r.

Jungla: jak pomagać na liniach nie gankując.

Po wprowadzeniu nowego ulepszenia do jungli - Devoure (polegającym na stackowaniu) możemy spodziewać się coraz mniej ganków. Więcej Junglerów prawdopodobnie wybierze ścieżkę farmienia w lesie, ponieważ jest to o wiele bezpieczniejsze niż niepewne ganki.  Czy w takim razie grając Junglerem możemy zrobić coś dla swoich sojuszników? Okazuje się, że tak! Mimo braku ganków nasza pomoc sojusznikom może być nieoceniona!

Stawiaj wardy: 

Warduj krzaki, zabijaj kraba, warduj dragona. Jeżeli przeciwny Jungler pojawi się na topie zwarduj jego dolną junglę, zapewne nie długo tam przyjdzie. Paimętaj o pinku w swojej jungli. Możesz zapobiec gankom przeciwników, nie przerywając nawet farmienia.

Pomóż zdobyć kontrolę: 

W early game każdy punkt many i hp ma duże znaczenie. Jeżeli masz możliwość zadania trochę obrażeń przeciwnikowi, zrób to. Pomoże to twojemu sojusznikowi przejąc kontrolę na lini, dzięki czemu nie będzie Cię potrzebował w przyszłości. Zniszcz wieżę przeciwnika, a będzie się czuł niepewnie i porzuci myśl o agresywnej grze.

Obrona wieży:

Jeżeli przeciwnik zgankuje, a mimo tego sojusznik przeżyje, ale będzie chciał się wycofać, warto przejść na jego linię. W przypadku, gdy tego nie zrobimy stracimy dużo HP na wieży. Przez to nasz sojusznik po powrocie będzie się czuł ciągle zagrożony. Dodatkową korzyścią obrony wieży są potworki na lini, za które możemy zebrać sporą sumkę złota.

Dzielmy się:

Bywają przypadki, że na samym początku gry gracze oddają Blue Buff midlanerowi. Nie wiecie nawet jaką ogromną przewagę to daje! Nie zachęcam do robienia tego ciągle. Możemy zawsze ukraść blue przeciwnika, a swoje oddać. Mając blue w 4 minucie midlaner może całkowicie kontrolować swoją linię zonując przeciwnika od potworków. Identyczna sytuacja jest podczas oddania red bufa dla ADC, dodatkowy true damage na lini potrafi czynić cuda. Inną opcją jest polowanie na przeciwnego junglera. Zabijając go także otrzymamy wzmocnienie.

Komunikacja:

Nie musisz uciekać przed skill shotami ani pilnować last hitowania. Masz dużo lepszą kontrolę mapy niż support. Jeżeli zauważysz przeciwnego junglera wystarczy jeden ping, żeby pokazać jego pozycję innym graczom. Jeżeli widzisz swojego gracza z 20%HP i brakiem many, zajmij jego linię i wycofaj go do bazy. Twoja wolność jako junglera zobowiązuje Cię do bycia oczami całej drużyny.

Porady:

Jeżeli jesteś początkującym junglerem najgorszym nastawieniem jest: “Moja działka to gankować i brać fragi”. Jest to bardzo amatorska myśl. Praca junglera bywa trudna. Należy być bardzo elastycznym i dostosowywać się do każdej sytuacji. Gankowanie to nie jedyna rzecz którą możesz zrobić dla sojusznika. Stosując się do powyższych porad powinieneś stać się lepszy. Oczywiście możesz się ze mną nie zgodzić. Jeżeli chciałbyś coś poprawić lub dodać napisz w komentarzu, a uwzględnię to na pewno w następnym artykule!