r.

League of Legends – Graj przeciwko wojownikowi

Jeżeli zastanawiasz się nad tym, jak można powstrzymać silnego top lanera, zajrzyj poniżej, a wyjaśnimy Ci parę rzeczy z tym związanych! Zapraszam do lektury!

Wojownicy to całkiem inny typ bohatera niż ten, z którym zazwyczaj się spotykamy. Są to takie postacie, które oczekują, że będą wygrywały wymianę ciosów poprzez początkową dużą ilość obrażeń. Jednak tacy championi zazwyczaj mieli dużo problemów później. Pomimo wyraźnych wad, czasami możemy zobaczyć bohaterów takich jak Shyvana, Mundo, czy Nasus, którzy pojawiają się dość okazjonalnie. Dlaczego są tak mało popularni? Cała klasa “wojowaików” została zmarginalizowana przez zabójców oraz bruiserów, którzy łatwiej eliminują przeciwnych carry.

Po ostatniej aktualizacji wojownicy dostali dużo możliwości do skalowania, aż do późnej fazy gry, przez co w tym momencie niektórzy ludzie nie wiedzą, jak zachowywać się na linii, kiedy przeciwko nim gra tego typu bohater. Pojawiło się wiele zażaleń ze strony użytkowników, którzy nie mieli szansy grać w sezonie 1 przeciwko Garenowi/Nasusowi/Sionowi, nie mają doświadczenia i nie wiedzą, jak sobie poradzić na linii.

 

poor-shyvana_o_3216845

 

Wybór bohaterów

Jeżeli wiesz, że przeciwnik zagra wojownikiem, musisz pamiętać o dwóch rzeczach przy wyborze swojego bohatera: potrzebujesz postaci, która zadaje obrażenia na odległość oraz takiej, która może szybko oddalić się od przeciwnika. W początkowej fazie gry wiadomym jest, że wojownik będzie mocniejszy, jeżeli pozwolimy mu nas atakować. Jako że nie chcemy walczyć z nim w zwarciu, obrażenia na odległość są bardzo ważne.

Postacie takie jak Kayle, Nidalee i Jayce, które mogą zadawać obrażenia we wcześniej wspomniany sposób, są dobrym wyborem. Pewnie większość z Was nadal zastanawia się, dlaczego. Otóż: jeżeli wojownik chce otrzymywać złoto za zabijanie minionów, będzie przypłacał to utratą życia dzięki temu, że będziecie mogli atakować go na odległość. W przypadku Nasusa ograniczy to także ilość jego stacków na [Q].

Idealnym rozwiązaniem jest – tak jak wspominałem – atak z odległości, jednak wojownicy mają narzędzia, którymi mogą posłużyć się, aby zmniejszyć odległość, więc oprócz tego, że nie możemy pozwolić im się do nas zbliżyć, musimy uważać także na ich umiejętności spowalniające bądź przyśpieszenie ruchu. Co więcej, dobra postać, która będzie w stanie oprzeć się wojownikowi, powinna mieć różnego rodzaju umiejętności, które podbijają przeciwnika bądź go odpychają, aby zniwelować wcześniej już wspomniane zagrożenia.

Innym rozwiązaniem, które pomoże Ci przeciwstawić się wojownikom, może być wybór mocnego tanka – np. Maokaia lub Tahm Kencha. Są to postacie, które mogą kontynuować farmienie nawet po otrzymaniu dużej ilości obrażeń. Oczywiście, wybór tanka nie pozwoli Ci na zniszczenie przeciwnika na linii, jednak sprawi, że taki bohater nie będzie w stanie ruszyć się z niej na początku gry, a w późniejszej fazie staniecie się niezawodną obroną dla drużyny – a przede wszystkim Waszych carry.

 

8f9e93bf23ffd624c818818861e2a389_400x400

 

Wczesna faza gry na linii

Kluczem podczas wczesnej fazy gry jest to, aby znajdować się jak najdalej przeciwnika, a mimo tego pozostawać w odległości, z której możemy zabijać miniony i zarabiać złoto. Wojownicy – tacy jak Garen czy Nasus – mogą szybko zmniejszyć odległość, więc wcześniej wspomniany środek zapobiegawczy jest bardzo ważny. Używaj many, aby cały czas obijać wroga, a kiedy będzie miał poniżej 50% życia – możesz podejść bliżej i spróbować zmusić go do tego, aby odsunął się od minionów. Nie bój się wykorzystywać swoich zasobów – nawet jeżeli zużyjesz Teleport, to będziesz w stanie użyć go wcześniej niż przeciwnik – np. o większość poważnych walk o Smoka na SoloQ.

Często można spotkać ludzi, którzy zbyt pochopnie próbują pozbawić Nasusa farmy, jednak starajcie się tego unikać – o ile Nasus sam na linii jest słaby, to jeżeli pojawi się przeciwny jungler, może się to skończyć bardzo źle. Najbezpieczniejszym wyjściem jest zbudowanie przewagi w złocie i zabitych minionach o około 15 – 20 minionów więcej w czasie 20 minut przez bezpieczne zadawanie obrażeń.

Po 8 – 10 minutach pamiętajcie, aby zobaczyć, co Wasz przeciwnik chowa w kieszeniach. Przedmioty takie jak Pożeracz Phage_item czy Blask sheen potrafią dodać naprawdę dużo obrażeń przeciwnikowi. Jeżeli je posiada, oznacza to, że planuje on zagrać agresywnie. Oczywiście sprawa może wyglądać odwrotnie, jeżeli wróg kupi przedmiot defensywny. Pamiętajcie, aby agresywnie wardować tri-bush przeciwnika, co pozwoli Wam preszkodzić junglerowi.

Jedną z ważniejszych rzeczy jest to, aby nie wdawać się w walkę oko za oko z wojownikiem, szczególnie, kiedy znajdujemy się we wczesnej fazie gry, a tym bardziej, kiedy przeciwnik osiągnął 6 poziom. Na początku gry wojownik ma wcześniej wspomniane zalety oraz wady. Natomiast na poziomie 6 wojownicy otrzymują zwiększoną możliwość przeżycia: Shyvana, Mundo, Nasus lub okazję do zakończenia żywota przeciwnika, który posiada małą ilość życia: Garen, Darius. Jeżeli musisz wymieniać ciosy z wojownikiem, próbuj robić to wtedy, kiedy posiadasz przewagę w doświadczeniu i atakuj przeciwnika, kiedy Twoja postać wchodzi na wyższy poziom (najlepiej 5 lub 6).

 

af3d1870fd62b50ed9238f00a7888b59-d6f7n8c

 

Środkowa część gry i walki drużynowe

Kiedy gra zaczyna powoli się rozwijać, wojownicy skupiają się na trochę innych zadaniach. Wcześniej próbują zdobyć przewagę, jednak teraz muszą znaleźć sposób, aby szybko zabić postacie, które zadają najwięcej obrażeń. Jeżeli udało Ci się skutecznie wykorzystać wszystkie wspomniane wcześniej możliwości, to istnieje duża szansa, że przeciwny wojownik nie będzie w stanie spenetrować Waszego front-line.

Jednak jeżeli nie udało Ci się zahamować rozwoju przeciwnika, jedyną skuteczną możliwością, jaka Ci pozostała, to szybkie wykończenie całej wrogiej drużyny… Jest to bardzo trudne do osiągnięcia, ale możliwe.

Przeciwnik, który posiada dobrego wojownika, może skutecznie Was eliminować podczas walk drużynowych, bądź wysłać go, aby split-pushował – w takim przypadku odpowiedzcie graczem, który będzie skutecznie czyścił falę minionów tak, aby wojownik nie był w stanie zniszczyć wieży. Można też cofnąć się pod wieżę z inhibitorami i stamtąd kontrolować ruchy wroga, oczywiście próbując łapać pojedynczych przeciwnych bohaterów.

 

Podsumowanie

Jak już wcześniej wspomniałem, niedawno powracający do gry wojownicy dla niektórych graczy mogą być bardzo nieprzyjemnym doświadczeniem, oczywiście, o ile nie spotkali się oni wcześniej z tym stylem walki. Mam jednak nadzieję, że powyższy tekst wyjaśnił Wam, jak powinno się grać przeciwko wojownikowi, który ma bardzo duży potencjał. Jeżeli umiejętnie spowolni się jego rozwój, to można bardzo skutecznie zablokować przeciwnikowi drogę do zwycięstwa. Powodzenia!

Źródło: Dignitas