Game Over r.

Twitch usuwa emotkę PogChamp na stałe. Zastąpi ją nową emotką

Konkretny początek 2021 roku - z Twitcha znika kultowa emotka PogChamp. Wygląda na to, że nie wróci na platformę.

PogChamp Twitch

Emotka PogChamp – zdjęcie podglądowe

PogChamp – Twitch usuwa emotkę

7 stycznia o godz. 3:12 w nocy na Twitterze Twitcha pojawiło się oświadczenie o usunięciu emotki PogChamp:

Podjęliśmy decyzję o usunięciu emotki PogChamp na podstawie stwierdzeń, że twarz z emotki zachęca do dalszej przemocy po tym, co miało dziś miejsce w Kapitolu.

Oryginalną wypowiedź zobaczycie poniżej:

Oficjalne konto Twitcha dodaje, że – cytując – platforma zamierza współpracować ze swoją społecznością w ramach stworzenia nowej emotki, która pokaże najbardziej hype’owane momenty na Twitchu.

Twitch informuje, że emotka PogChamp zostanie usunięta na stałe. Jak czytamy w oświadczeniu:

Chcemy, żeby sentyment i użycie emotki Pog żyło dalej – jej znaczenie jest znacznie większe niż przedstawienie osoby czy samej grafiki – i ma duże znaczenie w kulturze Twitcha. Nie możemy jednak z czystym sumieniem nadal umożliwiać korzystania z tej emotki.

Kontekst:
zamieszania w Kapitolu

Wieczorem w środę 6 stycznia w Kapitolu w USA rozpoczęły się protesty związane z przegraną Trumpa w wyborach prezydenckich. Tłum protestujących zwolenników Trumpa wdarł się do Kapitolu, przerywając obrady Izby Reprezentantów i Senatu, które miały zakończyć się zatwierdzeniem wyboru Joego Bidena na prezydenta Stanów Zjednoczonych.

Sytuacja w Kapitolu została opanowana około północy w nocy z 6 na 7 stycznia.

Podczas zamieszek postrzelono jedną z protestujących osób. Krótko przed publikacją artykułu dowiedzieliśmy się, że potwierdzono, że postrzelona kobieta zmarła.

Co wspólnego ma z tym PogChamp?

Na emotce PogChamp widzimy twarz streamera Gootecks. Tuż obok emotki Kappy znajduje się wśród najpopularniejszych emotek na całej platformie, być może nawet i w sieci.

Gootecks opublikował film z momentem postrzelenia kobiety przez policję na swoim profilu na Twitterze. W opisie wrzuconego filmu napisał, że “kobieta oddała życie za nasz kraj”. Później wstawił tweeta, na którym zadał pytanie, czy “#MAGAMartyr” (“męczennica MAGA”, MAGA to akronim od Make American Great Again, hasła wyborczego Donalda Trumpa) umarła na próżno, czy jednak – jak pisze Gootecks – wywoła to zamieszki w kraju.

Twitch uznał te wypowiedzi za zachęcające do dalszej przemocy, z tego względu postanowiono usunąć emotkę PogChamp z portalu, żeby nie mogła stać się symbolem zachęcającym do eskalacji przemocy związanej z wydarzeniami w Ameryce.