r.

Samodoskonalenie

Często zapominamy, że jedyne co łączy wszystkie nasze gry, przegrane i wygrane, to my sami. Jak pracować nad samym sobą, by stać się lepszym?

Stanie się lepszym nie jest łatwe w żadnej dziedzinie. Potrzeba na to czasu, oddania, a co najważniejsze – zastanowienia. Jest koniecznością, pozwalającą na ocenę tego, które konkretne elementy potrzebują doskonalenia i jak można osiągnąć zamierzony cel. W pewnych zadaniach zastanowienie i analiza po fakcie mogą być niesamowicie szybkie i wręcz podświadome, ale nie zawsze. Przegląd wydarzeń przeszłych jest bardzo ważny, gdy chcesz stać się lepszy w czymkolwiek, a League of Legends nie jest wyjątkiem. Chociaż ze względu na złożoność gry analiza czyjegoś występu jest dużo trudniejsza!

Jeśli twoim celem jest bycie lepszym w grze i lepsze wyniki (nieważne czy w turniejach czy soloQ), słuchaj uważnie. Dziś zamierzam dać ci kilka krótkich rad o tym jak możesz pracować nad staniem się lepszym. Refleksja nad samym sobą jest sednem sprawy.

Pierwszą i najważniejszą kwestią jest nastawienie. Naucz się brać większą odpowiedzialność za błędy popełnione w grze (nieudane ganki, błędne zagrania, wszystko). Zawsze zadawaj sobie pytanie: “Czy było tu cokolwiek, co mogłem zrobić lepiej w tej sytuacji tak, aby rezultat był lepszy dla mojej drużyny?”. We wczesnych fazach rozwoju tego nastawienia lepiej brać za dużo odpowiedzialności niż za mało. Powinieneś rozważać wiele (jeśli nie wszystkie) opcji- nie chcesz przegapić potencjalnej możliwości do doskonalenia, dopiero zaczynasz. Rozwiniesz ten sposób myślenia w miarę swojego postępu (ale o tym później).

 

Częste krytykowanie twojej własnej gry jest super efektywne z kilku powodów:

  • Otwiera twój umysł na możliwości innych zagrań (np. może powinieneś był użyć tej umiejętności jako pierwszej zamiast tamtej)
  • Skupia twoje myśli na kontrolowaniu własnej gry – uczysz się też akceptować te części, które są poza twoją kontrolą
  • Myśląc o tych rzeczach świadomie, będziesz naturalnie zapamiętywał błędy, które zrobiłeś ( i jak je naprawić w przyszłości)

Są też inne powody, ale to najważniejsza trójka. Ćwicz nastawienie kiedy tylko możesz. Na początku, kiedy przegrasz rozgrywkę, weź 2-3 minuty przerwy i pomyśl o poprzednim meczu. Co poszło źle, jak gra wyślizgnęła się z kontroli twojej drużyny, a potem- co TY mogłeś zrobić lepiej, a mogłoby zmienić rezultat. Nawet jeśli to było coś małego (co może nie zmieniłoby wyniku meczu), zauważ ten błąd. To jest właśnie najlepsza forma doskonalenia – refleksja nad samym sobą. Jeśli się zaangażujesz, zacznij myśleć też o tym, co mogłeś zrobić lepiej w wygranych rozgrywkach.

Jeśli twoim celem jest bycie lepszym w grze, to żeby naprawdę zobaczyć rezultaty (skok w rankingu lub wygrywanie turniejów za pieniążki), musisz oczekiwać od siebie więcej i krytykować wszystkie własne błędy. Jeśli stracisz łatwego miniona to nie pozwól temu problemowi odejść- pomyśl jak mogłeś go zdobyć (może użyć umiejętności, poprosić supporta o pomoc, a może po prostu to zły timing?). Jeśli oglądasz streamy profesjonalnych graczy, to pewnie zauważysz, że oni tak robią!

Drugą ważną kwestią w samodoskonaleniu i samokrytyce jest organizacja rzeczy których aktualnie szukasz. Czasem najlepiej jest zapisać wszystko co tylko możesz – będziesz pochłaniać wiedzę w szybkim tempie. Za to dla graczy średniozaawansowanych (czyli większości), skupienie się na jednym aspekcie przez pewien czas pewnie przyniesie większe efekty. Dwa aspekty to makro i mikro.

Innymi słowami, chcąc stać się lepszym, przez jedną grę skup się na podejmowaniu decyzji strategicznych lub egzekucji na płaszczyźnie mikro. Przy ocenianiu gry zwracaj szczególną uwagę na jedną z tych dwóch domen według swojego wyboru. Płaszczyzna mikro jest łatwiejsza do oceny, ponieważ dotyczy rzeczy całkowicie pod twoją kontrolą. Nie trafiłeś skillem? Jeśli tak, co mogłeś zrobić inaczej, aby się udało (inne pozycjonowanie, czekanie na lepszą okazję do użycia umiejętności, użycie najpierw CC, itd.)? Mechanikę postaci często się omawia, a rzadko ćwiczy. Zabijanie minionów też zalicza się do tej kategorii. W swojej następnej grze, postaw sobie za cel wzięcie każdego CSa, którego tylko możesz (chyba że obija cię twój przeciwnik albo jesteś gankowany) – ujmując to inaczej, nie akceptuj żadnych niewymuszonych niepowodzeń! Chwytanie każdej możliwej, nawet małej korzyści prowadzi do ich zsumowania i będzie miało duży wpływ na całość twojego występu.

Naszym ostatnim tematem do przedyskutowania jest ocena makrotrochę zresztą trudniejsza. Jest tak ponieważ musisz rozważyć nie tylko jak liczne warianty w każdej rozgrywce wpływają na jej przebieg, ale także uświadomić sobie, że to gra drużynowa. Nie możesz kontrolować tego jak grają inni ani ich osobistych mocnych i słabych stron. Nie oznacza to, że przegrywasz przez swój zespół – właściwie, pewnie widzieli okazje na dobre zagrania, z którymi ty się nie zgodziłeś.

Odnośnie rozgrywek na wysokim poziomie, to najlepsza jest analiza powtórek, więc zaprzyjaźnij się ze stronami, które je udostępniają, jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś (ewentualnie użyj nagrań ze streamów). Są też inne źródła, które mogą ci z tym pomóc. Pamiętaj, że to ważny aspekt samodoskonalenia: kwestionowanie swoich własnych decyzji. Czy powinieneś był splitpushować na bocie, kiedy przeciwnicy zgrupowali się przy baronie?  Kiedy zobaczyłeś kompozycję drużyny przeciwnej, może powinieneś był zaproponować strategię pushowania 1-2-2? W każdej sytuacji jest mnóstwo możliwych opcji, więc bądź pewien, by rzucić okiem na swoje przeszłe wybory i przemyśleć, czy były słuszne lub czy mogłeś mieć w jakiś sposób większy wpływ na przebieg gry.

Powszechne jest mylne przekonanie, że granie jak najwięcej jest najszybszą drogą do poprawy. Jest jednak pewna różnica między wykonywaniem czynności a angażowaniem się w nią (to samo dotyczy wielu dziedzin życia). Ciągłe bezmyślne granie nie pomoże ci w doskonaleniu (a jeśli tak, to w wolnym tempie). Musisz mieć czas, by świadomie pomyśleć o grze. To sprawdzona metoda pozwalająca na identyfikację problemów i skupienie. Wyniesiesz więcej z jednej gry, którą przeanalizujesz dokładnie, niż z grania trzech pod rząd i liczenia na sukces.

Jest jeszcze jedna ważna sprawa do rozważenia odnośnie samokrytyki. Czasem mogą pojawić się sytuacje, na które nic nie możesz poradzić. Możesz zauważyć błędy, w których zagrałeś dobrze. Kiedy stajesz się coraz bardziej zaznajomiony z grą i tym, jak powinna być grana (oglądanie profesjonalistów ci pomoże), zaczynasz być w stanie rozróżnić to, co mogłeś zmienić od tego, co było poza twoją kontrolą. Oto mądrość! W miarę nabierania doświadczenia, będziesz coraz lepszy w samokrytyce.

Źródło