League of Legends r.

Postacie, które solo carry’ują i jak sobie z nimi radzić

Zastanawiałeś się kiedyś, czy istnieją postacie, które potrafią wycarry'ować grę solo, mimo drużyny składającej się z 4 małpek, albo jak walczyć z taką Riven 14/0? Pozwól, że Ci pokażę.

Niejednokrotnie byliśmy postawieni w takiej sytuacji: farmimy sobie spokojnie naszym Ezrealkiem na bocie, aż tu nagle dostajemy ulti od przeciwnego Veigara. Mimo zużycia heala, obserwujemy szary ekran… Co zrobić w takiej sytuacji? Jest jedno proste rozwiązanie!

Najlepsze postacie do solo carry’owania gier

Poniżej znajdziecie krótką listę postaci na każdą linię, które wymasterowane są w stanie wygrać każdy matchup oraz mają duży potencjał do snowballowania. Lista sprawdzi się głównie na niższym elo, jednak te postacie w odpowiednich rękach zadziałają równie dobrze w wyższych dywizjach. Dodatkowo podaję przykładowe strategie jak grać, jeżeli nasz przeciwnik wyciągnął jakąś postać z tego zestawienia.

Top

Riven_OB

Riven – przez wielu jest uważana za noob champa, jednak prawda jest taka, że opanowanie do perfekcji jej mechanik zajmuje trochę czasu. Jest to postać idealna do wbijania dywizji. Niesamowita mobilność plus przyjemne obrażenia zapewniają jednocześnie dużo przyjemności z rozgrywki oraz sporą dawkę LP. AoE stunem z W oraz dasz z shieldem na E, w połączeniu z niskimi cooldownami dostarczają jej jednego z lepszych spell setów w grze.

Jak grać przeciwko? – Riven to postać bazująca na szybkim burst-combo, po czym wycofuje się. Dobrymi postaciami do grania przeciw niej są takie, które posiadają silence’a, jak Garen_small czy Cho'Gath_small. Warto też pomyśleć o zakupie jakiegoś przedmiotu pod armor oraz o dobraniu sojusznika ze snare’m.

Nasus_OB

Nasus – jest to postać stricte pod late game. Po prostu staraj się siedzieć na linii i stackować swoje Q w absurdalnych ilościach, po czym idź na bota zabić Ashe na jedno Q. Jeżeli jednak nie zabijesz jej od razu i będzie próbowała uciec, pamiętaj o swoim spowolnieniu z W. Ponadto, dzięki swojej R możesz czasowo podnieść swoją ilość HP, co może być przydatne podczas wizyt przeciwnego leśniczego.

Jak grać przeciwko – staraj się nie dopuszczać go do farmy poprzez mocny push i trade’y na linii, pamiętając jednocześnie o wardowaniu, żeby nie zaskoczył Cię enemy jungler. Nasus jest postacią, której nie możesz zostawić na linii samemu, więc staraj się nie roamować na inne linie, jeżeli nie jest to konieczne. Przydatne mogą się przydać buty Boots_of_swiftness, żeby osłabić jego spowolnienie z W.

Jungle

Kha'Zix_small

Kha’Zix – robaczek z Pustki – jak na asasyna przystało – ma wysokie obrażenia oraz mobilność, co pozwala mu na szybkie oraz efektywne ganki. Dodatkowo szybki clear campów oraz dobre trade’y dają pewność, że nie zostaniecie zcounterjungle’owani. Ponadto sustain z W oraz stealth na R zapewniają mu stałe miejsce wśród carry championów.

Jak grać przeciw? – przede wszystkim staraj się unikać zwarć, kiedy jesteś Odizolowany. Jak każdy zabójca, jest on podatny na CC, więc staraj się wybierać postacie ze sporą ilością umiejętności kontroli tłumu, jak Sejuani_small, żeby szybko go wykluczyć z walk drużynowych.

 

Evelynn_OB

Evelynn – Modliszka, której nikt się tutaj nie spodziewał… Jednakże jest ona postacią idealną na niskie dywizje, gdzie raczej nie dba się o wizję. Dzięki dużej bazowej prędkości poruszania się oraz niewidzialności wywołuje dużą presję na wszystkich alejach. Dodatkowym jej atutem jest fakt, że nie ma żadnych skillshotów, a jedyna umiejętność, którą trzeba wymierzyć, jest jej R, która jest łatwa do trafienia. Ponadto posiada przeliczniki zarówno pod AP, jak i AD, więc przeciwnicy będą mieli utrudnione zadanie, jeżeli będą chcieli składać przedmioty do obrony przeciwko Tobie, z tego względu, że możesz zbudować się zarówno pod AD, jak i pod AP.

Jak grać przeciwko? – po pierwsze dbaj o wizję. Postaraj się używać control wardów. Staraj się mieć pod kontrolą junglę Evelynn. W trakcie walk drużynowych unikajcie stania z zwartym szyku, ponieważ R Evelynn daje jej tym większą tarczę, im więcej przeciwników nim trafi.

Mid

Annie_OB

Annie – łatwa i przyjemna w grze postać, która ma trochę za dużo skinów. Mimo jednej z bardziej useless umiejętności, jaką jest jej E, to ma on całkiem przyjemny zestaw spelli. Dzięki przywracaniu many z Q oraz wysokiej umiejętności do poke’owania, ma jeden z bezpieczniejszych laningów.

Jak grać przeciwko? – podstawową sprawą podczas grania na Ankę jest obserwowanie jej paska naładowania pasywki. Kiedy Anka zdobędzie 5 stacków unikamy walki, dopóki nie zużyje ogłuszenia. Dobrymi pickami na nią mogą być postacie mogące na spokojnie jednocześnie ją poke’ować oraz farmić, jak: Orianna_small czy Syndra_small.

rak

Raksuo – ulubiona postać wszystkich graczy League. Piekielnie mobilny samuraj, który jest zmorą postaci ze skillshotami. Dzięki rozważnemu używaniu umiejętności, możemy całkowicie zdominować przeciwnika, a ściana z W może nam niejednokrotnie uratować tyłek.

Jak grać przeciwko? – staraj nie brać się postaci, które mają słabszy late game oraz kiepski early game. Dobrymi wyborami mogą okazać się postacie, które mogą go zburstować, jak: Akali_small i Brand_small. Najważniejszą rzeczą jednak jest zbicie jego tarczy z pasywa, zanim wbijecie się na niego z full combo, używając np. auto ataku.

ADC

Draven_OB

Draaaaven – egocentryczny brat Pana z Dużym Toporem Darius_small. W późniejszych fazach gry przez swoje Q może zabrać nam połowę zdrowia na jeden auto atak. Ponadto przez jego globalne R nigdzie nie możesz się czuć bezpiecznie… Dodatkowy movement speed z W oraz odepchnięcie na E zapewniają mu tak dobry zestaw umiejętności, że będzie odpowiedni w niemal każdym teamcompie.

Jak grać przeciwko? – staraj się unikać wymian z nim, chyba że masz jakieś hard CC lub jakiegoś healera, jak Soraka. Staraj się go poke’ować za pomocą zaklęć z dużym zasięgiem oraz spróbuj zmusić go do nie łapania swoich toporów z Q. Dobrym pickiem na niego powinna być Caitlyn_small.

Vayne_OB

Vayne  – strzelczyni z kuszą i srebrnymi bełtami jest zmorą na niższym elo, a i na wyższych dywizjach może napsuć krwi. Słaby laning phase rekompensuje jej potężny late game, a jej trzeci AA z W potrafi rozpuścić nawet największych twardzieli. Jest jedną z postaci, które mają jedną z większych zdolności do outplay’owania, dzięki swojej niewidzialności z R+Q oraz jest jednym z nielicznych ADC z hard CC poprzez przybicie przeciwnika do ściany z E. ADC idealny?

Jak grać przeciwko? – jak wspomniałem, Vayne ma słaby early game, więc starajcie się zabić ją przed wbiciem 6. poziomu. Dobrą strategią będzie też freezowanie linii oraz obijanie Vayne z auto ataków, czekając na możliwość zlast hitowania miniona. Słabością Vayne jest również jej niski zasięg, więc postaraj się wybrać np. Caitlyn_small.

Support

Blitzcrank_OB

Blitzcrank – Żelazny Golem, który zawsze trafia idealne graby, kiedy jest w enemy, a nie trafia nic, kiedy jest w Twojej drużynie. Nie jest to może najsilniejszy support, jednak jedno dobrze wymierzone Q i przyciągnięcie enemy pod wieżę często decyduje o losach gry. Oprócz graba, posiada knock-up z E oraz AoE silence z R. Ponadto jest postacią wytrzymałą, więc może okazać się jednym z lepszych championów do wymasterowania na niższych dywizjach.

Jak grać przeciwko? – Blizrcranka jest umiejętnością mierzoną, która przyciąga pierwszą napotkaną jednostkę. Więc staraj się zawsze mieć przed sobą ścianę minionów. Przydatną informacją będzie to, że Blitz grabuje zawsze prawą ręką.

Soraka_OB

Soraka – różowa driada, żywy ambulans, który niejednokrotnie napsuł Wam krwi. Soraka jest postacią przyjemną w grze dla ludzi, którzy mainują supporty. Jest też niezmiernie przydatna podczas meczu, dzięki swojemu leczeniu z W oraz R. Ponadto posiada AoE silence’a pod E.

Jak grać przeciwko? – grając na Sorakę, starajcie się ją focusować ze względu na wspomniany potencjał do stałego podtrzymywania swoich sojuszników przy życiu. Warto również zainwestować w przedmioty nakładające efekt Głębokich Ran, jak Morello i Executioners_Calling. Więcej znajdziecie w tym artykule.

 

Oczywiście postaci, które mogą same carry’ować gry, jest o więcej, wymieniłem kilka, które są najpopularniejsze. Jak sądzicie, czy Draven znalazł się słusznie w tym zestawieniu? Powiedzcie, jakich championów Wy uważacie za zdolnych do carry’wania gier w pojedynkę!