League of Legends r.

Q&A Riotu: Vastajowie

Riot: Vastajowie są dla niektórych prawdziwą zagadką. Zebraliśmy naszych szacownych uczonych z zespołów Budowniczych świata i Fabuły, aby udzielili odpowiedzi na najczęściej zadawane przez was pytania.

Co odróżnia od Vastajów Sorakę, Volibeara, Alistara i Trundle’a?

Soraka, Voli, Alistar i Trundle to odrębne, odmienne gatunki. (Alistar jest minotaurem — to rasa, która zapewne wyewoluowała oddzielnie od Vastajów, chociaż czasami są myleni przez przedstawicieli innych ras). Trundle jest trollem. Soraka jest czymś… innym, zapewne powiązanym z Górą Targon. Volibearowi bliżej do pierwotnego freljordzkiego ducha/siły natury.

Dlaczego zdecydowaliście się wybrać Zeda na wroga Rakana i Xayah w filmie promocyjnym?

Nasz zespół ds. publikacji bohaterów wybrał Zeda, aby pokazać, że Rakan i Xayah nie są skończonymi łotrami. Sprawa, o którą walczą, powoduje, że działają w dość moralnie niejednoznacznej sferze, ale ostatecznie dążą do szlachetnego celu. Zed plugawiący dziką magię Vastajów swoimi mrocznymi mocami pokazywał wyraźnie, przeciwko czemu stają Xayah i Rakan.

Czy większość lub cała magia w Runeterze pochodzi ze świata duchowego?

W Runeterze istnieje kilka różnych źródeł magii, od krainy, którą nazywamy „światem duchowym”, przez hextech i inne. Często zależy to od obszaru, o którym mowa. Na przykład chociaż wspomniany w pytaniu rodzaj magii jest najsilniejszy i najłatwiej dostrzegalny w Ionii, przenika Runeterrę na wiele sposobów. Porównując magię Shurimy, Targonu itp., zaczniemy dostrzegać różnorakie typy magii.

Jak Xayah i Rakan spotkali się i zakochali w sobie?

W przypadku Xayah i Rakana to była miłość od pierwszego wejrzenia. Plus minus kilka miesięcy sprzeczek i wspólnych przygód. A tak poważnie — przeczytajcie opowiadania i tło fabularne Xayah oraz Rakana, aby poznać całą tę historię!

Czy ptasi Vastajowie, tacy jak Xayah i Rakan, składają jaja?

Wymazanie z głowy tego obrazu zajmie mi kilka dni, ale nie, nie składają jaj.

Czy Nidalee i Udyr uważani są za Vastajów, czy może ich krew jest zbyt rozrzedzona?

Nie są uważani za Vastajów, ale w ich żyłach płynie kropla vastajańskiej krwi.

Czy Vastajowie nie są powszechnie znani w Runeterze?

Niewielu zwykłych ludzi w Runeterze ich widziało, a ci, którym to się udało, zapewne nie potrafili powiązać ze sobą wszystkich różnych plemion i miejsc ich pochodzenia. Być może zmieni to praca Eduarda Santangelo? O ile ludzie potraktują go poważnie (jest trochę chwalipiętą).

Czy Vastajowie mają jakiś związek z Yordlami?

Nie, to całkiem różne stworzenia.

Na czym polega pakt między Vastajami a ludem Ionii?

Wyjawimy to później, ale to bardzo starty pakt zawarty między niektórymi plemionami ioniańskich Vastajów i ludźmi, dotyczący współdzielenia magii.

W jaki sposób Xayah i Rakan stali się tym, kim są obecnie?

Rakan jest bitewnym tancerzem. Trenował swoje umiejętności — łącząc artyzm ze sztuką wojny — przez całe życie. Xayah jest urodzoną wojowniczką, która doskonaliła się w walce.

Czy Vastajowie mają jakąś religię? Jeśli tak, to na czym ona polega?

Vastajowie pielęgnują bliskość ze światem duchowym. Nie mają zorganizowanej religii. Oddają cześć różnym duchom roślin i zwierząt, ale mają z nimi znacznie bliższy związek niż ludzcy szamani.

Czy to zniszczenie Bogini Wierzby przez Iverna spowodowało, że Vastajowie utracili magię i rozeszli się po Runeterze?

Nie, ale niezbyt ich to uszczęśliwiło.

Jak decydujecie, którzy bohaterowie są Vastajami, a którzy nie?

Ogólnie rzecz biorąc, rasa Vastajów została stworzona jako koncepcja, z której w przyszłości możemy korzystać podczas tworzenia nowych bohaterów, oraz pomaga nam w ujednoliceniu pewnych elementów Runeterry. Decyzja co do ścisłej natury każdego stworzenia w stworzonym przez nas uniwersum nie zapada na samym początku, co daje zespołom takim jak Budowniczowie świata lub Aktualizacji bohaterów pole do manewru.

Czy Vastajowie należący do różnych plemion mogą mieć dzieci ze sobą?

Jak najbardziej. Plemiona takie jak Sodjoko złożone są z członków różnych plemion, które się połączyły. Wygląd dziecka zależy od rodziców, od natury i ilości magii, wśród której wyrastało, zwyczajów plemienia, w którym się wychowywało, i własnej osobowości dziecka — szczególnie w zakresie jego więzi z różnymi duchami zwierząt.

Czy wszyscy zmiennokształtni bohaterowie są Vastajami?

Nie wszyscy bohaterowie mający zwierzęce cechy są Vastajami. Na przykład wyniesieni bohaterowie z Shurimy nie dzielą z Vastajami krwi ani magii. Przeczytajcie inne odpowiedzi, w których potwierdzamy, którzy bohaterowie są Vastajami.

Czy możemy spodziewać się więcej Vastajów w przyszłości?

Nie mamy w najbliższych planach tworzenia kolejnych Vastajów, ale z pewnością ich pojawienie się nie jest wykluczone. Na razie mamy jednak inne obszary Runeterry do zbadania i innych bohaterów do stworzenia. Ale na pewno kiedyś wrócimy do Vastajów.

Co odróżnia od siebie Vastajów i inne magiczne stworzenia?

Istnieje wiele typów magicznych stworzeń. Wiele z nich nie jest powiązanych z Vastajami czy Vastajaszai’rei (Protovastajami). Są nawet inne stworzenia pochodzące od Vastajaszai’rei, które zasadniczo nie mają związków ze współczesnymi Vastajami. Vastajowie mają wspólnych przodków ludzkich i Szai’rei. Większości z tych stworzeń dotyczy ta sama zasada, ale podobne pochodzenie nie zawsze oznacza powstanie podobnych gatunków.

Jak wiele pokoleń musi minąć, by vastajańska krew rozrzedziła się?

Z pewnością wymaga to kilku pokoleń łączenia się z innymi stworzeniami. Spójrzcie tylko, jak działa ewolucja. To powolny proces.

Czy rebelia składa się tylko z Xayah i Rakana?

Obecnie to tylko Xayah i Rakan, ale kto wie, co się stanie, gdy i jeśli Coll zdoła przeciągnąć na swoją stronę jakichś innych Lhotlan? Wśród ioniańskich Vastajów narasta niechęć i niezadowolenie w związku z zachowaniem ludzi.

Dlaczego zaistniała rebelia? Czy Zed robi coś z magią, co wpływa na Vastajów i w wyniku tego umierają?

Nie umierają, ale esencja magiczna pozwala im istnieć i umożliwia prokreację. Im mniej jest magii, tym mniej zasobów potrzebnych do utrzymania vastajańskiego stylu życia i tradycji. Są też inni ludzie, którzy wykorzystują lub wypaczają niektóre źródła magii potrzebne Lhotlanom do przetrwania. Niekoniecznie robią to z premedytacją — dobrzy ludzie wyrządzają złe rzeczy, kierując się dobrymi intencjami, nieświadomi konsekwencji swoich czynów dla innych. Zed i jego ludzie nieświadomie lub beztrosko przyśpieszają wyczerpywanie się magicznej energii, której Vastajowie potrzebują do przeżycia — chociaż zdecydowanie nie tylko oni to robią. Powoduje to narastanie napięcia między ludźmi a vastajańskimi plemionami w Ionii — oraz bezpośrednio narusza umowy zawarte między tymi gatunkami.

Czy para złożona z człowieka i Vastaja byłaby uważana za obrazę moralności wśród innych ludzi i Vastajów?

Z pewnością niektórym taka para wydawałaby się niemoralna i nienaturalna. Ale nie wszystkim. Runeterra to miejsce, w którym istnieje wiele kultur.

Xayah wydaje się uprzedzona wobec Yordlów, dlaczego?

Xayah myśli, że ludzie mylą Yordlów z Vastajami i uznają ich wszystkich za „magiczne stworzenia”. Tak naprawdę nie jest uprzedzona wobec samej rasy, chociaż nie podoba jej się związek Yordlów z ludźmi i ludzką magią.

Skoro istnieje powiązanie między Vastajami i Ionią, dlaczego są Vastajowie w Shurimie i w oceanie w pobliżu Góry Targon? Jak to się dzieje? Czy to skutek migracji?

Chociaż Vastajowie potrzebują do życia zapasów magii, nie potrzebują jej ogromnych ilości i potrafią obywać się bez niej przez dłuższy czas (pomyślcie o związku ludzi z wodą). Vastajowie zwykle osiedlają się w pobliżu „źródeł”, w miejscach, w których magia przenika do naszego świata albo w pobliżu niewidzialnych „strumieni” magii, które wypływają z tych źródeł i wiją się po całym świecie (podobnie jak linie geomantyczne). Jednak Vastajowie mogą się od nich oddalać, podobnie jak my, ludzie, nie musimy stale mieszkać blisko rzek.

Podczas interakcji Xayah z Nami padają słowa: „Trzeba było się do nas przyłączyć” i „To twoja wina”. Na czym polega związek Władczyni Przypływów z Xayah i Rakanem, dlaczego odmówiła przyłączenia się do nich i o co jest winiona?

Naprawdę nie chodzi o nic konkretnego. Przybliżamy w ten sposób ogólne odczucia Xayah i Rakana, gdy muszą walczyć przeciwko JAKIMKOLWIEK innym Vastajom. Nikt nie lubi wewnętrznych waśni.

Dlaczego Nidalee nie jest zaliczana do Vastajów?

Jak już wspomnieliśmy, pochodzenie Nidalee jest zbyt złożone, by mogła być uważana za czystej krwi Vastajankę. Podobnie Udyr nie jest prawdziwym Vastajem, bo chociaż ma dostęp do mocy wielu duchów zwierząt, tak naprawdę nie potrafi przybierać ich postaci.

Skąd się wzięła nazwa „Vastajowie”? Jakie mają wspólne cechy? Dlaczego pojawiła się potrzeba stworzenia Vastajów? Skąd czerpiecie pomysły na nowe gatunki? Czy istnieje jakiegoś rodzaju test, który pozwala oceniać, czy takie pomysły się sprawdzą?

Nazwa „Vastajowie” została stworzona z myślą o kilku celach: miała brzmieć egzotycznie, ioniańsko i poetycko. Więcej szczegółów na temat dalszej części tego pytania znajdziecie w artykule /dev „O ewolucji Vastajów”.

Czy Vastajowie mają lidera lub jakąś hierarchię władzy? Albo ciało rządzące?

W pewnych plemionach coś takiego rzeczywiście istnieje, ale generalnie nie jest to spotykane w obrębie całego gatunku. Rakan uważa sam siebie za najlepszego przywódcę. I może też uważa za taką Xayah, kiedy akurat udaje mu się przypomnieć o jej planach.

😉