League of Legends r.

Jak dobrać odpowiedniego supporta?

Skomponowanie dobrego duetu na bot lane nierzadko bywa sporym problemem. Jak wybrać supporta, aby być przydatnym dla całej drużyny?

Wybranie postaci w League of Legends może być jeszcze bardziej złożone, niż na początku myślimy. Podczas gdy wielu z nas ma kilku bohaterów, którymi dobrze sobie radzi i potrafi przewidywać match-upy, wybór odpowiedniego supporta może być bardzo ciężki. Udana gra na linii oznacza, że wybierasz coś, co przyda się Twojej drużynie, a jednocześnie skontruje przeciwnika. Jednak kiedy musisz wybrać bohatera wsparcia, trzeba wziąć pod uwagę, co pomoże Twojej drużynie, co przyda się Twojemu ADC na linii i, co również jest bardzo ważne, co skontruje drużynę i linię wroga.

Decyzja ta staje się jeszcze trudniejsza ze względu na to, że na linii znajdują się 4 postacie i jeżeli źle określisz swoją rolę w Champion Select, nie tylko Ty bierzesz na siebie ryzyko przegrania linii, ale jednocześnie Twój ADC zostaje z tyłu. Ten poradnik zawiera kilka spostrzeżeń i wskazówek na temat wyboru supportów, którzy mogą wspomóc swojego ADC w taki sposób, o którym niektórzy mogli nie mieć pojęcia

Aby poradnik był bardziej przejrzysty, będzie obejmował tylko garstkę ADC podzielonych na 2 grupy – mobilną i niemobilną. Podczas gdy wszyscy strzelcy mają inny styl gry i każdy gracz będzie grał nimi na zupełnie inny sposób, jest kilka spójnych zasad, których warto przestrzegać. Aby ten tekst nie miał kilku tysięcy słów, nie będziemy przechodzić do każdego pojedynczego ADC i supporta – generalnie przedstawimy, dlaczego pewne picki będą działać, a wtedy od Was będzie zależało, kto najlepiej pasuje do Waszego stylu gry!

Wysoka mobilność

Strzelcy w tej grupie skupiają się na snowballowaniu i potencjale w końcowej fazie gry. Obejmuje to głównie Vayne_MINVayne, Tristana_MINTristanę, Lucian_MINLuciana, Draven_MINDravena, a także wszystkich strzelców, którzy wymykają się spod kontroli, jeśli tylko zyskają przewagę nad przeciwnikiem. Kiedy wybieramy ten rodzaj ADC, najlepszym rozwiązaniem będzie wybranie dla nich takiego supporta, który utrzyma ich przy życiu. Dowolna postać potrafiąca to wykonać, jednocześnie pozwalająca swojemu carry na spokojne farmienie poprzez nękanie przeciwników, będzie idealna dla tego typu bohaterów. Janna_MINJanna, Soraka_MINSoraka, Lulu_MINLulu, Sona_MINSona lub Nami_MINNami będą generalnie najlepszym rozwiązaniem. Tarcze, uzdrowienia i potencjał do przerywania walk drużynowych pozwalają przeżyć sojuszniczym strzelcom, którzy po upłynięciu tych ciężkich pięćdziesięciu minut, podziękują Wam za to, że picknęliście bohatera, który uchronił ich przed tyloma niebezpieczeństwami.

Janna jest dobrym wyborem dla każdej drużyny. Fakt, że zawsze była wartościowym pickiem, sprawił, że prawdopodobnie nigdy nie straci ona swojej popularności. Jej zestaw umiejętności jest dobry dla wszystkich strzelców, ale bardziej skorzysta na nim ta bardziej mobilna grupa. Janna jest naprawdę świetna w utrzymywaniu sojuszników przy życiu, a pozwolenie swojemu silnemu ADC dalej działać i dodatkowe zwiększanie jego obrażeń jest fantastyczne.

Soraka jest w podobnej sytuacji, co Janna. Jej uleczenia są niesamowite – można powiedzieć, że jeżeli używasz ich dobrze, dają Twojej drużynie drugie życie. Pozwalają one przeżyć strzelcy i w fazie linii, i podczas walk drużynowych. Nie wspominajmy już o jej zadziwiająco potężnym ulcie. Soraka jest idealnym wyborem dla tych, którzy preferują utrzymywać swoją drużynę przy życiu niż trzymać przeciwników na dystans.

bot lane

Lulu, Sona i Nami mają bardzo podobne role w drużynie – skupiają się na poke’owaniu i ewentualnym leczeniu sojuszników. Lulu oferuje więcej, jeżeli chodzi o pomaganie swojemu ADC w przetrwaniu. Zdaje się być ona najlepszym wyjściem, jeśli Twoja drużyna skupia się bardziej na końcowej fazie gry. Jej super umiejętność, połączona z buffami z W i E, zapewnia Twojemu strzelcowi o wiele większą przeżywalność. Lulu oferuje świetną mieszankę dwóch bardzo ważnych właściwości – ma spore obrażenia i potrafi efektywnie peelować przeciwników.

Sona i Nami nie różnią się od niej za bardzo – one dwie posiadają jednak słabszy late game kosztem ogromnych możliwości w początkowej fazie gry. Posiadanie w drużynie ADC, który rośnie w siłę dopiero pod koniec gry, często prowadzi do dość nudnej lub trudnej fazy linii. Sona i Nami są do takich sytuacji stworzone i można je polecić, jeśli preferujesz bardziej agresywny styl gry i lubisz trzymać linię pod kontrolą. Mimo wszystko, te 2 postacie potrafią sprawiać niemałe problemy. Soraka zapewni swojej drużynie leczenie, a Janna będzie świetna w resetowaniu walk drużynowych – Sona i Nami muszą się wychylić, żeby coś zrobić, przez co nie tylko Ty możesz na tym stracić, ale jednocześnie Twój ADC.

Niska mobilność

Bezpieczni mechanicznie strzelcy zadają często sporo obrażeń i bardzo często obdarzeni są dużym zasięgiem autoataków. Jednak kosztem tego tracą na mobilności. Wybranie więc supporta, który potrafi zapewnić temu strzelcowi bezpieczeństwo, jest niezbędne do zwycięstwa. Taki typ strzelców obejmuje m.in. Jinx_MINJinx, Caitlyn_MINCaitlyn, Sivir_MINSivir, Jhin_MINJhina czy Varus_MINVarusa. Podczas gdy takowy ADC jest zdolny do zadawania ogromnych obrażeń i carrowania gier, jego brak jakiegokolwiek mechanizmu ucieczki może być ostatnim gwoździem do własnej trumny, jeżeli nie zapewnisz mu ochrony. Agresywni strzelcy, tacy jak Lucian, potrafią samodzielnie utrzymać się przy życiu, ale braki w mobilności sprawiają, że zdolność do peelowania będzie tak ważna jak nigdy. Obowiązkowym wyborem dla supportów w takich sytuacjach powinien więc być BraumBraum, Alistar_MINAlistar, TahmKenchTahm Kench, a nawet Thresh_MINThresh.

Podczas gdy omówieni powyżej caster supporci mogą być dobrym wyborem w takich sytuacjach, najlepszym wyjściem będzie wybranie innego typu wsparcia, mianowicie tanków. Kiedy casterzy mogą całkowicie ochronić swojego carry, wybranie tanka pomoże mu nie tylko przeżyć, ale też pozwoli na blokowanie większość lecących w jego stronę obrażeń i oferuje mu swobodę niezbędną do carrowania gry. Braum i Alistar będą najlepszymi kandydatami na defensywnych tanków, którzy ponadto oferują wiele innych możliwości. Podrzuty tych dwóch bohaterów to jedne z najpotężniejszych CC w grze, które połączone z ich naturalną przeżywalnością zyskaną z R Alistara czy podwyższonymi statystykami z W Brauma, pozwalają im być świetnymi w defensywie, jak i w ofensywie.

Tahm Kench, wraz ze swoją zdolnością do ratowania swojego ADC z wszelkich opałów również pasowałby do tego opisu. Nie jest on jednak teraz najlepszym wyborem, więc o wiele bardziej przydatny dla drużyny będzie przykładowy Thresh, który tak jak Alistar czy Braum jest zdolny do gry ofensywnej lub defensywnej oraz posiada dodatkową zdolność do efektownego peelowania wrogów. Można powiedzieć, że ma on największy do tego potencjał –  jest to jednak tylko dodatek, który zamienia się w jego największą zaletę tylko wtedy, gdy jest grany przez kogoś, kto posiada spore doświadczenie w grze Threshem.

dark star thresh

Ogólnie rzecz biorąc, zdolność do peelowania jest jedną z najcenniejszych zdolności w tym typie picków. Pozwalanie swojemu ADC na wspinanie się w górę jest bardzo ważne, ale nawet 10/0 Caitlyn może zostać zabita, co przekłada się na przegraną walkę drużynową.

Są 2 ważne wnioski, które warto wyciągnąć z tego tekstu. Po pierwsze, nie można ograniczać się do tylko jednego picku. Czasami Twoja drużyna będzie wymagać tanka i, mimo Twojej ogromnej chęci do gry Janną, warto się otrząsnąć i picknąć tego Alistara, kiedy jest potrzebny. Dopasowywanie się do swojego ADC jest ważne, ale należy pamiętać, że wybieranie czegoś dla CAŁEJ drużyny ma takie same, o ile nie większe znaczenie. Drugą poradą jest to, że powinieneś zawsze, ale to zawsze wybierać to, z czym czujesz się dobrze w danej roli. O wiele lepiej jest zagrać coś, z czym czujesz się na siłach, dawać z siebie wszystko i budować dobrą atmosferę w drużynie – jest to rzecz ważniejsza od samej mechaniki. Granie tym, co lubimy, zawsze było i będzie priorytetem.