League of Legends r.

Jak zwiększyć swoje win ratio w League of Legends?

Jeżeli Twoje win ratio jest niskie, lub chciałbyś po prostu osiągać dywizje takie jak Platinum i Diamond, to ten artykuł jest waśnie dla Ciebie! Oczywiście nie znajdziesz tu magicznego środka, lecz kilka prostych rad, ułatwią Ci zdobywanie LP.

Krok 1 – Wybór roli

Wybór roli jest bardzo ważny,  jeżeli zawsze grasz na midzie i jungli, to nie próbuj “dla odmiany” wybierać górnej, czy dolnej alei, ponieważ zwyczajnie NIE POTRAFISZ tam grać, nie wiesz jak się zachować, nie wiesz gdzie i kiedy wardować, farmienie i pushowanie również się rożni, po prostu nie jesteś w stanie wykorzystać swojego potencjału i doświadczenia, a gra nie będzie tak efektywna jak na Twojej głównej pozycji. Co w przypadku automatycznego doboru roli? Tutaj masz 2 wyjścia: albo postaraj się zamienić z którymś z członków drużyny, albo wybierz postać, która nie jest trudna mechanicznie (np. Malphite/Nautilius na top’a lub Janna na support’a – NIE WYBIERAJ trudnych postaci jak Riven czy Thresh) i staraj się grać w systemie ciągłej współpracy ze swoją drużyną.

 

Krok 2 – Wybór bohatera

Na gry rankingowe wybieraj bohaterów, którymi grałeś WCZEŚNIEJ. Jeżeli mainujesz Syndre na midzie, to nie wybieraj Fizz’a tylko dlatego, że przegrałeś na niego poprzednią grę. Tak samo jest w przypadku nowych postaci (aktualnie dużo “main” Kayn) i tych wybieranych na LCS-ach. To, że Faker dobrze zagrał Viktorem i wyccarował grę,  nie daje Ci ŻADNYCH PODSTAW to spróbowania tego samego w grze rankingowej, bo zwyczajnie zawiedziesz. Każdy gracz na LCS-ach grał niezliczoną ilość gier daną postacią, za nim ją wybrał.

 

Krok 3 – Wybór main’a czy OTP

Na każdą linie (szczególnie te, które mainujecie) powinniście mieć po co najmniej 3-5 postaci ogranych w 100%. Jeżeli potrafisz grać TYLKO jedną postacią na danej lini to NIE MA dla Ciebie miejsca w takich ligach jak platyna czy diament, ponieważ KAŻDĄ postać da się skontrować. Jeżeli gramy postacią łatwą do skontrowania np. Master Yi, to staramy się wymienić postaciami z naszym kolegą, który pickuje po nas “can i pick adc for you?”. Tak samo, jeżeli widzimy, że nasza postać nie sprawdzi się w kompozycji naszej drużyny, lub jest słaba na przeciwną, to szukamy alternatywy wśród innych granych przez nasz postaci. Np. w przeciwnym teamie są – Xayah, Rakan, Anivia, Rammus, Shen, a Ty uparcie wybierasz Mastera i Twoja użyteczność spada do szczęścia wynikających z błędów przeciwników. W każdej grze bohatera wybieraj MĄDRZE.

 

Krok 4 – Lobby

Zachowanie w Lobby często już przed samą grą powoduje ujemne morale drużyny. Jeżeli jakiś pick Twojego teammate Ci się nie podoba to MASZ PROBLEM, to jest jego wybór i jego decyzja, więc jeżeli chcesz grać tę grę, to uszanuj jego wybór i nie komentuj – “fckin idiot pick yauo”, “omg typical yasuo”, “ap nasus? fck you animal”, bo tylko sprawiasz, że sytuacja w drużynie staje się napięta, a w trakcie gry będziecie wypominali sobie każdy błąd, co powoduje nerwy, następnie nerwy przeradzają się w chaos, a chaos prowadzi do porażki. Natomiast jeżeli uważasz, że wybór Twojego kolegi doprowadzi do porażki to zwyczajnie opuść lobby i strać 3 LP zamiast 20.

 

Krok 5 – Zachowanie w trakcie gry

Jeżeli Twój teammate przegrywa linie, ma w 6 minucie 0/3 (oczywiście nie jest to TYPOWY troll) to NIE WOLNO pod żadnym względem pisać Ci tekstów typu – “fckin troll”, “omg report this feeder”, “animal feeder”,”nice feeding” itd. Często takie staty wynikają z babysitu przeciwnego junglera, czy też różnicy w umiejętnościach. Twoim zadaniem jest utrzymanie spokoju w drużynie i zapewnienie wsparcia przegrywającemu. Jeżeli napiszesz – “try to play def”, “jungler can u help him? we need him!”, “dont worry bro i know that feel, its fine we have late :)”, “they are trying to tilt you, dont give up!”, “chill i’ll carry us” to zapewniasz wsparcie psychiczne sojusznikowi, które jest mu potrzebne. Pewnie część z Was po przeczytaniu tego myśli sobie “poebalo gościa XDDDDDDDDD”, ale na własnym przykładzie pomyślcie ile razy była taka sytuacja, że taki delikwent szedł afk, lub zaczynał trollować. Nikt nie lubi przegrywać, przegrana powoduje złość, a w reakcji łańcuchowej: złość – agresja – panika – i don’t care -GG NOOBS, REPORT.

 

Krok 6 – Rozgrywka

Jednym z najciekawszych zjawisk jest to, że znaczną część gier przegrywamy na własne życzenie. Bardzo popularnym zjawiskiem, jest zabawa z przeciwnikiem po zdominowaniu alei. Tak, kiedy mamy 10/0 i wydaje nam się, że ta gra to są darmowe LP to idziemy splitpushować,czyścić wszystkie obozy w jungli, próbować robić 1 vs 5 itd. Jest to największy błąd jaki można zrobić i tzw. “Throw”. Jeżeli jesteś nafeedowany, to nie marnuj czasu tylko staraj się jak najszybciej skończyć grę. Przedłużając tylko daje szansę przeciwnikom na powrót i kusisz los, aby dał Ci DC.

To tyle jeśli chodzi o podstawy, reszta zależy od Twojego własnego zaangażowania i umiejętności, jakimi się wykażesz na Summoner’s Rift. Pamiętaj jednak, że nie każdą grę możesz wygrać, dlatego ważnym jest, aby nauczyć się przegrywać i wyciągać odpowiednie wnioski z każdej porażki.