Sprzęt Gamingowy r.

Recenzja niereferencyjnej karty graficznej Radeon RX 470 Sapphire

Radeon RX 470 ostatnimi czasy zyskał bardzo na popularności ze względu na osiągnięty kompromis między ceną a wydajnością. Czas na jego recenzję.

Jakiś czas temu na łamach naszego portalu pojawił się test niereferencyjnego Polarisa oznaczonego numerem RX 480. Dziś mamy przyjemność sprawdzenia tego, jak zachowuje się RX 470 od firmy Sapphire w wersji Nitro+, czyli fabrycznie podkręconej.

Recenzja niereferencyjnej karty graficznej Radeon RX 470

Radeon RX 470

Sapphire Radeon RX 470 Nitro+ został wyposażony w 4GB pamięci GDDR5 256 bit, a jego cena oscyluje w granicach 900-1000 zł. Karta została wyposażona w odpowiednią ilość gniazd typu 2x DisplayPort, 2x HDMI oraz jedno gniazdo DVI-D, a zasilany jest tylko jedną 8-pinową wtyczką PCI-E co pozwala uzyskać odpowiednie temperatury, kulturę pracy oraz nie za wysoki pobór mocy.

Karta posiada Dual Bios, który zabezpiecza kartę podczas aktualizacji oraz umożliwia wybór jednego z dwóch dostępnych trybów – Quiet – tryb ze standardowym zegarem oraz Boost – tryb podkręconego zegara. Niereferencyjny Polaris został wyposażony w metalowy bardzo nowocześnie wyglądający backplate, który zabezpiecza płytkę drukowaną karty.

Osłona karty wykonana jest z plastiku. Tą matową, wykropkowaną obudowę wypełniają dwa 95 mm wentylatory, które można swobodnie wymontować by poddać ich chociażby czyszczeniu. Pod obudową i samymi wentylatorami zamontowano pasywny zestaw chłodzenia, który składa się z radiatora i rurek odprowadzających ciepło. Połączeniu aktywnego i pasywnego chłodzenia producent uzyskał zdecydowany kompromis osiągając przy tym odpowiednie temperatury w spoczynku jak i stresie.

Tak jak w poprzedniku, tak i w tej wersji został zaimplementowany system oświetleniowy LED RGB. Oświetleniem można sterować z laminatu karty, jak i z oprogramowania dołączonego do karty graficznej.

Platforma testowa

  • Procesor: Intel Core i7 4770k @ 3.50 GHz
  • Chłodzenie: Enermax Liqmax II 240
  • Płyta główna: ASUS Z97 Deluxe 1150
  • Pamięć RAM: G.Skill TridentX 2×8 GB, 2400 MHz
  • Dysk HDD: WD Caviar Blue 500 GB
  • Dysk SSD: ADATA Premier Pro SP920 128 GB
  • Zasilacz: be quiet! PowerZone 750W 80+
  • Obudowa: NZXT Source 530
  • System operacyjny: Windows 10 64 bit

Użytkowy test karty graficznej Sapphire Radeon RX 470

Użytkowy test został przeprowadzony w kilku grach komputerowych w jak najwyższych ustawieniach przy rozdzielczości 1920 x 1080. RX 470 przez cały okres testu pracował na fabrycznych ustawieniach. W trakcie trwania testów zostały zauważone niewielkie skoki temperatur, które nie powodowały błędów i innych defektów podczas rozgrywki. Średnie wyniki zostały spisane podczas testów.

Podsumowanie i ocena

Sapphire Radeon RX 470 Nitro+ wygląda i pracuje niemal identycznie jak wyższy model RX 480. Jedyną różnicą jest taktowanie pamięci. Można było się jednak tego spodziewać, gdyż karta wychodzi spod bardzo znanego już producenta Sapphire. Podczas stresowych testów w grach na najwyższych możliwych ustawieniach to karta radziła sobie bynajmniej dobrze. Jedynym zauważalnym problemem jest podnosząca się temperatura w miarę jego obciążenia. Mimo, że pojawiały się wysokie temperatury to kultura pracy była na zadowalającym poziomie. Bardziej słyszałem samochody za oknem i pracę chłodzenia wodnego niż samej karty a to znacząco punktuje. Ogromnym plusem dla Polarisa jest wsparcie dla nowych bibliotek DirectX 12. Niewielkie problemy karta ma przy przekraczaniu fabrycznego zegara, ale to nie jest wielkim problemem. Samo wykonanie karty mówi, że mamy do czynienia z dobrym podzespołem. RX 470 oferuje przyjazną wydajność za całkiem dobre pieniądze. Kartę można skierować do niewymagających grupy użytkowników a także tych co chcą uzyskać dobrą wydajność przy niewielkim obciążeniu portfela. Wybierając  nową kartę trzeba brać pod uwagę kilka istotnych punktów m.in. budżet, wydajność i możliwości przyszłościowe. Czy te punkty osiąga budżetowy Polaris? Odpowiedź jest krótka – TAK! Karta ma swoje mankamenty, jednak chyba to obecnie najlepszy wybór jeśli chodzi o zestawienie ceny do jakości, jakie obecnie możemy nabyć do naszego blaszaka.

Warto tutaj też wspomnieć o promocji w sklepie Morele, gdzie recenzowaną kartę graficzną możecie nabyć wraz z Myszką Razer Taipan o ponad 100 PLN taniej!

Aby otrzymać zniżkę należy:

Plusy 

  • bardzo dobra cena,
  • jakość wykonania,
  • bardzo dobry system chłodzenia,
  • system Dual Bios,
  • odpowiednia ilość gniazd,
  • bezkompromisowa praca w DirectX 12,
  • całkiem cicha praca, mimo wysokich temperatur.

Minusy

  • trudności z grami na wysokich ustawieniach,
  • wysokie temperatury pod pełnym obciążeniem,
  • podwyższony pobór energii pod pełnym obciążeniem

Ocena: 8/10 + znak jakości