Gamer Lifestyle r.

Czy można grać za darmo?

Czy można grać za darmo? Czy trzeba wydawać pieniądze na gry? Te pytania od czasu do czasu mogłem zobaczyć na przeróżnych stronach, a więc dzisiaj spróbujemy sobie na nie odpowiedzieć.

Będziemy tutaj mówić o grach F2P, jak i tych za które trzeba zapłacić, ale można je otrzymać nieco inaczej również za darmo. Postaram się odpowiedzieć na pytanie czy bez wydawania ani jednej złotówki można grać w gry, a co ważniejsze, w dobre gry.

Gry Free2Play

Niewątpliwie znajdziecie wiele gier F2P. Jedne z lepszym, a inne z gorszym wykonaniem. Jednak czy mogą one równać się do tych gier, za które musimy zapłacić? Weźmy na ten przykład Overwatcha. Gra ta oscyluje w cenach 140-200 zł, a więc nie jest to mały wydatek jak za grę. No, ale dobra, nie stać nas na nią co wtedy? Paladins! Ta gra jest bardzo zbliżona do Overwatcha, aczkolwiek jak każda ma swoje wady i zalety. Jednak jeżeli szukacie jakiegoś odpowiednika to na pewno ta gra Was zadowoli.

Lećmy dalej. W co tu grać, aby uprzyjemnić sobie wolny czas? Dobrych gier F2P jest sporo, ale nie zawsze są one dla naszej kieszeni zadowoleniem. Dajmy na to Neverwinter. Grałem w tę grę, ale odszedłem ze względu na mikropłatności. Całkiem dobre MMORPG (a przynajmniej było, jakieś 2 lata temu), ale gdy twórcy rzucali się na pieniądze wszystko zaczęło kręcić się wokół pay2win. Ale patrząc na to z drugiej strony, jeżeli ktoś chce pograć głównie dla fabuły i po prostu zrelaksowania się to na pewno znajdzie sobie jakiegoś MMORPG z listy free2play.

No i nie ma co tutaj zapominać o grach MOBA. Dajmy na to najlepszą grę MOBA na rynku – Heroes of the Storm… Nie no dobra, bo mnie zjecie. Nie będziemy rzucać przykładami, ale w większości tych gier możemy bez problemu na każdego bohatera wyfarmić walutę, a więc stawiamy tutaj głównie na umiejętności gracza.

Z tych trzech przykładów bez problemu wywnioskujemy, że w gry F2P można pograć w spokoju bez wydawania pieniędzy, a każdy z nas znajdzie coś dla siebie.

Płatna, ale tak na prawdę to nie

Na steamie znajdziecie wiele gier, których cena przekracza po 20 euro, aczkolwiek czasami ta lub inna platforma daje nam możliwość zdobycia klucza za darmo poprzez przeróżne giveawaye. Sprawdzajcie How2Play, bo często o tym informujemy jak jest jakaś dobra gra do zgarnięcia.

Ech… No muszę to napisać. Zawsze można skorzystać z torrenta, ale pamiętajcie, że nie jest to do końca legalne i po prostu piracimy czyjąś grę. Jednak patrząc na to z drugiej strony, znam kilkanaście osób, które po ściągnięciu pirata, kupiła grę, ponieważ po prostu jej się spodobała i aż wstyd jej nie mieć na swojej półce.

Wydawanie pieniędzy na gry F2P

Część z Was zapewne wydała pieniądze na LoL-a, CS-a, czy jeszcze inną grę, ponieważ nie chciało się jej farmić tak długo pieniędzy na daną postać lub po prostu chciała mieć kolorki na swojej postaci czy broni. Bo to chyba każdy wie, że liczy się skin, a nie skill. Trzeźwo na to patrząc tak na prawdę nie potrzebujecie super kolorków na kamizelce bohatera lub noża w grze, aby grać dobrze i cieszyć się z rozgrywki, no chyba, że chcecie się pochwalić mamie to wtedy tak.

Podsumowując. W gry da się grać nie wydając ani złotówki, jednak jedni będą chcieli to zrobić, aby nieco przyspieszyć swój postęp w grze. Gracze, którzy chcą się odstresować po pracy czy szkole na pewno nie będą musieli tego robić, a więc zaoszczędzone pieniądze będą mogli przeznaczyć na jakiś inny cel. Zainteresowanych grami F2P odsyłam do mojego wcześniejszego artykułu z polecanymi grami F2p – KLIKNIJ TUTAJ.