Sprzęt Gamingowy r.

Dlaczego dobrze jest wymienić starą baterię w laptopie? Test baterii GreenCell PRO

Często przychodzi taki czas w życiu, w którym nasze laptopy przestają trzymać na baterii dłużej niż 1.5 godziny. Wtedy pora na wymianę - a dzisiaj głównym bohaterem będą nowe baterie od firmy GreenCell z serii PRO.

Wcześniejsze testy akcesoriów z firmy GreenCell:

Akcesoria od Green Cell – świetne na wakacje?

 

Baterie do testów podesłała firma GreenCell

Okej, po co wymieniać baterie?

Z doświadczenia mogę powiedzieć, że często w przypadku laptopów używanych, mamy do czynienia z naprawdę zużytymi bateriami, które potrafią wytrzymać może maks. godzinę, przy normalnych ustawieniach. Coś takiego może dyskwalifikować całkiem dobre laptopy

A taki czas działania jest po prostu nieakceptowalny, szczególnie że duża część z nas laptopa traktuje jako coś mobilnego, wiecie, korzystanie w pociągu czy gdzieś daleko od gniazdka elektrycznego.

Dzisiaj wymiana baterii jest naprawdę prosta, dla większości laptopów potrzebujemy tylko śrubokręta oraz jakiś poradnik dedykowany dla naszego modelu laptopa.

Najczęściej nie potrzebujemy nawet odkręcać dużo, wystarczy że zdejmiemy górną pokrywę, wypniemy starą baterię, włożymy nową… i tyle. Oczywiście są przypadki, gdzie bateria może być przyklejona, więc pamiętajcie o tym.

Dzisiaj na warsztat weźmiemy baterię GreenCella z nowej serii PRO

Specyfikacja mojej baterii (MacBook Pro 13 2012), czyli GreenCell PRO:

 • Ogniwa ATL
 • 10.95V, czyli 63.5Wh
 • Zabezpieczenie przed zwarciem, monitorowanie napięcia

GreenCell mówi o tym, że baterie z serii Ultra są “lepsze niż oryginały”, a w PRO, głównym ficzerem jest:

Zastosowanie w serii PRO oryginalnych ogniw Samsung SDI o zwiększonej gęstości radykalnie wpływa na zwiększenie realnej pojemności, co oczywiście wydłuża czas pracy komputera.

W bateriach do Maków zastosowane są ogniwa ATL, czyli te same, które są używane w oryginalnych bateriach

W tym momencie do testów otrzymałem tylko baterię z serii PRO, ale  jak tylko dostanę więcej sztuk/baterię z serii Ultra, to pojawi się tutaj aktualizacja/nowy post.

Wymiana najczęściej będzie dość prosta, tylko przed rozpoczęciem upewnijcie się, że macie wszystkie potrzebne narzędzia.

W moim przypadku zajęło to jakieś 10-15 minut, aczkolwiek pamiętajcie o tym, aby zawsze sprawdzić w sieci dokładny poradnik, jak rozłożyć Wasz komputer.

Tak, nowa bateria w MacBooku Pro z 2012

Jak się sprawdza? O tym za sekundę, najpierw słów kilka o opakowaniu oraz tym, co przychodzi… w tym pudełku.

 • Sama bateria

 • Instrukcja

 • Zestaw śrubokrętów, które pasują do Twojego modelu

I to jest moim zdaniem bardzo ważne, ponieważ osoby bez ogromnego zasobu narzędzi, mogą od razu wymienić baterię.


A, i bardzo ważna rzecz, o której nie wspomniałem na filmie – kalibracja. W przypadku MacBooka, po zainstalowaniu nowej baterii, należy:

 • Upewnić się, że laptop jest naładowany do 100%
 • Pozostawić go włączonego przez 1/2 godziny na zasilaczu
 • Rozładować go do zera i odczekać 3-5 godzin
 • Naładować MB do pełna

W moim przypadku także musem był reset SMC (rozłączenie baterii -> przytrzymanie przycisku zasilania przez 10 sekund -> ponowne podłączenie baterii)

W moim przypadku było to dość kuriozalne, ponieważ nowa bateria stała na 4% przez… 90 minut.

Wiadomo, jest to dość ważny krok, więc nie zapomnijcie o nim!


Jak dużo daje nam nowa bateria?

Bardzo dużo.

W tym momencie, nowa bateria sprawia że laptop dostaje dosłownie nowe życie. Z moich 3-4 godzin na starej baterii, mogę osiągnąć wynik lepszy, aniżeli w przypadku fabrycznej baterii… która jest nowa.

Tak żeby wszystko było zgodnie z prawdą:

 • Wcześniejsza bateria od Apple = 1.5-2h na maksymalnej jasności, z filmem w tle/3-4h w przypadku ściemnionego ekranu/6h kiedy pójdziemy w totalne eko
 • Bateria GreenCella PRO = 2.5-4h na maks jasności/5-6h na ściemnionym ekranie/do 8 (9?) kiedy pójdziemy w… wiecie sami co.

W tym momencie nie mam nowej baterii, aby porównać ją z GC, aczkolwiek PRO powinno być minimalnie lepsze od standardowej baterii Apple (63.5Wh vs 63.5Wh).

Ogólnie powiem, że jest to naprawdę dobra bateria. Nie powinna kosztować aż tak dużo (zwykły zamiennik od MacBooka Pro 13 2012 kosztuje 135 złotych, nie mam jeszcze informacji o cenie PRO), montuje się ją naprawdę prosto, wystarczy tylko odrobinka znajomości MacBooków (czyli to co pokazałem/opisałem) i mamy idealnie działający sprzęt, który wytrzyma naprawdę długo na baterii.

Jest to swoiste drugie życie dla baterii, co w przypadku wielu laptopów, jest zbawieniem. Wystarczy dodać SSD, a to sprawi, że z kilkuletniego urządzenia, które nie było zbyt użyteczne, będziemy mogli wykrzesać jeszcze trochę życia.

W tym momencie mogę jedynie wystawić bardzo pozytywną rekomendację. Bateria sprawdza się świetnie, jest to solidny upgrade dla mojego maka.

A właśnie, zostaje z MBPro 2012 na dłużej, więcej o tym… w materiale za 5 tygodni.