.

Fiddlesticks, Zwiastun Zagłady

Przywrócony Fiddlesticks – jego kruki, które są w postaci skarabeuszy, mają skrzydła podobne do tych, które ma Rammus Strażnik Pustyni (o samym Rammusie i skarabeuszach opisane niżej).

Illaoi, Kapłanka Krakena

Imię Nagakabourossy, bogini czczonej przez Illaoi, złożone jest z kilku znaczących słów.
Człon “Ka”, który rzekomo jest duchem zamieszkującym w człowieku bądź posągu jako siły życiowe, uważany przez starożytnych Egipcjan za bycie duchową częścią osoby, która przetrwa po śmierci ciała.

Kha’Zix, Łowca Pustki

Strażnik Pustyni Kha’Zix (Guardian of the Sands Kha’Zix):

  • Skórka przypomina złotego skarabeusza, typowego dla mitologii egipskiej.
  • Wykazuje on również pewne podobieństwa do egipskiego boga – Khepri.

nasus anubis

Nasus, Kustosz Pustyni

  • Nasus ma bardzo podobny wygląd do egipskiego boga Anubisa.
  • Broń Nasusa halabarda z wyglądu bardzo przypomina uas – starożytne berło egipskie symbolizujące władzę.
  • Jego starym tańcem był styl “Chodź jak Egipcjanin”.
  • Faraon Nasus jest wzorowany na faraonach.

Nidalee, Zwierzęca Łowczyni

  • Nidalee Faraon jest odniesieniem do Kleopatry.
  • Nidalee Faraon może być również odniesieniem do egipskiej bogini Bastet.

Rammus, Pancerznik

Tak samo jak w przypadku Kha’zixa, Rammus Strażnik Pustyni może być wzorowany na skarabeuszach. W starożytnym Egipcie skarabeusz był uważany za zwierzę święte. Stał się symbolem wędrówki słońca po niebie i symbolem odrodzenia. Bóstwo Starożytnego Egiptu znane pod nazwą Chepri było czczone pod postacią skarabeusza.

Skarabeusz w Egipcie, potężny symbol ponownych narodzin, należał do najczęstszego wyposażenia grobowców.

renekton sobek

Renekton, Pustynny Rzeźnik

  • Renekton ma bardzo podobny wygląd do egipskiego boga Sobeka.
  • Jego historia jest zbliżona do innego bóstwa z mitologii egipskiej – Ammita.
  • Prowokacja: “Come back when you’ve collected all the bits of yourself!” (“Wróć, kiedy zdobędziesz wszystkie kawałki siebie!”) odnosi się do Ozyrysa – innego boga z mitologii egipskiej, który został zabity przez innego boga Setha i został przez niego rozczłonkowany. Nieszczęśnik, aby być prawdziwym bóstwem musi zdobyć wszystkie “swoje” elementy.

Skarner, Kryształowy Strażnik

Skarner Strażnik Pustyni dzieli temat z Kha’Zixem, Rammusem i Xerathem. Został wydany jednocześnie z tą ostatnią dwójką i ma z nimi wspólny portret.
Razem pilnują aby Przywrócony Fiddlesticks nie wydostał się z grobowca, w którym go uwięziono.

Taliyah, Tkaczka Skał

  • Taliyah wierzy w bóstwo znane jako Wielka Tkaczka.
    • Kult Wielkiej Tkaczki może nawiązywać do egipskiej bogini tkactwa Neit.
  • Teorię tą może popierać to, że Shurima nawiązuje do starożytnego Egiptu, między innymi poprzez Nasusa (Anubis) i Renektona czyli Sobka.
  • Jej ubranie mogło zostać zainspirowane Isis, egipską boginią, która była patronką magii, rodziny, rzemieślników i niewolników.

Xerath, Wyniesiony Mag

W trakcie animacji prowokacji, Xerath ukazuje jak jest zbudowany jego sarkofag i na krótką chwilę elektryczną postać człowieka.
Po śmierci pozostają jedynie fragmenty więzienia a forma znika.

W Starożytnym Egipcie do sarkofagów składano antropoidalne trumny z zabalsamowanymi zwłokami (mumie).

To już  odniesień do Starożytnego Egiptu. Wiedzieliście o nich, czy były dla Was ciekawostką? Być może znacie jakąś inną, mniej znaną ciekawostkę związaną ze starożytnym Egiptem, którą można znaleźć w League of Legends? Napiszcie w komentarzach co sądzicie o artykule. Lubicie grać bohaterami, którzy nawiązują do Egiptu?

Źródło: klik, klik, klik.