r.

Riot kompletnie olewa Polskę

Czy Riot ma gdzieś nasz region? Czy LoL w Polsce to żart? Zastanawialiście się, co jest nie tak z LoL-em w naszym kraju/regionie/Europie? Jest dużo problemów.

#niew3minuty

Była ładna pogoda, miałem 15 minut i tadam!

Trochę więcej o niektórych sprawach powiedziałem w filmie poniżej, o niektórych mniej.

Ciekawostka, ten film został wyrenderowany w 2:1 4K, czyli będziecie mieli czarne paski na komputerach. Jednakże na nowszych komórkach/monitorach efekt będzie świetny.

Pora na kilkanaście słów prawdy o Riocie, szczególnie w Polsce. Od dłuższego czasu widać, że coś tutaj nie pasuje. Szczególnie że inne regiony są traktowane o wiele lepiej. Już nawet nie chcę pisać o samym EUNE, ale o naszym małym gniazdku.

Kiedyś było lepiej!

Wiecie, że stuprocentowo się z tym zgadzam? Nie żartuję, może i nosacz ze mnie wychodzi, aczkolwiek kiedyś było o wiele lepiej z Riotem w Polsce. I nie, nie ma to żadnego powiązania z nową grą (lub ma? trudno jednoznacznie określić, aczkolwiek gorsze czasy nadeszły chwilę przez ogłoszenie nowej gry), tylko z restrukturyzacją.

Co przelało czarę goryczy?

Dzisiaj (czyli w dniu, w którym to piszę) mamy dzień niepodległości Turcji. I wiecie co? Nawet na Twitterze oficjalny TT regionu TR coś napisał:

Ja wiem, nie jest to żaden event czy darmowe rzeczy do gry, ale to “coś”. A co nasz rodzimy oddział opublikował na 11 listopada (zwłaszcza że były to szczególne obchody, jako że w 2018 roku miała miejsce setna rocznica odzyskania niepodległości przez Polskę)?

Nic, nawet już nie wspominam o tym, że nie mamy naszego Twittera nawet. I nie, jakbyście chcieli sprawdzić, to nawet TT EU nic nie opublikowało.

A Facebook? Przecież tam zawsze coś publikują!

Ani jednego słowa.

Szkoda, prawda? Jest to dość słabe zagranie. Nie, żeby ceny RP nie rżnęły nas w cztery litery bardzo, o nie (oczywisty sarkazm) – nawet nie potrafią napisać kilku słów o jednym z ważniejszych świąt narodowych.

Jestem świadomy, że niektóre kraje także są tak traktowane, aczkolwiek dlaczego mamy się na to godzić? Albo nie tyle godzić, ale nie mówić i nie pisać o tym? Fakty są takie, że Riot bardzo zaniedbał nasz region. I nie mówię tutaj tylko o jakichś postach, ponieważ całe zaplecze LoL-a obrało zły kierunek. Postaram się ubrać to w możliwie najkrótsze i najprostsze podpunkty, ponieważ nie zamierzam pokazywać Wam wszystkiego dokładnie (byłoby tego bardzo dużo). Najlepsze rzeczy pokażę, o to się nie martwcie.

League Partner Program

Ile mamy w naszym kraju ludzi? Powiedzmy, że około 37 milionów.

Ile dostaliśmy osób, które mogłyby współpracować z Riotem? Cztery, z czego mamy tutaj trzech streamerów i jedyny na tubie to… Infomode! I tyle, to, jak bardzo Riot wierzy w nasz region. Jeszcze Vandiril i Kshaway – ale oba kanały są anglojęzyczne.

A co z innymi regionami, przecież tam także musi być podobnie… prawda?

Włochy:

 1. iyasarin – Twitch,
 2. Lilyane – Twitch,
 3. Okami – Youtube,
 4. Terenas – Twitch.

Mało? No to czas na przeciwieństwo:

Niemcy:

 1. 4viendha – Twitch,
 2. Broeki – Twitch,
 3. Colibri – Twitch,
 4. Farbenfuchs – Twitch,
 5. FNATIC Eni – Twitch,
 6. Foxxell – Twitch,
 7. JustJohnny – Youtube,
 8. Kev1n – Twitch,
 9. Kimimoto – Youtube,
 10. Kutcher – Twitch,
 11. Lurox – Twitch,
 12. Lynatix – Youtube,
 13. Maxim – Youtube,
 14. MeaninglessName – Twitch,
 15. mouz Mantik – Twitch,
 16. Noway4u – Twitch,
 17. Nylana – Twitch,
 18. Playershub – Youtube,
 19. Proxyginger – Twitch,
 20. Rüven – Twitch,
 21. Sertuss – Twitch,
 22. Shantao – Twitch,
 23. Sissor – Twitch Sk,
 24. Scarface – Youtube,
 25. Sola – Youtube,
 26. Sologesang – Twitch,
 27. SPIN Turbo Tim – Twitch,
 28. Summoners Inn – Twitch,
 29. Tolkin – Twitch,
 30. Vesortan – Twitch,
 31. Zayurì – Twitch.
(Notka: są to kanały włosko- i niemieckojęzyczne, więc zawsze może się trafić także kanał w języku angielskim, z prowadzącym z np. Niemiec).

Widzicie już? Riot kompletnie olał m.in. Polskę czy inne kraje z regionów EUNE (i nie tylko, ponieważ inni też oberwali dość mocno: https://eune.leagueoflegends.com/pl/news/community/community-spotlight/meet-eu-talent-our-league-partner-program).

Jeżeli spojrzymy na EUW, to możemy dostrzec jedną, bardzo ciekawą rzecz: jeżeli dodamy wszystkich Partnerów z LPP z EUNE i porównamy ich z EUW (bez kanałów anglojęzycznych), to wychodzi nam, że EUNE w EU ma jakieś… 13-16% udziału. Tak, “równe regiony”.

I jako ciekawostkę dodam, że za granicą Riot współpracuje na zasadach LPP nie tylko ze streamerami, ale także ze stronami internetowymi. Natychmiastowo mogę podać za przykład znajome Surr@20, wystarczy, że sprawdzicie Twittera Moobeata. Jako największe i najstarsze polskie medium internetowe o League of Legends próbowaliśmy dostać się do LPP dwukrotnie – za pierwszym razem nas zignorowano, za drugim w ogóle nie przeczytano naszego zgłoszenia, odpowiadając standardową formułką dla streamerów/youtuberów (ze wskazaniem na liczbę oglądających, co w naszym przypadku oczywiście nie ma zastosowania).

Błędy, niedoróbki w tłumaczeniu

Disclaimer: wiem, że jestem pewnie jedną z ostatnich osób, od których byście się tego spodziewali. Aczkolwiek nawet jeżeli ja to widzę, to jest coś nie tak.

Od dłuższego już czasu przyglądaliśmy się misjom oraz opowiadaniom. Wielokrotnie powtarzało się to samo, szczególnie w misjach. Były sytuacje, gdzie błąd potrafił zmienić odrobinę sens misji czy warunki tejże misji – gracz potem dziwił się, że gra nie zaliczała mu postępu, choć zgodnie z polskim tekstem powinna (potem okazywało się, że po prostu zmieniono sens zadania).

O opowiadaniach nie wspominam, chociaż najbardziej denerwujące błędy… Pamiętam jedno opowiadanie, gdzie więcej niż trzy razy powtórzyła się konstrukcja “wydaje się być” w jednym akapicie (SJP PWN).

O innych pierdółkach, takich jak pojawianie się wyprzedaży czy rotacji kilkadziesiąt minut po normalnym wydaniu przez wszystkie inne regiony, już nie zamierzam wspomnieć.

To, że niektóre rzeczy musieliśmy sami próbować wydobyć od rioterów, ponieważ oficjalnie nie było to podane / były problemy z rodzimą interpretacją, bardzo dobrze pokazuje, iż od dłuższej chwili Riot w Polsce to cluster… truck.

Wróćmy do lepszego traktowania innych regionów

To nie tylko etykietka Polski, ponieważ cała Europa została bardzo zaniedbana. Dopiero jak gracze zaczęli krzyczeć na forach czy na reddicie, to dobry Riot:

 • włączył drafty nierankingowe 24/7 (dacie wiarę, że kiedyś trzeba było czekać do bodajże godziny ósmej?),
 • dodał jeden event tylko dla EUW/EUNE!

ARAM-ARAMA:

Kliknij w obrazek, aby przenieść się na stronę wydarzenia.

Takie to było… patrząc na to z perspektywy czasu, nie-niesamowite.

Brakuje nam nowych “ficzerów”. Zamiast testowo nam dać jakąś nową funkcjonalność launchera, to Riot woli dać nowości testowo… np. Rosji (zobacz: Interaktywny event na serwerze RU: gracze wybiorą zakończenie historii Lissandry). Mówię tutaj oczywiście, o bonusach za codzienne logowanie. Znając życie, może nagrody za codzienne logowanie/granie dostaniemy w 2022 roku.

To tylko przykład, aczkolwiek widać, że Riot albo chce traktować europejskie serwery jako “te, na które wchodzą finalne rzeczy, żadnych testów”, albo ma nas gdzieś. Jedno z dwóch.

Już cokolwiek napisałem o cenach RP?

#w3minuty Klejnoty to niewypał? Co z punktami prestiżu? + Podwyżki RP…

Jeżeli chcecie przeczytać wcześniejszy “rant”, to zapraszam powyżej, ponieważ nie zamierzam się ponownie powtarzać. Szczególnie że prawdopodobnie nic się nie zmieni w tej materii i Riot cały czas będzie nas spektakularnie cisnąć w cztery litery.

A raczej tych, którzy chcą kupować RP.

Dlaczego tak jest?

Kasa, misiu, kasa.

Przecież Riot już w tym momencie zaczął kosić jeszcze więcej zielonych z nas, to dlaczego mieliby… no właśnie, co jeszcze mogą zrobić?

~normalny gracz LoL-a

Heh.

Czy przebywaliście na H2P tak… z dwa lata temu? M.in. wydanie Kayna, na pewno przed wydaniem Zoe. Pewnie widzieliście, iż przed wydaniem nowego bohatera pojawiały się wpisy stricte nakierowane na promocję czy rozwinięcie tematu nadchodzącej postaci/stworzenie hajpu. Jeżeli myśleliście, że była to reklama dla Riotu… to się nie myliliście. Tak, były to kampanie, opłacane przez polski oddział Riotu (czy LoL-a).

Wow, to kiedyś był oddział Riotu? Co się z nim stało?

Wszystko zostało rozwiązane, oddziały zostały zamknięte i na początku większością regionów zajmowała się bodajże jedna osoba z Włoch.

Obecnie (mówimy tutaj o firmie zajmującej się oficjalną stroną LoL-a, opuszczamy e-sport) nad wszystkimi polskimi tłumaczeniami sprawuje pieczę jedna firma.

Wiadomo, zabrzmię pewnie nosaczowo, aczkolwiek w tym momencie poziom wkładu Riotu w nasz region jest nikły. Oczywiście, są rzeczy, które cały czas zgrywają się całkiem nieźle. Specjalnie pominąłem sekcję e-sportową (lolesports), ponieważ ona trzyma poziom*. Niemniej reszta… ma cały czas bardzo duże pole do popisu.

* subiektywna opinia

Jest jeden mały problem: nie spodziewajcie się poprawy w najbliższym czasie

Kolejny raz możecie zapytać: “dlaczego?”. Odpowiedź jest bardzo prosta.

Nowa gra Riotu

Na naszym komunikatorze mityczna “nowa gra” jest swoistym memem. Sam fakt, że sama gra powstaje, jest oczywisty. Riot przerzuca dużą część swoich sił na front związany z nową grą, tylko po to, aby ją:

 1. Móc pokazać prasie/ujawnić, w najkrótszym czasie.
 2. Wydać szybciej.
 3. Mieć szansę na jej lepsze dopracowanie.

Oczywiście powodów może być więcej, aczkolwiek te uważam osobiście za ważne.

Przez to, że nowa gra prawdopodobnie pochłania większość profitów płynących z LoL-a (Riot Games to w tym momencie studio z jedną grą!), nie powinniśmy oczekiwać, że wszystkie nasze problemy z Ligą zostaną magicznie rozwiązane.

Co my możemy zrobić?

Jeżeli coś nam nie odpowiada, zawsze możemy głośno o tym powiedzieć… lub napisać (np. na profilach rioterów na Twitterze)! Jeżeli oczywiście uznajecie, iż obecnie Riot “leci sobie w kulki” z naszym regionem. Czy nasza reakcja może coś zmienić? Zawsze warto spróbować.

O autorze: Spliter

SpliterTo ja.
Liga Legend, Sprzęt Gamingowy, Recenzje, GLS, Fortnite i więcej.
Technologia, rozrywka czy gry - możecie pytać o wszystko, postaram się odpowiedzieć na wszystko.
Jeżeli chcecie się ze mną skontaktować, to możecie:
- napisać maila: [email protected] (także zapytania o możliwość współpracy ze mną)
Tak na serio: jeżeli macie jakiekolwiek pytanie, piszcie - w miarę możliwości postaram się odpowiedzieć ^^