League of Legends r.

PROJECT: Overdrive. Zagadka sprzed pięciu lat. Czy tajemniczy bohater to… Yone?

Zapraszam do mojej autorskiej analizy zwiastuna, który po dziś dzień jest wśród moich ulubionych filmików z LoL-a.

PROJECT: Yasuo i Yone z Legends of Runeterra.

PROJECT: Overdrive został wydany w 2015 roku. Pełen akcji i efektów zwiastun pozostawił po sobie mnóstwo pytań. Do dziś zastanawia mnie, czemu nie pojawiła się w nim wydana wtedy PROJECT: Leona.

Z pewnością wiecie, że każdy skin w LoL-u ma swoje własne lore, a całe serie skórek to alternatywne uniwersa. Ich cechą wspólną zazwyczaj pozostają cele i marzenia oraz charakter bohaterów.

Uniwersum PROJECT

PROJECT: Overdrive obserwujemy z perspektywy PROJECT: Yi. Bohater jest rozdarty między dwoma światami, które nawzajem przeplatają się w filmie. Jeden z nich jest wyraźnie zglitchowany. Nierealny. Widzi zniszczoną wioskę oraz uzbrojonego, zamaskowanego bohatera z dwoma broniami.

Bohater został uwolniony przez Fiorę, rebeliantkę z G/NETIC. Yi był jednym z pierwszych projektów PROJECT – “perfekcyjnego połączenia nadprzyrodzonej esencji z zaawansowanym uzbrojeniem i wzmocnieniami ciała”.

W lorze skórki czytamy, że psychika Yi zawiera nadal pewne usterki. Widzimy to też w PROJECT: Overdrive. Gdy bohater walczy z Zedem (liderem kontrwywiadu PROJEKT-u, polującego na rebeliantów G/NETIC), ma wrażenie, że toczy walkę z kimś innym.

Moim zdaniem jest to Yone. W jakiś sposób w pamięć Yi wkradły się wspomnienia Yasuo

Leak Yone

Odpowiedzialna za ujawnienie splash arta Lillii, nowej dżunglerki, streamerka z Brazylii wypisała trzy istotne informacje na temat Yone:

  • Nie nosi koszuli, ma bandaże na rękach i czerwoną maskę na twarzy.
  • Używa dwóch mieczy (jeden z nich to drzewo).
  • Jego wygląd prawdopodobnie zawiera odniesienie do anime Miecz zabójcy demonów (Kimetsu no Yaiba).

Wspomniałem wcześniej o tym, że w “swoich” wspomnieniach PROJECT: Yi widzi uzbrojonego, zamaskowanego bohatera z dwoma broniami. Dokładnie tak, jak opisano go w leaku.

PROJECT: Overdrive

Jeżeli chcesz, możesz przypomnieć sobie cały zwiastun. Poniżej znajdziesz też gify z najważniejszymi momentami.

“Zbrodnia na rękach”?

Pierwsza sekwencja zwiastuna. PROJECT: Yi widzi lecące kwiaty z drzewa (powtórzą się na samym końcu filmiku). Patrzy na swoje ręce. Po chwili zwróci uwagę na świat, który go otacza. Na zniszczoną wioskę.

Zniszczona wioska. Wokół roślinność, która nie zakwitła.

Teraz pora na istotny moment z lore Runeterry. Wiecie, że było coś takiego, jak inwazja Noxusu na Ionię. To wydarzenie odbiło się na życiu praktycznie każdego bohatera z Ionii. W szczególności na Yasuo.

Co roku w Ionii obchodzony jest Spirit Blossom Festival. [Więcej o festiwalu] Jego ważnym elementem są rozkwitające kwiaty ducha.

Po inwazji Noxusu przez kilka lat kwiaty ducha nie wróciły do Ionii, jednak w końcu pojawiły się ponownie – co wiemy z opowiadania Nieprzemijalność.

Sądzę, że zniszczona wioska może być jedną z ioniańskich wiosek, które zniszczył Noxus. W trakcie najazdu Yasuo miał za zadanie pełnić wartę. Zignorował je, postanawiając udać się w centrum walki.

Porzucił swój obowiązek, co doprowadziło do śmierci Starszego Soumy, który nauczył Yasuo techniki wiatru. W konsekwencji bohater uciekł, a w pościg za nim ruszył Yone. Później okazało się, że za jego śmiercią stała Riven.

Yasuo Yone

Moment śmierci Yone. Yasuo wbił ostrze w brzuch swojego brata.

Atak na pracownika PROJECT

Jak wspomniałem, PROJECT: Yi był jednym z pierwszych projektów PROJECT, dążącego do połączenia nadprzyrodzonej esencji z zaawansowanym uzbrojeniem i wzmocnieniami ciała.

Tę esencję wstrzykuje mu pracownik PROJECT.

Yi widzi w nim jednak kogoś innego. Kogoś z przeszłości. Trzymam się wersji, że jest to Yone.

Bohater wyrywa się z więzów. Wzmocniony esencją atakuje pracownika PROJECT, prawdopodobnie zabijając go. Powtórzyła się tu historia Yasuo i jego zmarłego brata.

Po wszystkim widzimy, że ze szczelin budynku bohatera wyciąga Fiora.

Pracownik PROJECT oczami Yi. Podejrzewam, że jest to Yone.

Cień Yi i Fiory na tle budynku, z którego uciekł bohater. W środku widoczny najpewniej martwy pracownik PROJECT.

Czy tak wygląda PROJECT: Yone?

Nie, nie sugerowałbym się tym. Pamiętacie, jak Senna zmieniła się w ciągu paru lat?

Dzięki Legends of Runeterra poznaliśmy wygląd Yone. A pamięć Yi jest uszkodzona.

Czy Yone będzie darkinem?

Warto tu przypomnieć, że rioter Michael Yichao stwierdził, że następna postać wydana po Lillii nie będzie darkinem.

Co graczy nakierowało na myślenie, że nowa postać może być darkinem? Dlaczego niektórzy są przekonani, że Yone powróci jako darkin? Prawdopodobnie wynika to z ostatniej grafik dołączonych do roadmapy.

Aktualizacja: przed chwilą zauważyłem, że rogi zamaskowanej postaci są podobne do tych, które widzimy na hełmie bohatera na poniższej grafice.

Grafika zwiastująca nową postać. Znalazła się w ostatniej roadmapie. Po prawej – jej rozjaśniona wersja. Najważniejszym jej elementem nie jest jednak wygląd twarzy bohatera, a jego maska – zakrywa część twarzy bohatera.

Wróćmy do PROJECT: Yone.

Walka Yi z Zedem – Yasuo z Yone

PROJECT: Yi zostaje zaatakowany przez PROJECT: Zeda.Wspomnienia Yi mieszają się z rzeczywistością.

Walka Yi z Zedem może być widziana jako walka Yasuo z zamaskowanym Yone.

W całym PROJECT: Overdrive najbardziej znaczący jest jednak ten fragment walki, gdy wymierzany jest ostateczny cios…

Ta scena przywodzi na myśl moment walki Yasuo z Yone.

Spadające kwiaty z drzewa

Typowe zakończenie dające olbrzymie pole do interpretacji – powtarza się scena z samego początku. Z holograficznego drzewa spadają holograficzne płatki kwiatów, które Yi chwyta w dłoń. Nie wiemy, co się stało z Zedem – prawdopodobnie cudownie przeżył i zniknął w cieniach krzycząc “to jeszcze nie koniec!”, jak to Zed.

Jest jednak coś istotnego w tej scenie. Zniknął też Yone. Wydaje się, że PROJECT: Yi “wrócił do rzeczywistości” – na sam koniec odwrócił się w kierunku sojuszników. Wcześniej musieli nawiązywać z nim kontakt – PROJECT: Fiora łapała bohatera za bark, by się otrząsnął i skupił na rzeczywistości.

W tym momencie urywają się też wspomnienia Yasuo. Nigdy więcej nie spotkał swojego brata.

W 2015 roku podejrzewano, że tajemniczym bohaterem jest PROJECT: Shen. Spodziewano się wydania skórki do bohatera w niedługiej przyszłości. Wydanie w 2018 r. skina Pulsefire Shen z całą pewnością zniszczyło te podejrzenia.

W przeszłości jeden z rioterów wypowiadał się na temat powiązań między uniwersum PROJECT a Pulsefire. Stwierdził, że seria PROJECT miała być “przeszłością Pulsefire”, a sama w sobie – być dystopijną przyszłością Piltover i Zaun. Pomysł podobno porzucono, a światy Pulsefire i PROJECT mają nie być ze sobą połączone.

Według najnowszego leaku Yone ma zostać wydany jako kolejny bohater League of Legends. W grze miałby pojawić się wraz ze skórką PROJECT.

Zgodnie z oficjalnymi informacjami, Riot planuje dodać do LoL-a “postać, którą znamy z lore“. Wiemy też, że ma być zamaskowana. Początkowe podejrzenia padły w kierunku trzeciego członka noxiańskiego Tryfariatu sprawującego władzę nad imperium. Nie wiemy o tej postaci nic – jedynie to, że że rządzi wspólnie ze Swainem i Dariusem.

Wypowiedź PROJECT: Ashe

Na sam koniec jeden z cytatów PROJECT: Ashe. Wypowiada tę kwestię do Yasuo:

Mają twojego brata, ale nie jest nie do ocalenia.