League of Legends r.

Psychologia w E-sporcie

Kiedyś gdy odpalaliśmy Lol'a to po prostu w niego graliśmy, jednak czasy się zmieniły, a rozgrywki stały się polem bitwy o duże pieniądze. Osoby które dostały szansę zasmakować gry na wielkich arenach, zdecydowanie czują ogromny stres. Ten stres stanie się problemem, gdy przejmie nad nami kontrolę i nie pozwoli trzeźwo myśleć. Dlatego profesjonalni gracze poprosili o pomoc psychologów, tworząc tym samym ciekawy zawód, który łączy e-sport oraz psychologię.

Psycholog e-sportowy

Sam zawód psychologa jest nam doskonale znany. Korzystają z jego usług osoby zmagające się ze stresem, sportowcy, a jak się okazuje nawet gracze! Może ciężko to sobie wyobrazić, ale większość profesjonalnych drużyn e-sportowych posiada swoich psychologów. Czym się zajmuje taki psycholog? Gdy gracze zaczynają poważnie myśleć o karierze e-sportowej, zaczynają rywalizować ze sobą i prezentują najwyższy poziom w swoich dziedzinach. Zdecydowanie psychika odgrywa wtedy kluczową rolę. Psychologowie drużyn często zdobywają informacje o graczach, oraz analizują ich rozgrywki, dzienną rutynę, a nawet sposób odżywiania się. Pomagają graczom poprawić wszystkie te czynniki, by gracz czuł się jak najbardziej komfortowo. Dodatkowo pomaga mu budować swoją pewność siebie, wyznaczać cele, pracować nad stresem, a nawet poprawia jego koncentrację i skupienie.

Zawodnicy często zapominają jak wiele potrafią, a psycholog e-sportowy jest w stanie ich w tym uświadomić i zbudować ich pewność siebie. Jest to praca niewątpliwie bardzo odpowiedzialna, ale owocuje podwyższeniem wyników osiąganych przez profesjonalnych graczy.
Dodatkowo psychologowie poprawiają komunikację drużyny z trenerem, menadżerem, a nawet współgraczami. Jak wiadomo komunikacja na profesjonalnej scenie odgrywa bardzo ważną rolę, więc warto nad nią pracować każdego dnia.
Wielu graczy stwierdziło, że doskonale jest mieć swojego psychologa e- sportowego. Przykładem drużyny, która korzystała z takich usług był nasz polski Roccat.

Po 7 przegranych pod rząd w wiosennym splicie, drużyna Roccat zwróciła się o pomoc do Urszuli ,,Xirreth” Klimczak.
W wywiadzie Urszula powiedziała, że najważniejszym jej zadaniem było zbudowanie zespołu tak, aby poszczególne jednostki zaczęły tworzyć spójną całość. Dodatkowo pracowała nad odszukaniem wszelkich braków, sporów oraz jak najszybszym ich wyeliminowaniu. Największym problemem z jakim się zmierzyła, było zbudowanie wiary w siebie oraz świadomości na co graczy tak naprawdę stać.
Praca Urszuli oczywiście zaowocowała zdecydowaną przewagą zwycięstw do końca splitu, co udowodniło, że psychologia e-sportu stanie się ważną dziedziną na profesjonalnej scenie.

 

 

Psychologia e-sportu to wciąż relatywnie młoda dziedzina, o zaletach której powoli przekonują się największe branżowe organizacje. Okazuje się, że mentalność zawodników stała się kluczem do przełamania bariery między graczem, a e-sportowcem. Przykład jaki dała polska drużyna, zdecydowanie wzburzył profesjonalną sceną i dał do myślenia innym drużynom.
A czy wy uważacie, że psycholog e-sportowy jest zawodem przyszłości? A może chcielibyście spróbować swoich sił w tym zawodzie? Dajcie znać w komentarzach!