Gamer Lifestyle r.

Wirus WannaCry atakuje na całym świecie – 140 tys. zaatakowanych!

Wirus ransomeware zaatakował masę komputerów na całym świecie - na tą chwilę poszkodowanych jest co najmniej 125 tysięcy! Kto został zaatakowany i jak sobie z tym radzić?

Zacznijmy od tego – czym jest Ransomware?

To specjalny rodzaj złośliwego oprogramowania, którego celem jest zablokowanie dostępu do komputera. Dysk jest szyfrowany – nie można otworzyć ani skopiować plików. Użytkownik widzi tylko planszę z instrukcją: nie próbuj usunąć wirusa i zapłać okup. 

Najczęściej kosztuje to albo 300$, albo coś koło 1 bitcoina. Dlaczego w większości przypadków trzeba zapłacić bitcoinem? Ponieważ w ten sposób haker prawie anonimowo zdobędzie pieniądze i nie pozostawi po sobie jakiegoś wyraźnego śladu w internecie. Jakby przelew miał “iść” Paypalem czy przelewem, to odnalezienie potencjalnego hakera byłoby o wiele, wiele prostsze.

Oto, jak wygląda WannaCry, a raczej program, który ma odblokować nasze dane

Kto jest najbardziej podatny na ten atak?

Komputery ze starym, niezaktualizowanym oprogramowaniem – łatka została wydana ASAP i nosi nazwę MS17-010. Dodatkowo Microsoft wydał łatki na Win XP i Vistę – a warto wspomnieć, że są one już niewspierane przez MS.

Wirus ten może kryć się wszędzie, m.in.:

  • W ściągniętym oprogramowaniu (oczywiście nielegalnie).
  • W randomowych mailach, które po otworzeniu mogą zaaplikować nam wirusa.

Jest nadzieja!

Jak poinformowała gazeta.pl:

Na szczęście dla użytkowników twórcy wirusa popełnili błąd. Z nieznanych powodów wbudowali w robaka pewne zabezpieczenie. Specjalny wyłącznik. WannaCry zaczyna bowiem od próby wejścia na dziwaczną stronę: www.iuqerfsodp9ifjaposdfjhgosurijfaewrwergwea.com. Jeśli nie uda się na nią wejść, rozpoczyna się proces szyfrowania dysku. Jeśli strona odpowie – atak zostaje przerwany. Jak wyjaśnia Malwerbyte, specjaliści od bezpieczeństwa cyfrowego już po wykryciu ataku postanowili więc… samodzielnie zarejestrować tan dziwaczny adres. Skutek był natychmiastowy – WannaCry stał się częściowo nieszkodliwy.

Co zostało zaatakowane?

Masa instytucji, firm, m.in.:

  • szpitale (cały świat),
  • szkoły, uniwersytety,
  • kolej (m.in. niemiecka),
  • Renault,
  • Nissan.

Poniżej mapa ataków przygotowana przez intela – aby zobaczyć ją live: klik

Ostatnie 5 minut:

Ostanie 24 h:

Wiecie, że przez to, że zostały zaatakowane szpitale, m.in. w Wielkiej Brytanii, to odwołano masę ważnych zabiegów/operacji? To chyba może nas wszystkich uświadomić, że wystarczy jeden program, aby dosłownie sparaliżować największe instytucje.