League of Legends r.

Bany za nadużywanie buga z Corrupting Potion! Dlaczego?

Pomimo ostrzeżenia od Riotu gracze dalej wykorzystują bug związany z Corrupting Potion (Mikstura Skażenia). Twórcy gry zaczęli banować graczy za używanie tego exploita. Pierwszym celem są gracze z koreańskiego serwera. Początkowo jest to ban na siedem dni.

Chciałbym podjąć rozmowę na ten temat, ponieważ jest on dla mnie ciekawy, a samo zachowanie i przede wszystkim konsekwencja oraz trzymanie się zasad w przypadku innych bugów Riot Games pozostawiają wiele pytań, a mnie osobiście zaskakują.

Czym jest bug Corrupting Potion?

Zacznijmy od początku. Czym jest bug związany z naszą potką?

2033_Corrupted_Potion

  • Kup Miksturę Skażenia.
  • Użyj jej trzech ładunków w bazie, ale nie wychodź poza zasięg sklepu.
  • Zwróć przedmiot i zakup go znowu.
  • Ponownie użyj go, tym razem wykorzystując tylko dwa stacki (maksymalnie można mieć aktywnych pięć jednocześnie).
  • Ponownie zwróć item i kup go.
  • Udaj się na swoją linię.
  • Będziesz otrzymywał regenerację HP i many przez wszystkie stacki oraz korzystał z pasywu.
  • Zacznij walczyć z przeciwnikiem, zmuszając go do cofnięcia się, użycia swoich potek i summoner spelli. Okaż agresję od początku, spowoduje to trade, na którym zyskasz przewagę.

Poniżej film przedstawiający te kroki:

Regulamin i Warunki użytkowania

Według Warunków użytkowania (Terms of Use) używanie bugów i exploitów lub jakiegokolwiek oprogramowania, które nielegalnie daje Ci przewagę nad przeciwnikiem, grozi banem lub zawieszeniem konta. Poniżej fragment z polskiej wersji tego dokumentu:

VI. KODEKS POSTĘPOWANIA
[…]
Riot Games zastrzega sobie również prawo do podejmowania wszelkich środków dyscyplinujących, w tym zakończenia i usuwania Konta, w celu ochrony integralności i ducha Własności, bez względu na to, czy konkretne zachowanie zostało uznane w Kodeksie Postępowania jako zabronione. Dodatkowe wskazówki dotyczące przykładowego zachowania w trakcie Gry znajdują się w Kodeksie Przywoływacza. Poniżej znajdują się przykłady zachowań, za które grożą środki dyscyplinujące:
[…]
H. Branie udziału w działaniach, które w wyłącznej ocenie Riot Games “wykorzystują” nieudokumentowany aspekt Gry w celu zyskania nieuczciwej przewagi nad innymi użytkownikami.

Jak widać, Riot może wystosować ban lub tymczasowe zawieszenie konta. Ponadto w kwestiach nieopisanych w dokumencie firma może podjąć dowolne kroki co do konta, na którym dopuszczono się do zachowań będących sprzecznymi ze zdrowym duchem rywalizacji i zasadami fair play.

Kodeks Postępowania nie ma charakteru zamkniętego i może być w dowolnej chwili modyfikowany przez Riot Games.

Konsekwencja w swoich decyzjach

Pytania, jakie mi się nasunęły, to:

  • Dlaczego item nie został wyłączony?
  • Dlaczego banuje się za nadużycie tego konkretnego buga, lecz za inne nie?

W poprzednim patchu wystąpił bug z popularnym ostatnio przedmiotem Portalem Zz’Rot, który odpowiednio umiejscowiony w obozie golemów w dżungli powodował tworzenie się ogromnej ilości Pomiotów Pustki (Voidspawns). Blokowały one miniony na całej mapie, przez co pchały linię oraz niszczyły wieże. Było to równie niezdrowe zachowanie i wpływało negatywnie na rozgrywkę. Item został wyłączony aż do patcha 6.4, a osoby, które wykorzystywały ten bug, nie zostały ukarane, pomimo tego, iż był to tzw. game-breaking bug.

Dlaczego Corrupting Potion nie został wyłączony do momentu naprawienia tego buga? Skoro można tak postąpić w przypadku innego przedmiotu, dlaczego ta sama zasada nie została tutaj zastosowana?

Riot Runeterra, koreański Community Manager, skomentował to w jednym z wyjaśniających ten bug wątków na platformie Inven (można to porównać do angielskiego subreddita na temat LoL-a), uprzedzając, że nadużywanie tej mechaniki może nieść za sobą konsekwencje.

Jednakże żaden z graczy nie ma obowiązku odwiedzać tej strony, a w kliencie gry nie pokazała się stosowna informacja o konsekwencjach tychże czynów. To jest mój główny kontrargument. Ponadto pokuszę się o stwierdzenie: jak nazywa się używanie bugów w grach? Strategia.

Z drugiej jednak strony można powiedzieć, że po każdej aktualizacji gry akceptujemy regulamin i Kodeks Przywoływacza. Sumienie powinno też nakazywać grać w myśl zasad czystej gry. Jednak ponownie powtórzę, że zdrowy rozsądek powinien podpowiedzieć, aby wyłączyć ten przedmiot w grze.

Przykładem kolejnej mechaniki było niedawno naprawione blokowanie minionów z pierwszej fali. Polegało ono na szybkim przechodzeniu przed pierwszą falą minionów, przez co grupowały się one i blokowały, co skutkowało tym, iż automatycznie linia pchała się w naszą stronę, co pozwalało na łatwe zamrożenie jej (freeze). To z kolei powodowało trudności u przeciwnika w farmieniu minionów oraz zmuszało go do wysunięcia się i narażenia na łatwy gank. Gracze stosujący tę metodę nie zostali ukarani, mimo że Riot wyraźnie dał znać, że ta strategia wpływa negatywnie na rozgrywkę.

W ciągu ostatnich kilku patchów zauważyliśmy pojawienie się pewnej strategii, która polega na zablokowaniu pierwszej fali stworów w pobliżu inhibitorów, aby opóźnić moment ich dotarcia do środka. Mimo że kontrolowanie grup stworów jest kluczowe do dobrej gry w alei, skuteczne wykonanie tej taktyki zapewnia tak wielką przewagę od samego początku, że można zrobić tylko jedno – wykonać ją samemu albo zostać daleko w tyle.

Oznacza to, że „optymalnym” rozpoczęciem każdego meczu w League byłoby, gdyby obie drużyny zaczynały go w bazie i ganiały stwory jak zakapturzone, pełne złota, koty. Mimo że taki obraz jest dość uroczy, powiązana z nim rozgrywka nie jest – dlatego to usuwamy.

Strategia blokowania minionów użyta przez graczy Renegades w NA LCS
Strategia blokowania minionów użyta przez graczy Renegades w NA LCS

Pro gracze a ban z rankedów

Koreański serwer i gry rankingowe stoją na wysokim poziomie, a gracze przykładają dużą wagę do wygranej gry na 100% swoich możliwości. Współzawodnictwo i zażarta rywalizacja jest bardzo ważna i da się to odczuć. Naturalnym jest więc fakt, iż część pro graczy korzystała z tego buga, aby wspinać się w tabeli rankingowej.

Co w przypadku, jeśli ich konta zostaną zawieszone? Czy powinni oni zostać też zawieszeni w rozgrywkach w Lidze na ten sam okres? Uważam, że tak. Nie chodzi o to, że zawodowcy powinni być autorytetem dla zwykłych graczy. Stanowią oni wizytówkę gry i są dla niej żywą reklamą, ale też przede wszystkim powinni być traktowani jak każda inna osoba, a może nawet bardziej restrykcyjnie w przypadku złamania zasad.

LCK studio
Studio, w którym rozgrywane są mecze koreańskiej ligi (LCK)

Jeżeli zostaną oni zbanowani, to opuszczą jeden tydzień rozgrywek, a ich miejsce będą musieli zająć gracze rezerwowi. Ciekawe, co by się stało, gdyby organizacja nie mogła wystawić do gry pięciu zawodników. Spodziewam się walkowera, czyli oddania meczu wynikiem 2:0, ponieważ mecze w koreańskiej lidze rozgrywane są w trybie Best of 3 (do dwóch zwycięstw)

Podsumowanie

Patrząc całościowo na ten przypadek, nasuwa mi się pewien wniosek: Riot Games powinno trzymać się tych samych konkretnych zasad co do naprawiania bugów w swojej grze. Raz wyłączają pewną funkcjonalność i naprawiają ją. Innym razem nie blokują jej do momentu wgrania hotfixa, czyli szybkiej małej łatki dodawanej do gry.

Nie rozumiem też braku spójności w wymierzaniu kar za używanie konkretnych bugów, podczas gdy korzystanie z innych uchodzi bezkarnie. Dodatkowo, jeśli pracownik Riot powiadamia społeczność graczy na portalu o konsekwencjach takiego zachowania, czego nie musi robić, to wypadałoby również dodać taką informację w samym kliencie gry, jeśli nie podjęto decyzji o wyłączeniu przedmiotu. Co myślicie o całej sytuacji? Czekam na wasze opinie w komentarzach.