League of Legends r.

Wskazówki od Masterów z Korei [cz. 3]

Kolejne wskazówki od Masterów z Korei, którzy chcą Wam pomóc w poprawieniu swojej gry.

Tipy od Masterów z Korei

Dzisiaj przedstawimy Wam kolejne 15 wskazówek od Masterów z koreańskiego serwera!

 • Jako toplaner Twoja śmieć nie zawsze jest “worth it”. Giń tylko wtedy, gdy przyjdą do Ciebie 3 osoby. Giń po postawieniu wardów, wiedząc, że 3 przeciwników zmierza w Twoją stronę i zapinguj swojej drużynie, że zginiesz. Nie każ robić objective’ów swojej drużynie po tym, jak zginąłeś. Jedyne, co będzie wiedziała Twoja drużyna, to to, że umarłeś sam.
 • Nie graj Yasuo.
 • Jeśli pickujesz Teemo, pisanie “Nie pickuję go, żeby trollować” poprawi nastawienie Twojej drużyny.
 • Zazwyczaj lepiej grać łatwiejszymi bohaterami. Jest masa łatwych, ciekawych i silnych bohaterów. W niższych ligach Soraka jest najprawdopodobniej mocniejsza niż próbowanie grania jako Zed/Yasuo/Lee Sin/Syndra. Grając championami jak Riven, Zed i Yasuo (dopóki nie grasz nimi naprawdę dobrze), to zwykłe upośledzanie siebie samego.
 • Grając ADC, zastanów się, jakie skille mogą, a które nie powinny Cię trafić. Nie powinieneś używać spell shielda Sivir na Q Ezreala, żeby potem dostać R-ką Malphite’a. Dodge’uj to, co musisz, przyjmuj na klatę to, co możesz.
 • Jako ADC zastanów się, kiedy i co musisz wnieść do teamfightu. Sprawdź, kto jest focusowany przez Twój team. Nie podchodzisz do przodu, żeby kite’ować do tyłu, “bo skoczył na Ciebie enemy tank”. Najczęściej zabicie razem z drużyną tego, kogo focusują, a potem wspólne zabicie tanka jest po prostu lepszym rozwiązaniem. Podsumowując, jeśli skoczył na Ciebie tank i nie jest straszny/ma skille na CD, ignoruj go i zabij tego, kogo focusuje drużyna. To jest bardzo ważne i łatwe w teorii.
 • W early gamie, jeśli weźmiecie tower na bocie jako pierwsi, macie zazwyczaj dwie możliwości (chociaż różnią się one w każdej grze i mogą ulec zmianie).
  1) Pushujesz miniony do drugiej wieży i sprawdzasz, jaki jest smok (infernal/mountain – próbuj zawołać junglera, ocean/wind aż tak nie bolą, gdy je stracisz).
  2) Pushuj top/mid razem z toplanerem/midlanerem. Nie musicie zniszczyć wieży, ale gdy zobaczycie enemy junglera/supporta, możecie próbować po niego zanurkować. Jeśli nie ma na to szans, wyślijcie toplanera/midlanera na bota. Jest to tzw. laneswap.
 • Jeśli jako pierwsi stracicie wieżę na bocie, ADC freezuje linię samemu, a support warduje dragona bądź obszar wokół bota i wtedy calluje dive na topie (jungler + top)/wsparcie w miejscu, do którego zmierza enemy botlane.
 • Po laning phase support jest po prostu junglerem z Sightstone’em. Jeśli jesteś papierowym supportem, biegaj z junglerem. Jeśli możesz przetrwać samemu, warduj enemy junglę.
 • Jeśli supportujesz i nie masz stacków na Sightstonie, a nic się nie dzieje, to cofnij się i je “doładuj”. Jeśli w midgamie support ma taki sam level jak ADC, to support robi coś źle. Nie robi nic, prócz zabierania EXP-a od ADC.
 • Grając supportem, poza early game, zawsze powinieneś mieć w plecaku 1-2 control wardy. Jeśli masz 60 golda, nie kupuj potki, poczekaj i kup control warda.
 • Zawsze patrz na minimapę, zanim zengage’ujesz w przeciwnika.
 • Jeśli junglujesz, nie zabieraj EXP-a z mida, stojąc blisko wewnętrznej ściany przy raptorkach. Jeśli to zrobiłeś, powiedz swojemu midlanerowi, że może zginąć 1v1 w momencie, gdy miał dostać lvl 6.
 • Junglując, nawet jeśli Twój mid jest słaby, dopóki nie feeduje specjalnie/trolluje, daj mu blue. Jeśli tego nie zrobisz, słaby mid stanie się intującym midem.
 • Grając leśniekiem, nie wołaj midlanera na blue buffa, gdy clearuje sporą falę minionów. Weź wilki i żabkę, a dopiero potem go zawołaj.

Jeszcze raz pozwolę sobię poprosić Was o podrzucanie swoich wskazówek dla innych w komentarzach!