Szósty sezon Gry o Tron nadchodzi!

Kolejny sezon GoT już 24 kwietnia, a wraz z nim niezliczona ilość śmierci naszych ulubionych  (lub też nie) bohaterów. Jeśli też się zastanawiacie kogo będziemy opłakiwać tym razem, lub, ewentualnie, z czyjego zgonu będziemy się cieszyć, to mamy dla Was interesujące spekulacje.

got

Pewna grupa na zajęciach na Uniwersytecie Technicznym w Monachium postanowiła zebrać do kupy wszystkie dane o bohaterach i na ich podstawie oszacować, kto najprawdopodobniej szybko zostanie pozbawiony życia. Było to możliwe dzięki zastosowaniu wielu algorytmów, i w wyniku stworzono stronę, na której umieszczony został ranking. Co ciekawe, maszynie udało się poprawnie przewidzieć aż 74% dotychczasowych zgonów.

Program ustalił, że Ramsey (64% szans na to, że utłuką dziada) przeżyje dłużej niż Theon Greyjoy (74%… good enough), a Sansę Stark czeka długi żywot (jedyne 3%). Możemy za to być prawie pewni śmierci zarówno Tommena (97%, all hail the king!), jak i Daenerys (95%).

got death

A taki Varys, na przykład, ma 54% szans na śmierć. Myślicie, że to może mieć miejsce? To chyba niemożliwe, żeby pająk łatwo dał się zaszlachtować… Ale co w takim razie z Jonem? Przecież umarł, nawet ekipa GoT głosi, że Snow nie powstanie z martwych. No, ale algorytm pokazuje, że umrze jedynie na 11%! O co tu chodzi? Nie wiadomo.

Na temat wypowiedział się Guy Yachdav, profesor zajmujący się grupą odpowiedzialną za projekt;

To była świetna zabawa. W naszej codziennej pracy zajmujemy się odpowiadaniem na zawiłe pytania związane z biologią, wynajdujemy sterty danych i programy uczące się algorytmów. W tym projekcie wykorzystaliśmy podobne techniki, tylko że tym razem obiektem badań był popularny serial. Rozległy świat stworzony przez George’a R. R. Martina daje niemal nieskończone źródła wielowymiarowych danych. To wspaniały materiał na nasze zajęcia.

Sposoby których używamy przydają się w wielu innych dziedzinach, takich jak biologia nowoczesna, diagnozy, leczenie czy też zapobieganie chorobom.

Co sądzicie o tym pomyśle? Czy taki projekt jest w ogóle wart zachodu? A może sam program jest do dupy i jego przewidywania nijak się mają do rzeczywistości? Piszcie w komentarzach!

 [latest_posts category=”gamerlifestyle” count=”6″]

O autorze: Kirivia

Dziewiętnastoletnia studentka zajmująca się działem Gamer Lifestyle. W nielicznych chwilach, których nie spędza na uczelni, gra w gry i ogląda anime. Oprócz tego ma wiele hobby takich jak brzdąkanie na gitarze czy rysowanie, ale w niczym nie jest mistrzem. Stworzenie nocne.

  • Szizi

    Jaram się jak samochód z wypadku na A1 w Kleszczewku. <3