r.

Co zrobić aby odnieść sukces w rankedach 5v5?

League of Legends jest grą drużynową - wszyscy o tym wiemy. Zdecydowanie lepiej gra się w nią piątką znajomych aniżeli samemu. Jak jednak sprawić by w naszej drużynie była miła atmosfera? Co zrobić aby nasz team nie rozpadł się po kilku grach?

Często tak bywa, że zakładając ranked team 5v5 zagra się jedynie pierwsze pięć gier, a potem jakoś nie chce się kontynuować wspólnej gry. Jakie są tego najczęstsze powody i jak ich uniknąć?

Właściwa komunikacja.

Częsty problem nowych drużyn. Gracze mało się odzywają, albo mówią za dużo niepotrzebnych rzeczy. Kłótnie o to co należy robić na mapie. Wzajemne przekrzykiwanie się oraz obarczanie winą innych za przegraną. Powodów złej komunikacji jest wiele, ale jak w szczególnych przypadkach sobie z tym radzić?

  • Milcząca drużyna – niby gramy sobie w piątkę, ale tak naprawdę każdy gra sam i nie mówi nic do reszty towarzyszy. W takiej sytuacji trzeba działać i mówić otwarcie czego oczekujemy od naszych premade’ów. Przykładowo – prosimy junglera aby mówił, na którą linię teraz się udaje, a supporta kiedy i gdzie idzie wardować. Należy również ustalić kto będzie shotcallerem – osobą, która będzie podejmowała decyzję co teraz drużyna powinna robić. Powinno to naprawić ten problem i sprawić, że gracze będą więcej się odzywać co poprawi poziom Waszej gry.
  • Zaburzenie komunikacji – sytuacja, w której komunikacja przeszkadza zamiast pomagać. Tak nie może być! Powodowane to jest przez częste obarczanie winą naszych sojuszników za błędy drużyny. Nie możemy wciąż wypominać złych zagrań i przegranych linii – to nie pomaga. Powinniśmy starać się pomóc, podnieść na duchu i doradzać co robić gdy nasz kolega lub koleżanka sobie nie radzi. Nie powinniśmy również za dużo rozmawiać o rzeczach nie związanych z grą. Rozprasza to drużynę i źle wpływa na jakość naszej gry.
  • Zasada 5 minut – po każdej grze starajmy się robić 5 minut przerwy. Pozwoli nam to ochłonąć i z dystansem podejść do minionej gry. Dzięki temu lepiej będziemy mogli dostrzec nasze błędy i wyciągnąć wnioski na przyszłość. Jest to istotna rzeczy gdyż często pod wpływem emocji możemy się łatwo pokłócić co ma zły wpływ na morale drużyny.

bronzevsdiamond

Dążenie do perfekcji.

Celem drużyny zawsze powinno być aby z gry na grę stawać się coraz lepszym. Musicie stawiać sobie wyzwania, rozwijać swoje umiejętności oraz wygrywać więcej meczy. Jak skutecznie osiągnąć te cele?

  • Oglądanie powtórek swoich gier – bardzo dobry sposób. Możecie nagrywać swoje mecze, a później w spokoju je obejrzeć i wyciągnąć z tego wnioski. Co zrobiliście źle, jakie złe decyzje podjęliście i co należałoby zmienić? Pomoże Wam to uniknąć wielu błędów w przyszłości i pomoże rozwijać umiejętności. Wybierzcie osobę, która będzie nagrywać Wasze gry, by potem je wspólnie przeanalizować.
  • Trening czyni mistrza – powiedzenie stare jak świat, ale niesie ze sobą dużo prawdy. Oprócz zgrania ważne są również Wasze indywidualne umiejętności. Każdy z Was powinien również grać dużo SoloQ gdzie może trenować swoje umiejętności, testować nowe postacie, oraz sprawdzać jak mu idzie samotna gra bez wsparcia drużyny. Sami musicie być pewni w trakcie gry i znać swoje picki do perfekcji, a kolejka solo jest idealnym miejscem, gdzie możecie nabrać doświadczenia!
  • Trener – jeżeli jesteście graczami z wyższych lig, a Wasze wyniki są coraz lepsze możecie poszukać kogoś kto będzie Was trenował. W internecie jest dużo osób, które chętnie Wam pomogą nawet nieodpłatnie. Niektórzy lubią grać, a inni oglądać grę i ją analizować. Taka osoba spojrzy na Was z boku i wyłapie wiele rzeczy z Waszych gier, których nie dostrzegacie. Oceni w jakich kompozycjach jesteście najlepsi i pokaże nad czym powinniście popracować.

tsm

Turnieje

Jeżeli idzie Wam coraz lepiej może czas pomyśleć o turniejach? Nie koniecznie trzeba zaczynać od LCS Challenger Series. Na każdym większym konwencie organizowany jest turniej Ligi Legend otwarty dla każdego. Często również są organizowane turnieje online, do których można się swobodnie zapisać. Jeżeli jesteście odpowiednio zgrani występ w takich eventach to doskonały pomysł. Jednak co robić by odnosić sukcesy w tego typu wydarzeniach?

  • Poznaj przeciwnika – jeżeli wiecie przeciwko komu będziecie grali możecie spróbować czegoś się dowiedzieć o oponentach. Jakie są ich najmocniejsze picki, jaką kompozycją najczęściej grają, na kogo trzeba uważać? Często jest to klucz do zwycięstwa i warto poświęcić trochę czasu aby nie dać się zaskoczyć. Przyda Wam się to również w fazie picków i banów, aby wiedzieć jakich championów wykluczyć z gry.
  • Zawsze mieć plan B – starajcie się nie grać cały czas tą samą kompozycją. Możecie spotkać się z tym, że Wasze ulubione postacie będą często banowane. Starajcie się ograć kilka możliwych kombinacji aby mieć szeroki wybór w trakcie champion selectu. Unikajcie również rozgrywania gier w ten sam sposób. Nie można cały czas robić tego samego invade’u na początku gry ani tych samych ganków. Musicie być elastyczni i zawsze mieć asa w rękawie, który zaskoczy przeciwnika i da Wam zwycięstwo.
  • Daj z siebie wszystko – jeżeli jako drużyna bierzecie udział w większych turniejach to znaczy, że za Wami daleka droga. Nie możecie łatwo się poddawać, każdą grę można wygrać! Starajcie się być skupieni na grze i jeżeli coś pójdzie nie tak – szukajcie sposobu aby wrócić do gry. Nie bierzcie porażki pod uwagę i zawsze walczcie do końca. Mimo wszystko przegrane będą się zdarzać, musicie się z tym pogodzić. Jednak “nie od razu Rzym zbudowano” jeżeli będziecie wkładać w grę dużo serca sukcesy przyjdą same. Kto wie może to właśnie Wasza drużyna kiedyś zwojuje scenę zawodową?

Rankedowe gry 5v5 są wbrew pozorom trudniejsze, ale dają większą satysfakcję. Poziom rozgrywki jest dużo większy oraz mecze są zwykle ciekawsze. Zachęcam Was do tego, jeżeli osiągnęliście już ten Diament to znaczy, że jesteście w 2% najlepszych graczy na świecie! Może jest w Was ukryty talent? Poszukajcie graczy na zbliżonym do siebie poziomie i spróbujcie w piątkę zwojować Summoner’s Rift! W końcu nie samym SoloQ człowiek żyje.

Jakie jest Wasze zdanie na temat drużyn w League of Legends? Lubicie je czy jesteście raczej samotnikami w lidze? Dajcie znak w komentarzach!

Źródło: Team Dignitas