r.

Kontroluj swój obszar!

Niedawno ImproveYourLeagueCom napisał na Reddicie ciekawy post odnośnie kontroli obszaru (Zone of Control). W swoim poradniku zamieścił wiele praktycznych informacji. Chcesz się dowiedzieć co powinieneś zrobić, aby stać się dużo lepszym graczem? Koniecznie przeczytaj poniższy tekst i zaskocz przeciwników nowymi taktykami.

Definicja Zone of Control (kontrolowanego obszaru)

  • O kontrolowanym obszarze możemy mówić, kiedy mamy możliwość swobodnego atakowania, używania umiejętności na przeciwniku, lub w momencie, kiedy  możemy manipulować ruchem wroga, używając CC i atakując go. Zrozumienie zasięgu swoich umiejętności i kombinacji jest najważniejszą rzeczą w kontrolowaniu swojej strefy. Należy także znać jej słabe strony, z których to przeciwnik może zaatakować. Poprawna kontrola pozwoli nam zwiększyć swoje szanse na zwycięstwo.

Trzy rodzaje Zone of Control

  1. Bezpośrednie zagrożenie – możemy natychmiastowo zadać obrażenia przeciwnikowi.
  2. Potencjalne zagrożenie – to trochę skomplikowane, ale posłużę się przykładem dla uproszczenia. Potencjalne zagrożenie wywołuje np. Leona stojąca dość blisko przeciwnika, ponieważ jeżeli tylko wróg niefortunnie znajdzie się w zasięgu jej [E], możemy doskoczyć do niego i natychmiast znaleźć się w obszarze bezpośredniego zagrożenia.
  3. Niewidzialne zagrożenie – pojawia się ono, kiedy przeciwnik wejdzie do krzaków w których nie mamy warda. Jego kontrolowany obszar automatycznie wzrasta do całej długości zakrytego obszaru + całego potencjalnego i bezpośredniego zagrożenia.

Jak Zonować?

Zonowanie przeciwnika jest bardzo zależne od zasięgu i typu umiejętności Twojego bohatera. Ogólnie wywieranie presji polega na podchodzeniu w stronę przeciwnika i zmuszaniu go do wycofania się. Pod wpływem presji przeciwnik zmuszony jest do oddania pola i tym samym utraty CS i expa. Po pierwsze wytłumaczę czym jest zasięg postaci a potem omówię temat dostosowania taktyki do każdego rodzaju zasięgu.

Trzy typy zasięgu

  1. Krótki zasięg – duże potencjalne zagrożenie, małe bezpośrednie zagrożenie. Postacie walczące w zwarciu z reguły mają dużo wyższe potencjalne zagrożenie wynikające z ich zestawu umiejętności które zawierają doskok, przyciągnięcie (lub inny gap closer) i mocny atak. (Renekton, Irelia, Darius, Diana)
  2. Średni zasięg – średnie potencjalne i bezpośrednie zagrożenie. Generalnie postacie uderzają zazwyczaj z podstawowego ataku lub krótkich zasięgowych umiejętności. Duże obrażenia, duże ryzyko. (Graves, Vayne, Cassiopeia, Anie)
  3. Duży zasięg – małe potencjalne zagrożenie, duże bezpośrednie zagrożenie. Takie postacie wykorzystują swój maksymalny zasięg do utrzymania dużego dystansu od przeciwnika (Caitlyn, Varus, Xerath, Lux, Azir).

Jak grać przeciwko każdego rodzaju zasięgu

  • Krótki vs krótki zasięg – zonowanie w tym przedziale polega na tym, żeby dobrze zrozumieć mechaniki wymian i różnicę mocy pomiędzy nimi. Kiedy pojawi się przewaga zdrowia nad przeciwnikiem, możesz zacząć odsuwać go z dala od CS i zmuszać do podejścia w obszar potencjalnego zagrożenia.
  • Krótki vs średni zasięg – generalnie pierwsze 3-5 poziomów należy do średniego zasięgu. Przeważnie umiejętności ataku z dystansu pozwalają uniknąć utraty zdrowia. Jako średniodystansowiec powinieneś we wczesnej fazie gry jak najbardziej obijać przeciwnika. Do korzyści krótkiego zasięgu można zaliczyć potencjalne zagrożenie, które wywołuje swoim gap closer. Także w bezpośrednim starciu postacie z krótkim zasięgiem zazwyczaj zadają większe obrażenia.
  • Krótki vs duży zasięg – dużo lepiej sprawdzają się tu bohaterowie z dużym zasięgiem. Jako walczący w zwarciu powinieneś starać się przyjmować jak najmniejszą ilość obrażeń i wykorzystywać niewidzialne zagrożenie, jeżeli jest to tylko możliwe. Tak długo, gdy jesteś powyżej 60% wartości zdrowia, przeciwnik powinien respektować Twoje potencjalne zagrożenie. W bezpośrednim starciu krótki zasięg wygrywa. Jako dystansowa postać powinieneś skupiać się na poke i wykorzystywaniu swojego bezpośredniego zagrożenia. Im więcej zadamy przeciwnikowi obrażeń tym mniejszą mamy szansę na to, że przeciwnik wykorzysta swoje potencjalne zagrożenie.
  • Średni vs średni zasięg – to samo co krótki vs krótki, wygrana zależy od efektywności wymian między graczami. Przy przewadze zdrowia można zacząć zonować.
  • Średni vs duży zasięg – jako postać ze średnim zasięgiem powinieneś skupiać się na unikaniu skill-shotów i analizie ich czasu odnowienia, żeby znaleźć idealny moment do podejścia bliżej i zadania obrażeń. Jeżeli przeciwnik będzie na niskim poziomie zdrowia możesz zacząć zonować. Sprawi to, że będzie musiał używać swoich zasięgowych umiejętności do farmienia, a tym samym nie zada ci już żadnych obrażeń. Jako długodystansowiec powinieneś skupić się na poke, pamiętając o tym, że gdy Twoje umiejętności są na CD należy się trochę wycofać. Po zbiciu przeciwnikowi większej ilości HP możesz spokojnie zacząć zonować pamiętając o swoim CD.
  • Długi vs długi zasięg – “Kto trafi najwięcej skill-shotów?”

Bonusowe porady

  • Bait (przynęta) – czasami lepszym pomysłem jest baitowanie przeciwnika w Twój potencjalny obszar zagrożenia, niż łapanie go. Jeżeli czujesz, że mimo mniejszej ilości HP masz przewagę nad przeciwnikiem, podejdź w jego strefę potencjalnego zagrożenia; spowoduje to użycie przez niego doskoku lub innej umiejętności. Dzięki temu, podczas gdy on będzie uciekał, Ty cały czas będziesz posiadał swój doskok.
  • Niepotrzebne ustępowanie pola – znaj swój DMG. Jeżeli długodystansowy przeciwnik podejdzie w Twój potencjalny obszar zagrożenia, doskocz do niego i zadaj mu jak najwięcej obrażeń. Często niepotrzebnie ustępujemy pola na bot lane, gdy przeciwny support wchodzi all in (wszystko na raz) bez możliwości follow up swojego ADC.
  • Miniony – są one niesamowicie silne w początkowych fazach gry; w grupie potrafią zadać masę obrażeń. Możesz wykorzystać je na swoją korzyść i baitować przeciwnika do zaatakowania cię w dużej fali sojuszniczych potworków.
  • Zmiana zagrożenia – niektóre postacie po zużyciu jakiejś kluczowej umiejętności np. [Q] Blitzcrank’a tracą nagle swoje potencjalne zagrożenie. Możesz wykorzystać ten moment i podejść do nich na dużo bliższą odległość niż wcześniej.
  • Flash – często słyszymy “no cóż, użył flash, ulti i zabił mnie”. A czyja to wina? Powinieneś postawić się w sytuacji przeciwnika. Znaj obrażenia, które może Ci zadać. Czasem dużo lepiej na tym wyjdziemy, jeżeli wrócimy do bazy na niskim poziomie HP, aniżeli jako martwy duszek.

Moim zdaniem jest to bardzo dokładnie opisane, trzeba pochwalić twórcę, ponieważ odwalił kawał dobrej roboty. A Wy co o tym sądzicie? Pochwalcie się potem jak wam poszły następne mecze po przeczytaniu, a jeżeli chcielibyście coś dodać koniecznie piszcie w komentarzach! Byłbym zapomniał, pod spodem macie też link do oryginalnego tematu z Reddita.

Źródło: http://www.reddit.com/r/summonerschool/comments/3b6ype/zone_of_control_is_literally_the_most_important/