Project A (Valorant) r.

Zainstalowaliście VALORANT? Riot Vanguard może zmniejszać FPS-y w innych grach

Gracze masowo donoszą o spadkach FPS-ów w różnych grach spowodowanych Riot Vanguard, systemem anti-cheat do VALORANT.

Ban za ładowarkę

Słyszeliście już o banie nałożonym przez Riot Vanguard z powodu podłączenia ładowarki do telefonu? Tym nieszczęśnikiem był Oscar Cañellas, streamer VALORANT.

Spadki FPS-ów

Redditor u/redredbeard postanowił pokazać, że spadki FPS-ów wynikające z zainstalowania VALORANT są faktem. Przez minutę nagrał swoją grę w World of Warcraft Classic, w trakcie której odinstalował Riot Vanguard.

Przez pierwsze sekundy filmu widać bardzo wyraźne spadki FPS-ów i sekundowe zacinanie się całej gry. Po odinstalowaniu systemu anti-cheat wszystko wróciło do normy, a gra ani razu się nie zawiesiła.

Pozostali redditorzy zgłosili, że doświadczali widocznych spadków FPS-ów w m.in. Wiedźminie 3, DotA 2, CS:GO, Fortnite…

Gdzie zgłaszać problemy? Na pewno nie na r/VALORANT…

Posty poświęcone problemowi czy wątpliwościach co do działania Riot Vanguard na zarządzanym przez Riot subreddicie r/VALORANT są usuwane. Z tego względu temat pojawia się głównie na innych subredditach, co tym bardziej podjusza graczy, sprzyjając negatywnemu nastawieniu do systemu Riot Vanguard.

Pod usuniętymi postami w większości znajdziemy informację o tym, że bugi należy zgłaszać w poście zbiorczym na ten temat.

Nagroda za znalezienie błędów

Bardziej techniczni gracze powinni być zainteresowani ofertą Riotu na HackerOne. Firma oferuje do 100 000 dolarów nagrody dla osób, które wykażą określone bugi systemu anti-cheat.

Riot Vanguard

Zgodnie z definicją ze strony wsparcia gry:

Riot Vanguard to niestandardowe oprogramowanie zabezpieczające zaprojektowane przez Riot Games, które ma za zadanie zapewnić oferowanym przez nas produktom najwyższy poziom bezpieczeństwa. Riot Vanguard składa się z klienta uruchamianego razem z grą VALORANT oraz sterownika trybu jądra.

Wykorzystywany przez Riot Vanguard sterownik trybu jądra (KMD) działa na najwyższym poziomie uprzywilejowania w systemie (ring 0). W praktyce zapewnia mu to nieograniczony dostęp do zasobów komputera.

Użytkownik sam wyraża zgodę na jego instalację, która ma miejsce w momencie, gdy instalator VALORANT prosi o zresetowanie komputera. Dopiero wtedy możliwa jest gra w najnowszą strzelankę od Riotu.

W przypadku odinstalowania czy dezaktywowania Riot Vanguard, gra sama go zreinstaluje.

Wybór należy do Was. Albo VALORANT, albo płynna gra… Miejmy nadzieję, że Riot Vanguard przejdzie dalsze poprawki w kierunku optymalizacji, a system anti-cheat będzie praktycznie nieodczuwalny w codziennym używaniu.