Gamer Lifestyle r.

Ciekawostki o kulturze japońskiej

Wszyscy twierdzą, że Japonia to dziwny kraj, a Japończycy to jacyś nienormalni ludzie. Dzisiaj chcielibyśmy przedstawić Wam kilka ciekawostek dotyczący japońskiej kultury!

Ciekawostki o kulturze japońskiej

Sporo ludzi twierdzi, że Japonia to dziwny kraj, w końcu gdzieś od kogoś coś usłyszeli i pewnie tak jest. Warto czasami sprawdzić coś samemu, poczytać o kulturze japońskiej i zobaczyć, jak bardzo różni się od naszej. Dzisiaj przedstawimy Wam kilka nie do końca dziwnych ciekawostek na temat kultury Japończyków.

Honne i tatemae

Powiedzmy szczerze, wiedzą powszechną jest fakt, że gdy coś nas denerwuje, to o tym mówimy bądź zwracamy uwagę na niezadowalający nas aspekt pewnej sytuacji/czyjegoś zachowania. Często też okazujemy oburzenie przez czyjąś niekompetencję czy cokolwiek, co mogło w nas wywołać nieprzyjemne uczucie. Japończycy jednak tego nie robią. A dlaczego? Do wyjaśnienia posłużę się wyrażeniem honne i tatemaeHonne może być przeciwieństwem czegoś, co oczekiwane jest przez społeczeństwo i tego, co wymagane jest od danej osoby na podstawie konkretnych okoliczności/jej pozycji. Najczęściej honne jest ukrywane przez Japończyków i okazywane tylko ich najbliższym przyjaciołom. Tatemae z kolei jest tym, co społeczeństwo oczekuje od danej jednostki i może nie odpowiadać jej honne. W wielu przypadkach tatemae prowadzi do kłamstw, by uniknąć pokazania swoich głębszych uczuć. No super, ale dlaczego tak robią? W Japonii duża ilość ludzi żyje na dość małym obszarze, a w związku z ciągłą kooperacją w pracy czy w innych okolicznościach ogólnie przyjęte jest, że unikanie wszelkich konfliktów jest jedną z najważniejszych rzeczy w życiu codziennym. Właśnie z tych powodów Japończycy potrafią wręcz wybuchać w środku i nie okazywać tego na zewnątrz, byle tylko uniknąć kłótni/konfliktu.

 Liczba cztery

Może nie to nie odnosi się aż tak bardzo do japońskiej kultury, ale myślę, że warto o tym wspomnieć. Japończycy posiadają wyrazy oznaczające liczbę cztery:

  • shi / し
  • yon / よん

Zapytacie się, dlaczego tak jest? Ano wyrażenie shi kojarzone jest ze śmiercią. W japońskiej mitologi liczba ta symbolizuje śmierć, więc używanie jej za pomocą shi jest unikane. Właśnie z tego powodu używane częściej jest yon. Mamy też liczbę shichi, czyli siedem. Ona także zostaje zamieniona na nana w drugim z systemów liczenia w języku japońskim (system zawierający shi nazywa się onyomi, a ten zawierający yon – kunyomi). Co ciekawe, liczba jest tak bardzo unikana, że rzadko spotyka się w Japonii nawet rzeczy pakowane po cztery.

Tradycyjne danie wigilijne

My mamy jakieś karpie i inne rybki, niektórzy (w tym ja) mają zupę owocową, a jeszcze inni zupełnie odmienne dania będące tradycją w danym domu. W Japonii natomiast tradycyjnym daniem na święta są… kurczaki z KFC. Mimo bardzo małej ilości chrześcijan (1,5% całej populacji) Boże Narodzenie jest obchodzone przez większość mieszkańców. Tak jak wspomniałem wyżej, dość ważnym elementem japońskiego świątecznego stołu jest obiad z KFC. Nie do końca wiadomo, w jaki sposób ten zwyczaj został zapoczątkowany, ponoć jakiś Amerykanin chciał kupić indyka, będąc w Japonii, a że nigdzie nie mógł go dostać, to poszedł kupić obiad do KFC. KFC ponoć stwierdziło, że może to okazać się dobrą kampanią reklamową i tak się to zaczęło. Teraz trzeba zamawiać obiady w KFC z wyprzedzeniem, bo 25 grudnia kolejki do KFC potrafią mieć nawet kilkadziesiąt metrów.

A Wy znacie jakieś ciekawostki odnośnie do kultury japońskiej? Dajcie znać w komentarzach!