League of Legends r.

Supportowanie na linii – porady!

Wparcie to wbrew pozorom trudna i wymagająca rola - szczególnie na dolnych szczeblach drabinki rankingowej, gdzie wszystko zdaje się być przeciwko nam. Jak skutecznie wspierać swoją drużynę, kiedy nie mamy w tym zbyt dużego doświadczenia?

Na samym wstępie warto zaznaczyć, że poradnik jest autorstwa gracza Empedocles i obejmuje tylko podstawy supportowania! Bardziej unikatowe i trudniejsze wskazówki ukażą się niebawem!

Wsparcie jest rolą odstającą od pozostałych – nie możemy farmić ani zdobywać killi (a przynajmniej nie powinniśmy!), a zadawane przez nas obrażenia w końcowej fazie gry są bardzo niskie w porównaniu do naszych sojuszników. Jest jednak masa innych obowiązków, które zostały nam przydzielone. Jak wykonywać je skutecznie, kiedy dopiero rozpoczynamy swoją przygodę z tą rolą?

Jednym z najważniejszych czynników mających ogromny wpływ na zwycięstwo jest wizja (o której często zapomina się w niższych dywizjach) i, co powinno być dla nas równie ważne, jej brak u drużyny przeciwnej.

Wiedza, gdzie postawić warda, jest bardzo cenna. KIEDY to zrobić – jeszcze cenniejsza. Stawianie totemów bez żadnej głębszej logiki i tylko po to, żeby poprawić swoje statystyki, nie pomoże drużynie w większym stopniu. Ratowanie życia innym sojusznikom powinno być główną rzeczą, jaką powinniśmy mieć na uwadze podczas stawiania kolejnych wardów. Podczas ładowania rozgrywki support ma czas, aby przeanalizować skład przeciwnej drużyny – zorientować się, gdzie mogą stawiać pink wardy i która strona mapy będzie dla nich ważniejsza. Kiedy to zrobi, może pełnić ogromną rolę w podejmowaniu drużynowych decyzji nawet bez ogromnej ilości farmy i zabójstw!

Podczas gry na niższych dywizjach, należy pamiętać – opanowanie i współpraca jest kluczem!

Niektórzy bohaterowie wsparcia muszą grać agresywnie, aby w stu procentach wykorzystać swój potencjał. Inni muszą przybrać pasywny styl gry i tylko czekać na późniejszą fazę rozgrywki. Ważne jest wiedzieć, jak grać w różnych warunkach. Kontrolowanie wizji na mapie na niższych poziomach jest bardzo znikomym zjawiskiem, ale to nie oznacza, że masz być częścią tej smutnej statystyki! Potrząśnij swoim Sightstone Kamieniem Widzenia i warduj tak dużo, jak to tylko możliwe – oczywiście w granicach rozsądku! Jeśli Twój ADC siedzi na linii i farmi, podczas gdy Ty chcesz zacząć roamować, zostaw mu odpowiedni poziom wizji, żeby mógł zobaczyć przeciwnego junglera wystarczająco szybko.

wardy

Ostrzegaj swojego ADC, kiedy oddalasz się od linii!

Nieważne, czy poprzez pingi, czy czat. Wielu strzelców w Bronzie/Silverze ignoruje ilość CC, jaką może zadać przeciwny duet, a co za tym idzie, nie widzi w nich zagrożenia i często nie interesuje ich fakt, że właśnie opuściłeś linię – to daje wrogom tylko sygnał do ataku.

Nie warduj tylko Twojej linii!

Jeżeli możesz, staraj się zwardować okolice smoka i Barona 1-2 minuty przed ich spawnem. Totem w przeciwnej jungli również może być bardzo przydatny – chociażby po to, aby określić, w której części jungli farmi aktualnie przeciwny jungler. Kupowanie pink wardów (to tylko 75 złota!) powinno być Twoim priorytetem. Postawiony niedaleko środkowej alei pomoże nie tylko Tobie, ale też Twoim pozostałym sojusznikom.

Nie bądź zbyt agresywny!

Musisz znać umiar i wiedzieć, że nie każdy ADC jest wystarczająco silny w początkowej fazie linii – wchodzenie w wymiany na samym początku, bez większego kontaktu z sojuszniczym strzelcem, jest bardzo ryzykowne. Lepszym wyjściem będzie poczekanie na swojego junglera lub powolne obijanie przeciwników, a gdy nadarzy się okazja, agresywne zaatakowanie wspólnie ze swoim strzelcem. Nie powinieneś robić błyskotliwych akcji od pierwszych minut gry – jeśli nie jesteś ostrożny, przeciwny strzelec wykorzysta to na swoją korzyść.

Nie bój się reagować na ganki!

Gdy przeciwny jungler zrobił Wam niespodziankę, a Ty nie zapobiegłeś temu w porę (brak wizji), nie zawahaj się użyć Błysku lub Wyczerpania. Zachowanie tych czarów do ostatniej chwili prawie zawsze ma katastrofalne skutki.

Co sądzicie o powyższych poradach? Czy wprowadzicie je w życie? Może chcecie podzielić się własnymi wskazówkami? Nie zapomnijcie też zobaczyć poradnika o dopasowywaniu supporta do swojego ADC – Click!