League of Legends r.

Starożytna Grecja w LoL-u!

Jakie odniesienia do mitologii możemy spotkać w League of Legends? Ile postaci wzorowana jest na bóstwach czy legendach? Jak wiele religii ukryte jest w skinach i projektach bohaterów? Oraz czy w LoL-u są fakty historyczne? Nowa seria. Dzisiaj Starożytna Grecja.

Postanowiłam dać coś nowego w seriach o wiedzy z League of Legends. Były już różne ciekawostki, czy znaczenia imion wszystkich postaci. Dobry moment, by przyjrzeć się bohaterom pod innym kątem. Padło na odwołania do wierzeń i historii. Ciekawi jesteście, jakie odniesienia spotkamy do Grecji, Rzymu czy Egiptu? Ile w LoL-u jest z wierzeń z Dalekiego Wschodu, a ile z religii słowiańskich? Czy gra odnosi się w jakiś sposób do historii? Jeśli tak – ta seria jest dla Was.

Starożytna Grecja w LoL-u

Dzisiaj padło na Grecję. Jak pewnie niektórzy się domyślają, znajdziemy tu Cassiopeię i Pantheona, jednak jak się zaraz okaże, nie tylko oni mają nawiązania do Grecji. Poniżej podam Wam ciekawostki i domysły graczy, gdyż niektóre informacje nie są potwierdzone przez twórców, jednak czasem wystarczy średnia wiedza o mitologii, by zauważyć ogromne podobieństwa. Znajdą się też pewne fakty historyczne, ponieważ odwołania do Grecji to nie tylko dawne wierzenia.

Aatrox, Ostrze Darkinów

Historia Aatroxa mogła powstać na podstawie historii Aresa – boga wojny z mitologii greckiej.

Alistar, Minotaur

Alistar jest minotaurem, czyli stworzeniem o ciele człowieka i głowie byka. Minotaury pochodziły z mitologii greckiej i jednym z najbardziej znanych mitów ich dotyczących, była historia labiryntu. Groźny Minotaur został zamknięty przez króla Krety Minosa w zaprojektowanym przez Dedala Labiryncie, który znajdował się pod pałacem w Knossos.

medusa cassio

Cassiopeia, Wężowy Uścisk

Ogólnym jej tematem (wszystkie skórki) jest “Starożytna Grecja” ze względu na jej bliskie podobieństwo do Meduzy – jednej z trójki Gorgon.

  • Obydwie były piękne zanim stały się potworami (ugryzienie przez shurimańskiego strażnika grobowca, rzucenie wyzwania Atenie na najpiękniejszą lub zbezczeszczenie Świątyni Ateny).
  • Mają bliski kontakt z wężami (Cassiopeia jest pół-człowiekiem, pół-wężem, Meduza miała włosy w ich “kształcie”).
  • Obie zamieniały swoim wzrokiem nieszczęśników w kamienne posągi (umiejętność Spojrzenie Meduzy, “dar” po zmianie).

W mitologii greckiej jej imię nosiła starożytna królowa Etiopii.

Warto wspomnieć, że skórka Mityczna Cassiopeia została stworzona z okazji uruchomienia greckiego serwera.

Jej umiejętność Miazmat być może ma odniesienie do mitologii greckiej, w której miazmat była zaraźliwą mocą posiadającą własne życie. Ogólnie samo słowo z języka greckiego oznaczało splamienie, brud i odnosiło się do chorób zakaźnych.

Cassiopeia Syrena ma bliskie nawiązanie do syren – mitycznych stworzeń ze starożytnej Grecji, które kusiły mężczyzn oraz porywały zaklętych do morza.

Cassiopeia może mieć również odniesienie do drakain, potworów z mitologii greckiej.

Przykłady:

  • Kampe – strażniczka w Tartarze. Wyglądała jak długi wąż z ludzką głową i rękoma, na plecach miała gigantycznego skorpiona. W ręce trzymała długą włócznię. W niektórych wersjach miała zamiast skorpiona skrzydła nietoperza.
    Kampe była demonem o ciele kobiety do pasa i łuszczącymi się włosami. Od pasa w dół miała tysiące żmij.
  • Echidna – potwór w mitologii greckiej, o ciele w połowie młodej kobiety, w połowie cętkowanego węża. Miała czarne oczy, przerażający wygląd i była stale żądna krwi, żywiła się ludzkim mięsem.

hecarim centaur

Hecarim, Cień Wojny

Jego imię jest anagramem słowa Chimera co oznacza m. in. potwora z mitologii greckiej.

  • Chimera – ziejący ogniem potwór pochodzący z mitologii greckiej. Przyjmuje się najczęściej, że miała głowę lwa, ciało kozy i ogon węża.

Dodatkowo: Hecarim jest centaurem, gdyż od pasa w dół jego ciało ma budowę konia, a reszta ma ludzką formę.

  • Centaury – były to istoty o mieszanej budowie w mitologii greckiej. Górna część ich ciała (tułów, głowa, ręce) była podobna do ciała człowieka, natomiast dolna miała kształt konia.

Jax, Mistrz Broni

Imię Jaxa może odnosić się do Ajaksa z mitologii greckiej.

(Ajaks zwany Małym oraz Ajaks zwany Wielkim byli uczestnikami wojny trojańskiej w mitologii greckiej.)

Jayce, Obrońca Jutra

Jayce w fazie projektowania nazywał się Apollo.

  • Nazwisko to najprawdopodobniej powstało przez zapowiadający go art, na którym patrzy na wschód słońca.
  • W mitologii greckiej Apollo był synem Zeusa i Leto. Uważany był za boga piękna, światła, życia, śmierci, muzyki, wróżb, prawdy, prawa, porządku, patrona sztuki i poezji, przewodnika muz.
  • Nazwa Apollo i cechy charakteru Jayce’a dopasowują apollińskie cechy filozoficzne, które są oparte na pewnych cechach starożytnej greckiej mitologii. Opierają się one na indywidualności, a ludzka forma, która jest używana do reprezentowania jednostki różni się od wszystkich innych. Święci to ludzką kreatywność poprzez rozum i logiczne myślenie.

Kalista, Włócznia Zemsty

Jej imię Kalista została zaczerpnięta od Kallisto – greckiej nimfy leśnej, łowczyni, która została zhańbiona na podtekście seksualnym, przez greckiego boga Zeusa. W wyniku tej sytuacji została zamieniona w niedźwiedzicę. Dodatkowo od niej według mitu pochodzi gwiazdozbiór Wielka Niedźwiedzica.

Dodatkowo jej natura zemsty wobec zdrajców może nawiązywać do Erynii – greckich bogiń zemsty za wszelką nieprawość.

Nasus, Kustosz Pustyni

Skórka Piekielny Nasus przypomina Cerbera, w mitologii greckiej był to trzygłowy pies strzegący wejścia do świata zmarłych.

grecja

Pantheon, Mistrz Wojennego Rzemiosła

Pantheon jest wzorowany na hoplitach – starożytnych greckich wojownikach.

Nazwa jego umiejętności pasywnej – “Ochrona Egidy” pochodzi od mitologicznej tarczy Egidy, której nic nie było w stanie zniszczyć.

Jego plemię dawniej nosiło inną nazwę niż “Rakkor”. Zwało się “Stanpar”, co było nawiązaniem do starożytnego greckiego miasta-państwa Sparta.

Pantheon Perseusz:

  • Jest nawiązaniem do mitycznego bohatera Perseusza.
  • Na jego tarczy widoczny jest malunek przedstawiający głowę Cassiopei, co jest nawiązaniem do umieszczenia głowy Meduzy na tarczy bogini Ateny.

Pantheon Myrmidon:

Odniesienie do: Myrmidonów – naród pierwotnie zamieszkujący Eginę. Występują m.in. w Iliadzie Homera, gdzie towarzyszą Achillesowi w wojnie trojańskiej. Byli brutalni, nieokrzesani i okrutni. Wykonywali wszelkie rozkazy bez skrupułów.

Prowokacja “To, że mogę cię wrzucić do studni (…)” jest nawiązaniem do filmu “300”, w której król Spartan Leonidas wrzuca wrogiego posłańca do olbrzymiej studni.

Żart “(…) zawsze chciałem być piekarzem… Tak, piekarzem.” jest prawdopodobnie nawiązaniem do sceny z tego samego filmu, w której jeden z Ateńskich żołnierzy spytany, kim jest na co dzień odpiera, że nie jest żołnierzem, a piekarzem.

(film 300 jest opowieścią o bitwie pod Termopilami, która miała miejsce w 480 r. p.n.e. podczas wojny grecko-perskiej).

Ryze, Zbuntowany Mag

Skórka Plemienny Ryze może mieć odwołanie do Zeusa – w mitologii greckiej najwyższego z bogów, władcy błyskawic.

sona musa

Sona, Wirtuozka Strun

Muza Sona jest nawiązaniem do muz – greckich bogiń sztuki i nauki.

Soraka, Gwiezdne Dziecko

Driada Soraka jest bazowana na driadach, nimfach drzewnych z greckiej mitologii.

Tahm Kench, Rzeczny Król

Tekst “(…) muszę spocząć i napić się mięty.” może być nawiązaniem do obrzędu starożytnych Greków, którzy pili napar z mięty przy czczeniu i wspominaniu zmarłych (np. przy pogrzebach).

Varus, Strzała Odkupienia

Zawód Varusa jest określany jako “Dawny strażnik Otchłani Pallasu”. Jest to odniesienie do Pallasa, tytana związanego z wojną w mitologii greckiej. Został zabity przez Atenę w walce z bogami.

To już koniec odniesień do Starożytnej Grecji. Wiedzieliście o nich, czy były dla Was ciekawostką? Być może znacie jakąś inną, mniej znaną ciekawostkę związaną z Grecją, którą można znaleźć w League of Legends? Napiszcie w komentarzach co sądzicie o artykule oraz jak podoba Wam się ta seria.

[latest_posts category=”leagueoflegends” count=”9″]

Źródło: klik, klik, klik.