Gamer Lifestyle r.

[Not2Play] Alone in the Dark 5 – ostatni przed rebootem

Alone in the Dark to seria gier powstała w 1992 roku i od tamtej pory doczekała się czterech części, rebootu serii oraz filmu na jej podstawie (Wyreżyserowanego przez Uwe Bolla, więc pozostawiał on wiele do życzenia). Mało kto jednak wie, że nim ruszyły prace na restartem serii, w produkcji była piąta, skasowana obecnie odsłona gry.

Za produkcję odpowiadało Infogrames Lyon House Studios, znane obecnie jako Atari, a same prace nad grą zaczęły się już w 2002 roku z myślą o konsolach tamtejszej genereacji, czyli Playstation 2 oraz Xklockaboxa. 2002 to rok po premierze Alone in the Dark: The New Nightmare wyprodukowanego przez Darkworks i sześć lat przed wypuszczeniem rebootu serii, zwanego po prostu Alone in the Dark w 2008 roku autorstwa Eden Games. Alone in the Dark 5 było najważniejszym na tamtą chwilę projektem w Infogrames Lyon House Studios.

We wczesnych latach dwutysięcznych Infrogames miało kilka problemów natury ekonomicznej, a w samym 2002 roku straciło 67 milionów dolarów, a wszystko szło jeszcze gorzej od tamtego momentu. Alone in the Dark 5 nigdy nie było oficjalnie zapowiedziane przez studio, ale wypuszczenie tej gry mogło przynieść im sporą sprzedaż. Niestety, to nigdy nie nastąpiło.

AitD 5 zostało usunięte niedługo później. Nie znamy oficjalnych powodów, ale podejrzewane były problemy jakościowe gry oraz fakt, że seria oraz cały gatunek survival horrorów nie były już tak popularne jak wcześniej wśród graczy. Projekt mógł być zbyt ryzykowny dla studia, aby go wypuścić. Mógł sprzedać się dobrze i zarobić na siebie, ale prawdopodobieństwo porażki było zbyt duże.

W 2003 roku Infrogames zmienił nazwy swoich marek na Atari (kupując wcześniej te nazwę od Hasbro –  tak, tego Hasbro, które stworzyło My Little Pony) i mocno zreorganizowało firmę oraz jej priorytety. We wczesnych latach dwutysięcznych Infrogames zawiesiło prace także nad innymi interesującymi grami, takimi jak Le Femme Nikita, Urban X-Tribe, Ghostbusters Academy, Riders oraz NetLife. Możliwe że któreś z tych produkcji także zawitają kiedyś na łamach Not2Play.

Jedyne co zostało z prac nad kolejnym Alone in the Dark to screenshoty z gry, a niektóre z nich możecie obejrzeć poniżej:

O autorze: KLSG

KLSGPrzyszły technik-informatyk uwielbiający Japonię oraz wszystko, co z nią związane. Zagorzały fanboy konsol od Sony oraz amatorski tłumacz z języka Angielskiego na Polski.
Twitter: @piotrekx11

Zero-Two, let me be your darling!