r.

Poradnik, jak grać w CS:GO jako Support

Kto powiedział, że support zawsze chodzi na bota i musi być z nim ADC? Podział na role występuje także w CS:GO. Rzadko widzimy, że ktoś gra supportem.  A może sami widzielibyście siebie w tej roli, ale co tak naprawdę robi support w Counter-Strike'u?

Przeczytaj na How2Play w dziale CS:GO jeszcze:

Zasady ogólne

Po pierwsze, jeśli posiadacie przewagę, nie zaczynajcie grać agresywnie, żeby nie stracić jej przez niepotrzebne wychylanie na przeciwnika. Przynajmniej wtedy, kiedy nie macie obok siebie kolegi, który będzie w stanie wytrade’ować tego killa. Kiedy w obu drużynach jest taka sama liczba żywych graczy, trade kill zawsze będzie na korzyść terrorystów, ponieważ drużyna CT będzie wtedy miała jednego zawodnika mniej, a ciągle trzeba pilnować dwóch site’ów. Staraj się grać matchmakingi przynajmniej z jednym znajomym i zawsze ustawiajcie się w to samo miejsce. Tworzycie wtedy synergię, która w sporym stopniu pomoże Waszej drużynie. Dla przykładu, starajcie się zawsze po stronie CT chodzić razem na site A lub B, co pomoże również Wam zwiększyć umiejętności krycia danego BS-a. Najważniejsze – nie próbujcie być bohateremCS:GO to gra zespołowa, są jeszcze 4 inne osoby, które pomogą Wam wygrać rundę.

image1447985605


 

Strona CT

Po stronie CT jest o wiele łatwiej grać jako support ze względu na przewagę defensywną, którą można wykorzystać na różne sposoby. Jednym z nich jest ustawienie się jako “obserwator” w jednym miejscu i nieruszanie się z niego. Jeśli przeciwnicy podchodzą na drugi bombsite, koledzy z drużyny zaczynają rotować, aby pomóc, ale Wy ciągle zostajecie na swojej pozycji, dopóki nie będziecie mieli jasnej informacji, gdzie podchodzi terrorysta z bombą. Prawdopodobnie będziecie musieli grać więcej clutchów, ale za to bardzo pomagacie swojej drużynie. Jako że często będziecie sami pilnować BS-a, bardzo istotne jest pozycjonowanie, aby nie dać się łatwo zabić i oddać site’a w ręce wroga. W dobrej miejscówce powinniście mieć czas na przeładowanie broni, a także możliwość obijania przeciwnika z różnych stron. Oto kilka przykładów dobrych miejscówek:

  • New Box, Trójki – B site na Inferno
  • Pit – A site na Inferno
  • Bench, Ławka – B site na Mirage
  • Triple Box, Palące, A site na Mirage
  • Pit – long A, Dust 2

Kolejną ważną rzeczą jest to, aby nie nie ustawiać się co rundę w tym samym miejscu. W końcu przeciwnik skontruje Waszą pozycję, rzucając tam np. Mołotowa. Próbujcie bronić site’u na różnych pozycjach. Np. jeżeli sami idziecie na B na Inferno, niech ktoś z drużyny rzuci smoke’a na Banana, a Wy ustawcie się tak, aby widzieć, czy ktoś przez niego będzie przebiegał. Gdy smoke zacznie opadać, wycofajcie się na bezpieczną pozycję. Waszym celem nie jest zabicie jak największej ilości przeciwników, ale spowolnienie ich wejścia na bombsite wystarczająco, aby Wasi koledzy zdążyli zrotować do pomocy.

image1447985661


 

Strona T

Strona T jest na tyle trudniejsza do supportowania, że musicie o wiele bardziej i dokładniej skoordynować działania z teammate’ami. Jeżeli rzucasz flashe i smoke’i dla swoich towarzyszy, pomagasz im w ten sposób szybciej i łatwiej zajmować teren. Jednak smoke’i muszą być rzucone idealnie, aby zakrywały cały obszar. Jeżeli pojawi się choćby mała szpara, możecie bardziej zaszkodzić drużynie, aniżeli nie rzucilibyście żadnego smoke’a. Możecie pomóc także, obserwując rzucone już granaty dymne, czy któryś z przeciwników nie zdecydował się na akcję YOLO i z nich nie wybiega. W tej roli jesteście najczęściej najdłużej żyjącym graczem. Jeżeli ktoś z Waszego teamu jeszcze żyje, ustawcie się tak, aby dobrze osłaniać jego lub podłożoną bombę. Najlepiej wtedy tworzyć tzw. ogień krzyżowy, np. na Inferno na site B jedna osoba ustawia się na trójkach, druga w ciemni. Unikajcie ustawiania się w dwie osoby na jednej pozycji, chociaż czasami to się sprawdza i może zaskoczyć przeciwnika.

Jeżeli zostaliście w sytuacji 1vsX, upewnijcie się, że podłożona bomba eksploduje. Grajcie na czas, zabijcie osobę która rozbraja, po czym znów się schowajcie, rzućcie Mołotowa itp. W sytuacji 1vs1, kiedy słyszycie, jak przeciwnik zaczyna defować, wyczekajcie 2-3 sekundy, zanim się wychylicie. Jeżeli fake’ował, zmarnowaliście właśnie jego cenny czas na rozbrojenie, do którego będzie musiał wrócić, aby wygrać rundę.

image1447985740


 

Rzucanie granatów

Rzucanie granatów to jedno z najważniejszych zadań należących do supportującego gracza. Najważniejsze są flashbangi, potem granaty dymne, na końcu Mołotowy. Kolejność, w jakiej powinniście rzucać granaty to: Smoke, Flash, Mołotow/Zapalający, Odłamkowy. Jest kilka rzeczy, które należy robić, a których się nie powinno.

 

flash

Na początek – flashbang. Waszym celem jest rzucenie go w tak umiejętny sposób, aby oślepić przeciwnika, a jednocześnie zadbać o to, aby nie oślepić żadnego z teammate’ów. Dobrym przykładem jest ustawienie się na Inferno przy bananie za workami z cementem, jednocześnie kiedy kolega z drużyny ustawia się przy samochodzie. Rzucacie wtedy błyskowy tak, aby wybuchł tuż przy samochodzie. Wtedy nadbiegający terroryści będą oślepieni, a Wasz kolega może łatwo ich wystrzelać. Pamiętajcie, jeśli istnieje możliwość, że zaflashujecie kogoś ze swojej drużyny, dajcie dokładnie info, gdzie rzucicie błyskowy. Wtedy inna osoba może się od niego po prostu odwrócić.

 

smoke

Kolejny jest granat dymny. Dwa jego najważniejsze zastosowania, to zablokowanie kluczowych dróg na site po stronie CT, oraz zasłonienie miejsc na ogień krzyżowy po stronie T. Grając po stronie terrorystów, będziecie chcieli ustawiać się w konkretne miejsca i rzucać go w taki sposób, aby zawsze spadał idealnie w to samo miejsce. Po stronie CT zazwyczaj będziecie go rzucać na środek przejść, drzwi czy tuneli. Jeżeli chcecie regularnie grać jako support, załóżcie prywatną grę i trenujcie rzucanie granatów tak, aby nie było żadnej luki, przez którą przeciwnicy będą mogli kogoś zdjąć. Jeżeli nie wiecie jak idealnie rzucić jakiegoś smoke’a, lepiej nie rzucajcie go w ogóle, żeby nie pozostawić właśnie tej luki.

molo

Na koniec Mołotow/Granat zapalający, a także Granat HE (odłamkowy). Używa się je w podobnych celach. Po stronie T rzuca się je po to, aby zmusić Antyterrorystę do opuszczenia swojej aktualnej pozycji, np z Trójek na Inferno czy Ławki na Mirage. Podobnie jak do smoke’ów, są różne metody, aby rzucić idealny granat, ale tutaj wystarczy też rzucenie go prosto do celu, co da taki sam efekt.

Natomiast po stronie CT, tych granatów używa się w celach zadania obrażeń terrorystom przebiegającym przez ważne przejścia lub po prostu spowolnienia ich natarcia. Często rzuca się je razem z innym członkiem drużyny, aby zadać większe obrażenia lub nawet zabić przeciwnika, jeżeli ten będzie w niewłaściwym miejscu o niewłaściwej porze.

Granaty odłamkowe stosuje się także do dobijania przeciwników z niskim HP.


Jest to kilka prostych tipów, jak grać jako zawodnik supportujący. Mam nadzieję, że ten poradnik pomoże Wam choć w małym stopniu polepszyć swoje umiejętności i sprawi, że CS:GO przestanie polegać tylko strzelaniu do przeciwnika i rzucaniu granatów, gdzie popadnie.