League of Legends r.

Shotcalling i macro game, czyli podstawy wygrywania

Zdarza Wam się pójść na Barona tylko po to, by w ciągu kilku minut przegrać mecz? A może nie wiecie co począć po zamordowaniu obu przeciwników na bocie? Jeśli na oba te pytania odpowiedzieliście twierdząco, to zapoznajcie się z kilkoma prostymi radami, które powinny pomóc Wam wyjść z Bronzu i Silvera!

Współpraca

Zacznijmy od zrozumienia jednej z podstawowych i jednocześnie najważniejszych koncepcji w League of Legends – współpracy. Używamy do tego tego samego narzędzia, którym gimnazjaliści gwałcą innym matki i sugerują nam podjęcie próby zakończenia naszego życia, czyli czatu. Jak zachęcić te zwierzęta z solo kolejki do współpracy? Bądź miły, bo nawet psy chętniej przybiegają do właścicieli, jeśli ci wołają je radosnym głosem. Oto kilka porad:

 • Przywitaj się po wejściu na ekran wyboru bohaterów. Zwykłe “hi all” powinno wystarczyć. Jeśli po tym nie dostaliście jeszcze raka od interakcji z tymi podludźmi, to nie bójcie się rzucić jakiegoś suchara (tylko nic o ich matkach). To powinno rozluźnić atmosferę i zmiękczyć nieco serce gościa, który chce picknąć Yasuo i być może uda mu się wytłumaczyć, że są lepsi bohaterowie na junglę.
 • Wspomnijcie o niektórych mechanikach Waszej postaci (zwłaszcza na niższym poziomie), by uniknąć późniejszych nieporozumień. Nie chcemy przecież, żeby Twitch poszedł farmić z kradzionym redem albo żeby Soraka zmarnowała swoją R-kę w ulcie Kindred.
 • Omówcie mniej więcej plan na grę. Jeśli na przykład gracie Evelynn, powiedzcie, żeby sojusznicy nie oczekiwali ganków przed 6 poziomem, chyba że przeciwnicy będą wyjątkowo upośledzeni.

No ale nie zawsze jest tak kolorowo i zawsze znajdzie się ta jedna małpa, która robi 0/5, a winą za ten stan rzeczy obarcza leśnika. Jak powstrzymać flame? Znajdźcie temu zwierzęciu inne zajęcie, idźcie na smoka albo Barona, jeśli macie odpowiednio wysokie szanse na powodzenie. Raz, że zajmiecie czymś rozgrzane paluszki tej ameby, a dwa, że jeśli się uda, to wspomniany pierwotniak będzie miał mniej powodów do pisania “report useless jg trash gg”. Jeśli to nie pomoże, to poradźcie reszcie sojuszników wprowadzenie komendy ostatecznego skupienia: /ignore @Yasuo (czy czymkolwiek gra to zwierzę). Wyciszy to nie tylko to, co pisze na czacie, ale również emotki (włączając 7 lvl maestrii), pingi oraz wszelkie śmiechy i taunty. I najważniejsze: nie piszcie o tym, co nie wyszło. Zagłębianie się w detale tego dive’u, który dał przeciwnej Riven 2 kille, tylko pogorszy sprawę.

Macro game

Z tym ma problem najwięcej graczy z niższych dywizji – zrozumieniem, co robić i kiedy to robić. Łączy się to jednak z dwiema podstawowymi zasadami:

 • Im bardziej drużyna chce współpracować, tym łatwiejsze jest macro.
 • Im większe zaufanie pokładasz w shotcallingu, tym macro staje się prostsze.

A teraz uwaga wszyscy, 3 podstawowe i najważniejsze zasady, jeśli chodzi o macro game:

 1. Cele ponad kille.
 2. Kille służą do zdobywania celów.
 3. Wizja i odbieranie jej przeciwnikom to klucz do zwycięstwa.

Jeśli chcecie nieco więcej poczytać o tym aspekcie rozgrywki oraz dodatkowo o micro game, to zapraszam tutaj: klik.

Komunikacja i shotcalling

To akurat jest łatwe. Po prostu to zróbcie! W soloQ, tak jak w życiu, ktoś po prostu musi przejąć inicjatywę i każdy czeka, by zrobił to ktoś inny. To Wy musicie być tym kimś!

Nie ograniczajcie się jednak do pingów, bo te są często kojarzone z pasywno-agresywnym spamowaniem, by ktoś ruszył w końcu tyłek tam, gdzie chcemy.

Z tego powodu piszcie o tym, co chcecie zrobić, zadając pytania, które jednocześnie ukierunkują sojuszników na to, co trzeba zrobić lub sugerujcie to, co Waszym zdaniem przybliży Was do zwycięstwa. Oto kilka przykładów w dwóch językach, tak żeby wszystkie gatunki zwierząt z EUNE mogły Was zrozumieć:

 • “Next time we kill botlane we should be able to take turret, what do you say xx?” (Jeśli znowu zabijemy bota, damy radę wziąć wieżę, nie …?).
 • “If we keep shoving mid and bot, next time their jungler dies or backs we could get dragon, ok?” (Jeśli będziemy pushować mida i bota, ich jg padnie albo cofnie, bierzemy smoka, ok?).
 • “Let’s pressure top and try for inner turret” (Zróbmy presję na topie i spróbujmy wziąć drugi tower).
 • “If we focus on wave clear I don’t think they can dive us” (Skupmy się na czyszczeniu fali, to nas nie zdive’ują).

Podsumowanie

I co, to takie trudne? Tak ciężko napisać tym sojusznikom, co mają zrobić? Nie! A tyle wystarczy, by zwiększyć szanse drużyny na zwycięstwo. Dacie radę, nie zawalicie placementów, a Brąz V będzie musiał na Was poczekać. Powodzenia!