Gamer Lifestyle r.

Ile kasy zarabiają mali YouTuberzy

Z czego tak naprawdę YouTuberzy czerpią pieniądze? Oni nie mogą tego mówić, ponieważ jest to zakazane według polityki YouTube! Wyjaśnimy Wam dzisiaj, jak zarabia się z owego portalu, a dodatkowo poruszymy kwestię czasu oglądania i wyświetleń.

Na samym wstępie zaznaczam, że nie zarabia się z łapek czy subskrypcji (częściowo, ale nie jest tak, że zarobicie złotówkę za suba). Chyba że macie z firmą współpracę i ona określi, czy dostanie pieniądze od X liczby łapek za sponsorowany film. Jeśli dopiero zaczynacie, ale mierzycie wysoko, to nie zaczynajcie od brania oferty współpracy od AdSense czy firmy poleconej przez znajomego, ponieważ potem długo trwa odwoływanie i odrzucanie tego wszystkiego.

Wielcy YouTuberzy żyją i utrzymują rodzinę z właśnie youtubowej kasy, którą zgarniają.

Ile zarobi jednak mniejszy YouTuber, który ma od 0 do 1000 subskrypcji?

Na pieniądze składają się reklamy, a raczej ich wyświetlanie. Reklamodawcy ustalają stawkę za tysiąc wyświetleń reklamy – taki przelicznik nazywa się fachowo CPM (cost per mile).  Teoretycznie, jeśli CPM wynosi 20 $, a pod filmikiem mamy 10 000 wyświetleń, powinniśmy zarobić 200 $ – praktycznie większość naszych widzów (a może nawet i my) będzie korzystać z AdBlocków, uBlocków i wszystkich tych wtyczek, które 200 $ przekształcą w 2-5 $.

Czyli im dłużej ktoś ogląda dany film, tym bardziej wyświetlenie nabiera znaczenia, dlatego warto robić długie i wartościowe filmy (ale edytowanie ich i skracanie to nie jest zła rzecz).

Przykład

Weźmy YouTubera – SquallyGaming (674 subskrypcje) – który opowiedział, jak sytuacja wygląda w jego przypadku. Za film, który ma:

  • 28 800 wyświetleń, 230 komentarzy, 300 łapek w górę i 90 w dół,

dostał on 12,70 $ – około 45,28 PLN. Ale, ale… opublikował statystyki swojego kanału:

  • 80 485 minut (poświęconych na oglądanie jego materiałów), 46 479 wyświetleń ogólnie i +132 subskrypcje w danym miesiącu.

Jego szacowane przychody to 17,87 $ – 63,71 PLN w tym miesiącu. Od 28 czerwca do 19 września zarobił on 59,66 $ – 212,69 PLN.

A w przypadku, gdy jesteśmy większymi YouTuberami?

Za około milion wyświetleń powinniśmy zarobić (obecny kurs) około 540 zł. Biorąc na przykład YouTubera, który robi dłuższe filmy (30 minut i więcej), wiemy, że może zarobić z reklam ponad 900 zł. Standardowy polski twórca na YouTube może zarabiać w okolicach 400-1000 zł. Porównując z zagranicą, to polscy twórcy zarabiają o 5 razy mniej niż ci z Ameryki czy Anglii. Taki PewDiePie za 16 miliardów wyświetleń zarobił od 60 do 100 milionów zł – zależnie od przyjętego CPM. Każdy twórca może dodatkowo zrobić sklep z gadżetami czy ubraniami z ciekawymi wzorami, czym może sobie dorobić więcej. A Wy posiadacie jakieś kanały? Ile macie subskrypcji?