Runeterra r.

Fiddlesticks, “pierwszy z dziesięciu”. Demony Runeterry i… Raum, demon z historii Swaina

Czy Fiddlesticks zapowiada nowe demony w grze? Kim jest Raum, demon, którego imię wymienia przy okazji spotkania Swaina?

Poniższy artykuł odnosi się do lore Runeterry, czyli świata kreowanego przez Riot Games, którego fabuła jest kanonicznie powiązana z większością gier Riotu, czyli między innymi:

  • League of Legends,
  • League of Legends: Wild Rift (LoL mobile),
  • Teamfight Tactics,
  • Legends of Runeterra,

Fabuła Valorant (Projekt A; nadchodząca gra FPS) nie jest powiązana z Runeterrą. W grze znajdują się jednak easter eggi z Runeterry.

Wszystkie informacje znajdujemy w biografiach postaci, wydawanych krótkich historiach, komiksach, a nawet wypowiedziach osób, które pracowały nad historiami bohaterów.

Demon, który pomógł Swainowi

Wielki Generał Noxusu, Jericho Swain, omal nie stracił życia w wojnie z Ionią, podczas Bitwy o Placidium – jednego z najświętszych miejsc w Ionii. Nieudana pułapka sprawiła, że Swain stracił lewą rękę z ostrza Irelii.

Kiedy leżał tam, czekając na śmierć, podleciał do niego kruk, aby się pożywić. Swain poczuł jak stara, znajoma ciemność ponownie na niego napiera. Nie pozwolił jednak na to, by go zabrała. Nie mógł.

Dzięki fizycznemu odnowieniu przez demona Swain zdetronizował Borama Darkwilla, wprowadzając rządy Tryfariatu. Na trzech tronach Noxusu zasiadał każdy fundament siły imperium:

  • Dalekowzroczność ( Swain),
  • Potęga ( Darius)
  • Przebiegłość (nieujawniony bohater, The Faceless).

Przy okazji Swain skończył też plan Darkwilla polegający na ożywieniu Siona.

Ponoszone ofiary są tylko początkiem pracy dla dobra Noxusu.

W powrocie do sił i zawładnięciem potęgą Noxusu Swainowi pomógł więc demon. Nie znamy jednak jego tożsamości. Wydaje się jednak, że jest ktoś, kto ją zna…

Raum – wspomnienie Fiddlesticksa

Nowe linie dialogowe Fiddlesticksa to jeden z wielu odświeżonych elementów zreworkowanego Fiddle’a. Dowiedzieliśmy się, że wypowiedzi bohatera niekoniecznie należą do niego – wiele z nich odwołuje się do przeszłości różnych postaci, niejednokrotnie dokładnie kopiując dawno wypowiedziane kwestie.

Widzisz? To tylko strach na wróble.

W części z nich odwołuje się do konkretnych bohaterów. Przy pierwszym zobaczeniu Evelynn wypowiada tylko jej imię – podobnie jak przy Nocturne’ie, a przy Swainie…

Raum.

Czy Raum to imię demona, którego napotkał Swain? Jeśli tak, to będzie pierwszy raz, kiedy poznajemy jego imię. W zasadzie tutaj kończą się wszelkie wspominki dotyczące Rauma.

Tylko co to zmienia w lore League of Legends?

Demony w League of Legends

Oprócz darkinów (nazywanych odpowiednikami Jeźdźców Apokalipsy) w historii Runeterry pojawiają się również demony.

Najbardziej oczywistymi demonami w lore są Evelynn (demon agonii) i Nocturne (demon koszmarów). Co nie jest tajemnicą dla graczy orientujących się w lore, Tahm Kench też jest demonem. Reprezentuje uzależnienie – jego życie polega na karmieniu swojego niezaspokojonego głodu cierpieniem innych.

Fiddlesticks to pierwszy demon Runeterry. Zostało to potwierdzone z biografii bohatera.

Jedna z kwestii demona strachu zdaje się sugerować dokładną liczbę demonów. Określa siebie jako “pierwszy z dziesięciu”. Do tej pory wymienił pięć demonów (Fiddlesticks, Evelynn, Nocturne, Tahm Kench, Raum od Swaina). Co z pozostałą piątką?

W grze pojawi się więcej demonów?

Może.

Fid-dle-sticks.
End of men.
Fid-dle-sticks.
First of ten!

“Pierwszy z dziesięciu” nie odnosi się demonów, które jak dotąd poznaliśmy. Potwierdził to rioter Jared Rosen.

Możemy to interpretować jako:

  1. Więcej bohaterów-demonów w przyszłości.
  2. Różne interpretacje Fiddle’a w regionach Runeterry (bohater pojawia się w mitach różnych regionów, każdy interpretuje go na swój sposób).
  3. Różne skórki Fiddlesticksa (co mogłoby być easter eggiem ze strony Riotu; włącznie ze swoją podstawową skórką, posiada ich dziesięć).