Gamer Lifestyle r.

Electronic “Pogromca” Arts, czyli firmy zniszczone przez EA

Znacie może Dungeon Keepera? Albo serię gier Ultima? Bardzo fajne gierki, lecz co je łączy? Jak się domyślacie - ich twórcy zostali zabici przez EA...

Zanim zaczniemy wyliczać trupy ofiar Electronic Arts warto sobie coś na początek powiedzieć. Większość wymienionych niżej gier zostało zabite lub są one tak bardzo okaleczone, że zastanawiasz się, czy to nadal jest ta sama seria…

Kryształ z gry the SIms 3

2003 r.
Pierwsza ofiara

Cóż, może w 2003 roku EA przejęło tylko Westwood Studios, lecz to dopiero początek…

Screen z gry Dune

Co można powiedzieć o tej firmie? Nawet dużo, gdyż to ona była odpowiedzialna za serię C&C (Command & Conquer) i Dune, lecz również za takie pojedyncze gry, jak np. Tiberium Sun. Również zrobili oni najlepszą grę wideo o Monopoly, jaka powstała.

2004 r. – Pentakill dla EA

 

Rozgrzewkę już mamy za sobą więc pora iść dalej. Jak widać, w tym roku EA nie próżnowało i zniszczyło aż 5 firm (!).

Zacznijmy alfabetycznie do firmy Bullfrog odpowiedzialnej między innymi za serię Dungeon Keeper, która została później zbezczeszczona przez samo EA, które wydało komórkowego Keepera, o którym warto byłoby zrobić osobny artykuł.

Kolejne ofiary to Criterion Games oraz Dice. Pierwsza firma była w większości odpowiedzialna za technologię stojącą za GTA 3, a druga za serię Battlefield (przez trójką).

Następne jest Maxis, które robiło gry o Sim City oraz The Sims, które potem zostało zmienione przez EA w mnóstwo pakietów DLC.

Ostatnią i najbardziej interesującą firmą jest Origin. Toczyli oni bój z Electronic Arts, które potem ich przejęło, lecz twórcy serii Ultima zawarli w siódmej części swoje przemyślenia, jeszcze przed przejęciem. Po pierwsze, by pokonać głównego bossa gry musimy zniszczyć 3 artefakty dające mu moc – sześcian, kulę i czworościan. Te figury wchodziły w skład ówczesnego loga EA.

Również w grze występują bliźniacy o imionach Elżbieta i Abraham, którzy na początku wydają się przyjaźni, lecz tak naprawdę byli oni winni niewyjaśnionych zbrodni, a ich inicjały dają nam EA. A to są tylko najbardziej oczywiste przykłady.

2007 r. – Bioware

Przez 3 lata jakoś żadna firma nie zostaje zniszczona przez EA, aż do 2007 roku, kiedy następną ofiarą zostało Bioware, odpowiedzialne za takie gry, jak np. Mass Effect 1 oraz Knights of the old republic.

2009 r. – Dwa Trupy

Idziemy dalej i widzimy kolejne dwie ofiary – Pandemic oraz Mythic Entertainment. Pierwsza była twórcą takich gier, jak Battlefront, Destroy All Humans, czy Full Spectrum Warrior. Również przed zamknięciem przez EA pracowali nad grą The Dark Knight.

O Mythic Entertainment możemy powiedzieć, że stworzyła ona Warhammer online.

2013 r. – Lucasarts

Na koniec warto pokazać przypadek Lucasarts. Tak, ta firma została kupiona przez Disney’a, lecz sam Disney dał licencję na gry z serii Star Wars dla EA. Pierwsze, co zrobiło Electronic Arts, to było wydanie słabego klona WoW-a, który zniszczył fabułę Knights of the Old Republic. Następną rzeczą, którą zrobili, było anulowanie Star Wars 1313, która zapowiadała się na ciekawą grę (link do opisu projektu tutaj).

 

Tematu firm zniszczonych przez EA nie da się wyczerpać w jednym artykule, gdyż jest o wiele więcej ofiar. Na razie powiedzmy, że było ich tylko 10.

Może znacie jeszcze jakieś inne gry, które nigdy nie wróciły lub nigdy nie powstaną przez wrogie przejęcie twórców przez EA? Dajcie znać w komentarzach!