r.

Czy za wykorzystywanie bugów można dostać bana?

Dziś wyjaśnię Wam kwestię, która nie do końca jest jasna dla każdego gracza - jaka kara może nas spotkać za wykorzystywanie błędów w grze?

Dlaczego ta kwestia nie jest oczywista?

Jako portal informacyjny informujemy Was o obecnych błędach w grze. Przy okazji często otrzymujemy od Was pytania w związku z tym, czy można replikować bugi w swoich meczach. Wbrew pozorom nie jest to takie oczywiste.

Przede wszystkim wielu graczom trudno określić, co tak naprawdę jest błędem i kiedy jest to świadome wykorzystywanie go. W końcu co jest błędem, a co jest wykorzystywaniem? Wszyscy możemy się zgodzić, że nieskończona regeneracja many u Ryze’a byłaby bugiem. Ale co z sytuacją typu używanie superumiejętności Mordekaisera na Jhinie z ostatnim strzałem (zadającym dodatkowe obrażenia krytyczne)? Przywołany duch będzie zawsze nakładał kryta. Jest to jeden z bugów, który poróżnił przywoływaczy pomiędzy tym, czy jest to świadoma taktyka, czy ewidentny błąd, za którego nadużywanie należy się ban.

Warunki użytkowania / Terms of Service

Zajrzyjmy najpierw do pierwszego miejsca, które poznajemy przed założeniem konta w Lidze Legend, czyli do Warunków użytkowania. W poprzedniej wersji dokumentu (która funkcjonowała jeszcze w 2017 roku) temat wykorzystywania błędów w grze został w ogóle poruszony:

VI. Kodeks postępowania
[…]
Riot Games zastrzega sobie również prawo do podejmowania wszelkich środków dyscyplinujących, w tym zakończenia i usuwania Konta, w celu ochrony integralności i ducha Własności, bez względu na to, czy konkretne zachowanie zostało uznane w Kodeksie Postępowania jako zabronione. Dodatkowe wskazówki dotyczące przykładowego zachowania w trakcie Gry znajdują się w Kodeksie Przywoływacza. Poniżej znajdują się przykłady zachowań, za które grożą środki dyscyplinujące:
[…]
H. Branie udziału w działaniach, które w wyłącznej ocenie Riot Games “wykorzystują” nieudokumentowany aspekt Gry w celu zyskania nieuczciwej przewagi nad innymi użytkownikami.

W obecnie obowiązującej wersji (z 15 czerwca 2018 r.) jedyny punkt, który zahacza o bugi, to:

5. KODEKS POSTĘPOWANIA

VIII. Branie udziału w działaniach, które polegają na oszukiwaniu innych użytkowników Gry, w tym wyłudzeniach lub atakach socjotechnicznych.

Oficjalna wypowiedź wsparcia gracza

Oszukiwanie, czyli świadome wprowadzanie w błąd

Wymieniono w nim oszukiwanie. Według SJP PWN jest to “świadome wprowadzanie kogoś w błąd dla własnej korzyści”. Czy świadome stosowanie bugów gry jest oszukiwaniem innych graczy? Z pewnością. W ten sposób udajemy, że dana mechanika (jak np. naprawiony już reset cooldownu [Q] przy zmiany pozycji kamery na sojusznika u Yasuo) działa “prawidłowo”, a tak naprawdę zyskujemy przewagę, której nikt inny nie uzyska. Wyobraźcie sobie grę w trybie One for All z samymi Ziggsami, podczas gdy jeden z nich ma dwa poziomy więcej niż którykolwiek inny. W ten sposób oszukujemy innych graczy. To łamie zasady fair play… i dlatego Riot banuje takie zachowania.

Co, jeśli znajdę buga w trakcie rankeda? Czy dostanę bana?

Jeśli to było przypadkowe – nie. W takiej sytuacji zgłoś błąd działowi wsparcia Riot Games. Postaraj się umieścić wszystkie informacje konieczne do odtworzenia błędu. Dodaj screeny, jeśli jakieś posiadasz. Rozpisz się szczegółowo.

Trochę o banach

Bany działają wybiórczo. Nie jest to nic dziwnego. Bywa, że jedna osoba odtworzy błąd dziesięć razy, a druga, która go dwukrotnie wypróbuje, otrzyma karę na konto. System tak po prostu działa. Nie złość się, gdy Twój znajomy nie otrzyma kary za błąd, który wykorzystywaliście razem. To w żaden sposób nie zmienia Twojej sytuacji.

Ostatnia fala banów w związku z wykorzystywaniem bugów na swoją korzyść miała miejsce przy okazji nadużywania Corrupting Potion. Zjawisko było niezwykle popularne na serwerze koreańskim – idealnie wpasowywało się w ich agresywny i bardzo szybki styl gry, z tego względu to tam posypało się najwięcej kar. Żaden z czytelników nie zgłaszał nam bana w związku z tą taktyką na EUNE/EUW.

Pod koniec kwietnia tego roku miały miejsce kolejne bany – dotyczyły spojlerowania Avengers: Endgame. Okazało się wtedy, że inny z przedstawicieli wsparcia Riot Games nie wiedział o karach…

Istotna jest świadomość buga

W całym tym wykorzystywaniu błędów istotne jest słowo “świadome”. Świadomość istnienia błędu zyskujemy wówczas, gdy przeczytamy o nim na How2Play, obejrzymy filmik poświęcony bugowi od np. Vandirila czy też podpatrzymy daną mechanikę u innego gracza. Jesteśmy świadomi błędu w momencie, gdy wiemy, że nie jest to standardowa mechanika gry i czujemy, że coś jest nie tak; jak w przypadku buga z Illaoi i Dravenem, gdy ten mógł otrzymywać złoto z pasywu za zabijanie duchów postaci. Umiejętność bierna Dravena mówi jasno: złoto otrzymywane jest w momencie zabicia championa, a nie jego ducha.

Co jednak, gdy nie znamy danej postaci? Załóżmy, że ktoś nie jest świadomy błędu ze znikającym Nunu i Willumpem, który podobno da się już odtworzyć – osoba nie gra tą postacią, nie interesuje się jej “ukrytymi interakcjami”. Nadal jednak powinna znać opis jej umiejętności. Nie pojawia się tam słowo “znikać’, prócz tego błąd wywoływany jest w określonych warunkach – naturalnie Nunu nie znika. A gdy osoba w ogóle nie chce przeczytać opisów umiejętności? Cóż, ignorantia iuris nocet.

Jaka jest kara za wykorzystywanie błędów w grze?

Wszystko zależy od częstotliwości i stopnia przewinienia. O ile wykorzystywanie botów w grze karane jest z najgorszą możliwą karą (ban permanentny), o tyle w przypadku “lżejszych” błędów kary mogą zaczynać się od najlżejszych – kilkudniowych zablokowaniach dostępu do gry.

Mogę używać bugów w grze, jeśli o nich napisaliście?

W artykułach specjalnie pokazujemy Wam, jak odtworzyć dany błąd, żebyście byli świadomi tego, jak go uniknąć. Nie promujemy używania błędów.