Paladins r.

Paladins: 18 porad dla początkujących graczy

Pobrałeś niedawno grę, ale masz wrażenie, że popełniasz oczywiste błędy? Chcesz zacząć lepiej grać, ale nie wiesz, co konkretnie poprawić? Przedstawiamy Wam 18 porad dla początkujących w Paladins.

18 porad dla początkujących graczy w Paladins

1. W Paladins, podobnie jak w LoL-u, priorytetem są objective’y, a nie kille. To przejmowanie punktu, a następnie przepychanie wózka lub obrona swojej bazy są celami gry i warunkują jej wygraną – nie ilość zabójstw. Każdy kill, który zrobisz, powinien mieć swój cel i sens. Zrozumienie tego, co ma większy priorytet w grze, pomoże Ci w podejmowaniu słusznych decyzji podczas meczu. Wiadomo, że zabijanie przeciwników i nabijanie sobie coraz większej serii jest przyjemne, ale będzie o wiele przyjemniejsze, jeśli zabójstwa będą przemyślane i będą prowadziły Twój team do zwycięstwa.

Nie przegapiaj bezmyślnie okazji do overtime’u, jeśli masz możliwość go zrobić, a właśnie ganiasz po drugiej stronie mapy za wrogiem, który ma mało HP (być może nawet przeciwnik celowo odciąga Cię od punktu lub ładunku, by zapewnić swojej drużynie wygraną rundę).

paladins porady

2. Zrozum dokładnie, co robi każdy z itemów, które możesz kupić podczas meczu. To absolutna podstawa. Dobrze jest je przetestować czy poczytać o nich jakieś poradniki – nie wszystkie informacje na ich temat mogą być zawarte w opisie, który widnieje w sklepie. Możesz np. zaprosić znajomego na niestandarda, by je potestować. Ważne jest, aby zobaczyć na własne oczy, co dany item może zrobić, jak działa, jaki wpływ ma na grę, a także jak go counterować. Bez zrozumienia mechanik gry, odbierasz sobie wiele szans na polepszenie własnej rozgrywki.

Nie marnuj zarobionych kredytów, jako np. Grover, który kupuje Deft Hands (‘Zwinne dłonie’; zwiększa prędkość przeładowania broni), nie zauważając jednocześnie, że Grover przecież nie reloaduje.

Na kanale Paladins na YouTube twórcy co jakiś czas wrzucają poradniki dotyczące poszczególnych itemów – póki co jest ich niewiele, ale z pewnością będą pojawiać się kolejne. Warto śledzić tego typu nowości.

3. Skoro już mowa o reloadowaniu – grając championami, którzy przeładowują broń, warto wyćwiczyć sobie nawyk przeładowywania w momentach, w których np. znajdujesz się poza walką, ukrywasz się, przejmujesz punkt podczas gdy przeciwny team się jeszcze nie pojawił, przeczekujesz czas potrzebny do odzyskania zdrowia itp. Klawisz odpowiedzialny za reload broni to domyślnie R. (Z kolei – nawiasem mówiąc – domyślnie klawisz T odpowiada za użycie spreya).

4. Pewna informacja: jeśli dopiero zaczynasz grać w Paladins, to póki posiadasz level 5, grasz na boty. Nie mówi się o tym za wiele, sama gra nawet za bardzo nie przekazuje takiej informacji i wielu nowych graczy o tym po prostu nie wie. Raczej warto jest mieć tego świadomość.

5. Voice chat w Paladins (Voice Guided System) potrafi być bardzo przydatny, jeśli chodzi o porozumienie się w grze. Zdecydowanie opłaca się nauczyć kilku kombinacji klawiszy i je stosować podczas meczy. Może to znacznie ułatwić komunikację i pracę teamu. Przykładowe kombinacje, które warto zapamiętać:

  • VHS – Need healing!
  • VVVB – Enemy is behind us!
  • VAE – Push the payload!
  • VVT – Thanks!
  • VVGL – Good luck!
  • VVGG – Good game!

Wszystkie kombinacje znajdziecie tutaj: klik.

6. Oglądanie własnej śmierci może być frustrujące, ale może Ci także pomóc zauważyć i zrozumieć własne błędy oraz okazać się cenną wskazówką odnośnie tego, jak grać na niektórych championów.

7. Dźwięk w grze jest dosyć istotny. Kiedy nauczysz się rozpoznawać bohaterów po dźwiękach ich skilli lub po ich krokach, zapewni Ci to dobrą orientację w grze, zwłaszcza jeśli grasz ze słuchawkami.

8. Wszelkie krzaki i skały na mapach nie są tam dla ozdoby. Mogą zostać wykorzystane do tego, by się za nimi ukryć, naładować swoje zdrowie, uniknąć ataku wroga lub zaatakować go z ukrycia. Staraj się poznać dokładnie zakątki każdej z map – dobrze jest wiedzieć o potencjalnych kryjówkach.

9. Payload (ładunek, wózek) jest jedną z najlepszych tarcz w grze. Ma nieograniczoną ilość zdrowia i blokuje pociski. Przykładowo, podczas walki 1v1 skakanie dookoła wózka może co prawda wyglądać trochę śmiesznie, ale zapewni Ci też większe bezpieczeństwo.

10. Jeśli chcesz przetestować skille jakiegoś bohatera, ale nie chcesz od razu grać meczu, możesz skorzystać ze Strzelnicy (Graj -> Trening -> Strzelnica). Tyczy się to również championów, których nie posiadasz. W tym trybie możesz też testować działanie różnych Kart Legendarnych (wszystkie są tam dostępne) i ćwiczyć np. celność niektórymi bohaterami.

11. Jeśli grasz w meczu Flankerem, staraj się być nieprzewidywalnym. Nie chodź ciągle tymi samymi ścieżkami i w to samo miejsce – przeciwnicy w końcu odgadną, gdzie można się Ciebie spodziewać.

12. Być może wielu z Was zdążyło już tego doświadczyć, ale… Powinniście wiedzieć, że jeśli niechcący klikniecie jakiś skill lub autoatak, jadąc na wierzchowcu, to z niego spadniecie. Staraj się być ostrożnym podczas jazdy na koniu i nie klikaj myszki do momentu, w którym będziesz chciał zsiąść. Bądź też ostrożny podczas czekania na kolejną rundę w spawn roomie, by nie kliknąć niechcący E.

13. Czasami lepiej jest się gdzieś ukryć i przeczekać kilka sekund na regenerację zdrowia niż narażać się i czekać większą ilość czasu na powrót do gry po śmierci. Podejmuj rozsądne decyzje.

14. W Paladins nie ma sztywno określonych zasad co do team compu, ale staraj się nie tracić bezmyślnie ważnych ról w Twoim teamie – zdecydowanie potrzebny jest przynajmniej jeden Tank. Robienie teamu składającego się z samych Flankerów lub samego Damage nie ma zbyt wiele sensu. Pamiętaj o tym, zwłaszcza, jeśli jesteś ostatnią osobą, która pickuje!

15. Niektórzy championi w Paladins mogą być też grani na kilku rolach. Supporty również mogą zadać bardzo duże ilości obrażeń, a np. Pipem czasami się gra w roli Flankera, nie tylko Supporta. Warto o tym pamiętać choćby wtedy, gdy jesteś się w lobby i wybierasz bohatera.

16. Istnieją opinie, że by dobrze grać, należy ogarnąć co najmniej dwóch championów z każdej klasy. Dzięki temu będziesz mógł sprostać wymaganiom Twojego teamu w wielu sytuacjach. Drużyna potrzebuje tanka albo healera? – masz kogo wybrać. Posiadanie swojego maina nie jest przecież niczym złym, ale (patrz punkt 14).

17. Jeśli chcesz być coraz lepszy i rozwijać swojego skilla w grze – ćwicz! Mało prawdopodobnym jest, by ktoś, kto prawie w ogóle nie gra, był bogiem gry. Nie warto załamywać się nieudanymi meczami i się poddawać. Graj ze znajomymi, solo, ćwicz na strzelnicy – jak Ci wygodniej – po prostu graj.

18. Have fun! Ciesz się grą. Nie tylko wtedy, gdy wygrywasz. Wielu ludzi o tym zapomina, a to jedna z najważniejszych, jeśli nie najważniejsza rzecz. Uczysz się, ćwiczysz i zdobywasz nową wiedzę z każdym meczem. Niektórzy to, że idzie im źle, przekładają na ocenę własnej osoby i czują się przez to po prostu gorsi – nie podchodź do gry w ten sposób. Skill w grze nie określa przecież tego, jaką osobą jesteś. Każdy kiedyś zaczynał. Być może nie zafundujesz każdemu z przeciwników headshota, ale wciąż jesteś wartościowy, bez względu na to, czy wygrywasz, czy przegrywasz. Staraj się więc cieszyć grą i korzystaj z fajnie spędzanego czasu.


Póki co, to tyle, jeśli chodzi o rady dla początkujących. Być może jeszcze pojawią się inne artykuły tego typu. Dajcie znać w komentarzach, czy chcielibyście poczytać jeszcze jakieś wpisy z tak przedstawionymi informacjami.

Co sądzicie o naszych poradach? Dowiedzieliście się z nich czegoś nowego? A do bardziej doświadczonych graczy – jakie jeszcze przydatne informacje przekazalibyście początkującym?