Gamer Lifestyle r.

Polecane addony do World of Warcraft

Do Battle for Azeroth pozostało mało czasu i zapewne nowi gracze będą chcieli wypróbować grę, a starsi wrócą po przerwie. Dzisiaj chciałbym napisać nieco o addonach, które warto zainstalować, w szczególności gdy jest się nowym graczem.

Na wstępie warto wspomnieć, że artykuł głównie jest kierowany do nowych graczy lub tych, którzy dopiero chcą zacząć grać. Nie oznacza to, że jako starszy gracz nie znajdziesz tu nic ciekawego, być może rzuci Ci się coś w oczy.

Poza tym chciałbym zaznaczyć, że wszystkie addony ściągacie ze strony curseforge – klik! I od razu polecę Wam tylko ściągnąć aplikację Twitch (współpracuje ona z Cursem). Dzięki temu będziecie szybciej aktualizować i instalować addony. Jednak jeżeli ktoś uprze się, że nie chce tego robić automatycznie, to warto napisać jak zainstalować addon. Ściągamy go ze strony curseforge, a następnie wypakowujemy do folderu – (miejsce gdzie macie WoW-a)/interface/AddOns

Ponadto powiem tylko, że wszystkie addony, które teraz Wam przytoczę są legalne i nie wyłapiecie za nie bana! Dlaczego to piszę? Ponieważ addony nie są zatwierdzane przez Blizzard, co oznacza, że mogą też być nieuczciwe addony wpływające zbyt znacząco na rozgrywkę. Od razu tylko powiem, że nie ma się co martwić, gram już kilka lat i jeszcze nigdy nie miałem problemów związanych z addonami. Pomyślałem po prostu, że warto to napisać jako czystą ciekawostkę.

Najważniejsze addony

Tutaj zamieszczę addony, które będą potrzebne do raidowania, robienia instancji oraz PvP.

Deadly Boss Mods (DBM)

Podstawowy addon, bez którego na raid albo Was nie przyjmą, albo szybko wyrzucą. Posiada wszystkie czasomierze, ostrzega przed atakiem bossa, pokazuje ile jardów stoimy od drugiej osoby (są bossy, gdzie trzeba się rozdzielać, więc się przydaje) itp. Ponadto to nim jest wpisywana komenda, która odlicza czas do zaatakowania bossa – /pull X (gdzie X, to ilość sekund 1-60) – oraz komenda na zrobienie przerwy od raidu- /break X (tu można więcej niż 60 sekund).

WeakAuras 2

Ten addon nie jest wymagany, ale warto go mieć. Dzięki niemu możecie zrobić sobie czasomierze ile jeszcze trinket będzie działać, kiedy skończy się Wam buff, za ile czasu odnowi się umiejętność i wiele, wiele innych. Trzeba się przy nim nieco pobawić, ale na prawdę polecam go zainstalować. Jeżeli sami nie potrafilibyście stworzyć sobie weakaury, to w internecie jest sporo gotowców dla każdej klasy, polecam sobie czegoś poszukać jeśli jest taka potrzeba.

Skada Damage Meter

Również nie jest to wymagany dodatek, ale swoje cyferki trzeba znać. Mówiąc najprościej, Skada liczy wasz DMG, heal (czyli HPS), buffy, DPS itp. Warto mieć addon by wiedzieć czy w grupie nie ma bardzo słabego ogniwa, które należy wymienić. Oczywiście tego typu addonów jest więcej, a najpopularniejszym jest Recount, ale powiem Wam dlaczego go nie polecam. Gdy jeszcze używałem go w Warlords of Draenor miałem niesamowicie wielkie spadki FPS, kiedy raid-leader powiedział by wyłączyć Recounta mój FPS magicznie skoczył i ustabilizował się. Nie wiem jak jest z nim teraz, ale po prostu Skada jest lepsza. Poza tym Skada ma więcej funkcji.

MythicPlusTimer

Addon czysto stworzony pod robienie instancji. Oblicza czas jaki został do skończenia dungeona na +1, +2 lub +3.

TargetAssist

Dodatek służący do PvP. Dzięki niemu możemy zobaczyć kto z naszych przeciwników ma flagę, ile drużyna przeciwna ma healerów oraz możemy szybciej klikać i namierzać przeciwnika. Bardzo sympatyczny addon i jeden z wymaganych podczas grania w gildii PvP.

BonusRollPreview

Ten addon nie jest każdemu potrzebny, ale zaoszczędza trochę czasu. Dzięki niemu jednym kliknięciem możemy zobaczyć co możemy dostać za użycie bonusowego rolla. Bez tego addona najpierw trzeba wejść w katalog, potem odnaleźć raid, następnie bossa, a tutaj wystarczy jeden klik i już mamy wszystkie informacje.

Handel i farmienie

Tutaj umieszczę najlepsze addony, dzięki którym będziecie mogli zarabiać pieniądze. Oczywiście nie w sposób taki, że jeden klik i nagle do kieszeni wpada sto tysięcy złota. Tak całe szczęście nie ma.

TradeSkillMaster

TradeSkillMaster to absolutna czołówka i najlepszy addon do zarabiania pieniędzy na aukcjach. Opcji jest tutaj bardzo, bardzo dużo i aby wszystko ustawić trzeba trochę posiedzieć, jednak potem ułatwia on wiele rzeczy. Przykładowo możemy wystawiać szybciej aukcje, szybciej je kupować, usuwać. Ponadto snajpić itemy oraz porównywać ceny. Addon pokaże też ile dostaniemy pieniędzy jeżeli (jakimś cudem he he) wszystkie aukcje by się sprzedały.

Sam TradeSkillMaster, to tylko fundament. W skład wchodzi wiele więcej addonów, bez których TSM jest bezużyteczny. Osobiście nie instalowałem wszystkich, ale te, których używam postaram się Wam przytoczyć.

 • TradeSkillMaster_Accounting*
  • Śledzi cały rynek, dzięki niemu możesz określić czy zyskasz pieniądze. Ponadto śledzi Twój dochód.
 • TradeSkillMaster_AppHelper
  • Jest to niezbędny addon by oddzielna aplikacja TSM na komputer działała. O samej aplikacji powiem później, ale teraz powiem tylko, że ten addon jest bardzo potrzebny by komfortowo użytkować TradeSkillMastera.
 • TradeSkillMaster_AuctionDB*
  • Wykonuje skany domu aukcyjnego i pokazuje ceny przedmiotów.
 • TradeSkillMaster_Auctioning*
  • Dzięki niemu możecie wystawiać i kupować przedmioty na wcześniej ustalonych zasadach.
 • TradeSkillMaster_Mailing
  • Addon potrzebny do odbierania przedmiotów ze skrzynki pocztowej. Ponadto pod koniec podlicza ile właśnie odebraliście pieniędzy.
 • TradeSkillMaster_Shopping*
  • Udostępnia cały interfejs do kupowania i sprzedawania przedmiotów.

* – ważny addon by TradeSkillMaster w ogóle działał!

Wcześniej wspomniałem o aplikacji TSM na komputer. Pobieracie aplikacje TradeSkillMaster na PC – klik! – instalujecie ją, ustawiacie i włączacie w tle. Dzięki temu co około trzydzieści minut dostaniemy pełny skan rynku i nie będziemy musieli stać w mieście i skanować wszystkiego manualnie. Według mnie bardzo dobra aplikacja, która jak dla mnie jest niezbędna by korzystać z TSM-a.

No ale zapewne wielu z Was powie, że nie poradzi sobie z ustawieniem tego addonu. Spokojnie, nie jest to takie trudne na jakie wygląda, a z pomocą przyjdą filmy na YouTube. Mi pomogły te:

Gatherer

Addon do farmienia głównie skałek i kwiatków. Na mini-mapie pokazuje nam się kropka, która oznacza, że w tym miejscu jest kwiatek lub skałka. Podbiegamy i zbieramy, wtedy addon zapisuje sobie to miejsce i potem możemy porównać jaką drogą biegać by zarabiać najwięcej. Bez wątpienia jeden z najlepszych addonów do farmienia złota.

Server Hop

Server Hop przerzuca Was pomiędzy realmami. Co za tym idzie “resetuje” roślinki, skałki itp.. Bardzo przydaje się gdy na naszym serwerze ktoś nas ciągle zabija lub gdy kompletnie nie możemy znaleźć surowców. Tak samo jest on przydatny do oczekiwania na rzadkiego potwora, możemy przenosić się między serwerami i być może szybciej wyłapać to co jest nam potrzebne.

LootAppraiser

Sympatyczny dodatek, gdy biegamy sobie i zabijamy potwory. Addon podliczy Wam ile warte są przedmioty, które wydropiły stworki. Warto w opcjach zmienić sobie, że chcecie najniższą cenę rynkową by mieć bardziej wiarygodny wynik. Uwaga, LootAppraiser potrzebuje do działania TradeSkillMastera by mieć skąd brać ceny!

Addony do czatu

W tym miejscu umieszczę addony, które przydają się do prowadzenia konwersacji z innymi graczami.

BadBoy

Jeżeli ktoś Cię denerwuje spamem na prywatnych wiadomościach, BadBoy skutecznie zablokuje go i nie będzie pokazywał.

WIM (WoW Instant Messenger)

Gdy stoi się w mieście często jest bardzo duży spam na czacie. Toteż gdy pójdziemy do WC lub kuchni często nie zobaczymy czy ktoś nie napisał czegoś ważnego do nas na prywatnej wiadomości. WIM stworzy oddzielne okienko z wiadomością, dzięki temu bez problemu będziecie mogli rozmawiać z inną rozmową bez zbędnych przewalających się innych wiadomości w tle.

Dodatkowe addony

Przydatne addony, które ułatwią Wam życie. Przynajmniej te w World of Warcraft…

Pawn

Bardzo dobry addon, gdy nie wiecie co bardziej opłaca Wam się założyć na siebie. Pawn pokazuje w czym dostaniecie statystykę, gdy zmienicie rękawiczki A na rękawiczki B, ponadto w czym zmniejszy Wam się statystyka oraz ile dostaniecie item levelu. Oczywiście najlepiej się kogoś popytać, gdy nie wiemy co jest lepsze, ale nie zawsze mamy taką osobę, że tak to ujmę pod ręką. Poza tym, gdy raidujemy wiele zależy od bossa, którego aktualnie bijemy.

World Quest Tracker

Jeżeli robicie World Questy, to ten addon jest dla Was. Klikacie przycisk, a on znajduje Wam grupę do danego zadania, przez co robicie questa szybciej.

Quest Translator

O tym addonie pisałem już kiedyś, więc teraz napisze Wam to w skrócie. Jeżeli ktoś chce przeczytać całość, to jest to w tym artykule, wystarczy znaleźć nagłówek z World of Warcraft – klik!

No dobra… Projekt “WoW po polsku” – klik! – tłumaczy zadania na język polski. I niech nie zmyli Was nazwa, nie jest to po prostu tłumacz Google, tłumaczenia zostały wykonane przez ludzi, którzy biorą udział w projekcie. Tłumaczenia mają swoje błędy (językowe itp.), ale nie jest ich strasznie dużo.

A co poza tym?

Chciałbym jeszcze napisać trochę o ElvUI, którego obecnie używam. ElvUI zmienia podstawowe UI na nowe, które według mnie jest bardziej przejrzyste, prostsze, można je dopasować do siebie i jest po prostu ładne. Trzeba się trochę pobawić, ale jak dla warto. Ja sam brałem pliki konfiguracyjne od znajomego i je wgrywałem, ale nie jest wielkim problemem by ustawić sobie UI na takie jakie chcemy. W skład ElvUI wchodzi dużo addonów, więc niezbędny będzie YouTube, by skonfigurować UI poprawnie. No dobra, to czas na małe porównanie… Pierwszy screen to nie moja postać jakby co, wziąłem screen z grafiki Google.

Zwykłe UI:

ElvUI:

I przy okazji podlinkuje Wam bardzo fajny film, w którym Boowa pokazuje jak zainstalować UI z Guild Warsa do World of Warcraft.