Runeterra r.

To nie Senna, a Corina Veraza. Kim jest postać obok Spirit Blossom Thresha?

Zwiastun eventu Spirit Blossom Festival w Legends of Runeterra pokazał postać rozmawiającą z Threshem, którą łatwo pomylić z Senną. W rzeczywistości jest to Corina Veraza.

W 0:10 sekundzie filmu widzimy poniższy kadr. W jego centrum znajduje się Spirit Blossom Yasuo. Szczególną uwagę zwraca postać znajdująca się po prawej stronie, obok Spirit Blossom Thresha.

W mig pojawiła się plotka, jakby to była Senna – dawno utracona partnerka Luciana, którą Thresh wciągnął do swojej latarnii. Z okazji 10-lecia League postanowiono przywrócić ją do gry. W animacji Senna: Uścisk Cienia mogliśmy zobaczyć, jak Lucianowi udaje się ją odzyskać.

Spotkanie się Senny z Threshem w duchowym wymiarze Kwiatów Ducha wzbudziłoby niemałe emocje wśród graczy. Niestety, to nie jest Senna. Poniżej widzimy Corinę Verazę, bohaterkę, która jest dostępna tylko w karciance Riot Games – Legends of Runeterra.

Spirit Blossom w Legends of Runeterra - grafika promocyjna. To nie Senna, a Corina Veraza

Kim jest Corina Veraza?

Corina Veraza / SIXMOREVODKA / Legends of Runeterra

Bazowy splash art bohaterki. Kliknij, aby powiększyć (2560 × 1280).
Legends of Runeterra

Karta Coriny Verazy i powiązana z nią karta Magnum Opus.
Legends of Runeterra

Corina Veraza znajduje się na karcie stronnika (follower) dla regionu Piltover i Zaun. Sama jednak pochodzi z Zaun, o czym świadczy jej cybernetyczny wygląd. Dobranie jej kosztuje 9 pkt. many – całkiem dużo. Zagranie nią z ręki sprawia, że unicestwianych jest 5 kart z wierzchu talii gracza, by zadać 1 pkt obrażeń wszystkim wrogom i Nexusowi za każde unicestwione zaklęcie.

Każda z kart w Legends of Runeterra ma swój opis, który z reguły przytacza jakąś wypowiedź postaci. Nie inaczej jest z kartą Coriny Verazy:

Ci ograniczeni Piltoverczycy znają się tylko na technice. Nie umieją docenić delikatnego artyzmu łodyżek, płatków i komórek w mych kultywatorach. Nie zasługują na to, ale zgotuję im najpiękniejszą zagładę w historii.

Powiązana z nią karta, Magnum Opus (łac. wielkie dzieło), ma w opisie inny cytat Coriny:

Powiedziałam im, że każde osiągnięcie ma swoją cenę. Nie wspomniałam tylko, kto ją zapłaci.

Fanowska teoria: twórczyni Zyry

Ukryte w dżunglach na południe od Kumungu, gdzieś pomiędzy wielkimi rzekami rozdzielającymi wschodnią Shurimę, leżą legendarne Ogrody Zyr.

Biografia Zyry

Kilkadziesiąt godzin drogi od Zaun znajdują się Ogrody Zyr wymienione w biografii bohaterki. Możemy podejrzewać, że leżą gdzieś na zachód od Delty Węży (patrz: mapa niżej).

League of Legends / Runeterra / mapa świata. Piltover i Zaun. Na południu Kumungu.

Do Ogrodów Zyr wdarł się kiedyś niewielki oddział żołnierzy, którym przewodniczyła niewymieniona z imienia czarodziejka. Została zaatakowana przez mieszkańców Ogrodów. W kontrataku uderzyła z wielką siłą, której moc osiadła w ziemi. Wiele lat później dzięki tej energii z ziemii wyłoniła się Zyra.

Zainteresowana kwiatami mieszkanka Zaun, Corina Veraza, mogła być tą czarodziejką, o której wspomina lore Zyry… splash art Verazy sugeruje, że posługuje się magią, manipulując dzięki niej kwiatami. Pamiętajmy też, że bohaterowie Runeterry żyli w różnych czasach. To zupełnie możliwe, że Zyra, która narodziła się (prawodpodobnie) długo po (prawdopodobnej) śmierci Coriny Verazy.

Teorię, zdaniem graczy, wzmacnia fakt, że Zyra przeszła dwukrotną aktualizację swojej biografii. W starych wersjach lore Zyra, roślina, przekazała swoją świadomość ludzkiemu ciału i rządziła Plague Lands (obecnie część Kumungu). Życie zapewniła jej czarodziejka – zaatakowała ją i przejęła jej ciało oraz wspomnienia.

Ujrzała rozległe dżungle z metalu i kamienia, w których mieszkali ludzie i zwierzęta.

Choć jej historia przeszła trzy aktualizacje, widać, że motyw czarodziejki jest nieodłącznym elementem istnienia Zyry. Czarodziejki, którą mogła być Corina Veraza.

Corina Veraza w skrócie

 • Pochodzi z Zaun.
  • Wraz z Piltover stanowią podwójne miasto-państwo kontrolujące główne szlaki handlowe między Valoranem a Shurimą.
 • W Zaun mile widziani są odtrąceni przez społeczeństwo wynalazcy prowadzący niekonwencjonalne i nieetyczne badania.
  • Przedmiotem zainteresowania Verazy są kwiaty.
 • Jak każdy jego mieszkaniec, żywi uraz do Piltoverczyków.
  • Uważa, że znają się tylko na technice, ignorując sztukę.
 • Według fanowskiej teorii może stać za stworzeniem Zyry.
  • Spekuluje się, że może być czarodziejką z lore Zyry.