Ile gier wyszło na Steama w 2017?

Steam to gigantyczna platforma dystrybucji cyfrowej. Swoje produkcje mogą tutaj wrzucać uznani deweloperzy jak Rockstar czy CD Projekt Red, a także mali twórcy, pracujący nawet jako jeden byt. Okazuje się, że w samym 2017 na Steama wyszło niemal tyle samo gier, co przez pierwsze 10 lat działania serwisu!

Na Steama w tym roku zawitało ponad 6 tysięcy produkcji, jeśli weźmiemy pod uwagę najnowszy wykres Daniela Ahmada, analityka z Niko Partners (z pozdrowieniami do naszej szefowej z redakcji).

Do głowy przychodzi kilka możliwości, czemu to zawdzięczamy. Jedną z pierwszych takowych myśli jest Steam Direct, który został odpalony w czerwcu i miał zastąpić mocno wadliwy system Steam Greenlight. Dzięki Steam Direct, zamiast zdać się na los publiki, twórca musi zapłacić 100 dolarów w zamian za możliwość pojawienia się jego produkcji w bogatej bibliotece Steama.

Drugą opcją jest niemal banalna możliwość tworzenia gier w naszych czasach. Nawet jeśli Twoje doświadczenie z grami jest zerowe, to na odpowiednich silnikach i tak możesz stworzyć grę, wydać ją na platformę Gabena i oczekiwać na zarobek.

I teraz pewnie wielu sceptyków zacznie triumfować, że miało rację, iż platformę zalewają coraz bardziej bezwartościowe śmieci, a perełki branży gier niemal nie mają szans na przebicie się. Jednak spójrzmy na dotychczasowe hity rynku Indie, czyli Undertale i Stardew Valley. Obydwie produkcje to wcześniej wspomniane „indyki” i mimo konkurencji w postaci mniej lub bardziej ambitnych gier udało im się wyjść na światło dzienne i przede wszystkim wejść do świadomości graczy. Są one idealnym dowodem, że jeśli gra rzeczywiście na to zasługuje, wybije się z wnętrzności Steama i podbije jego rynek.

Ile gier na Steamie kupiliście w tym roku? Wszystkie z nich to produkcje AAA zaufanych twórców, czy pokusiliście się także o gry niewiadome i wcześniej Wam nieznane? Czy te małe tytuły zdołały podbić Wasze serca albo chociaż pozytywnie je wspominacie? Dajcie znać w komentarzach, tam zawsze możemy wdać się w dyskusję.

O autorze: KLSG

KLSGWychodzący z gimnazjum śmieszek 16. poziomu, interesujący się informatyką oraz czytaniem książek (Jakub Ćwiek <3). Obecnie na miesiącu próbnym w How2Play, ale stara się zostać tam dłużej.

 • Lulu

  Szkoda, ze tak wiele gier to smieci. Przez to trudno znalezc naprawde wartosciowe. W tym calym zamieszeniu gina prawdziwe perelki 🙁

 • Galaktyczny Fizz

  Steam jest teraz jak miejsce dla wszystkich mainów yasuo – śmietnik

 • miszmasz5 / LRL

  Trzeba tylko pamiętać, że większość to gówno gierki, zrobione na kolanie w 10 minut.

 • 3/4 to śmieci

  • Całe szczęście, że wciąż jest ta 1/4 <3