League of Legends r.

Odskocznia od mety – Annie Support

Jesteście znudzeni metą i chcecie się czymś pobawić? Mam dla Was ciekawą alternatywę dla typowych wspierających. Co powiecie na Annie na supporcie?

Możecie powiedzieć, że Annie support to żaden nowatorski pick, grano tak kiedyś, grają nadal i pewnie będą grali. Ale nie mówie tu o standardowej AP Ance, w roli kolejnego albo jedynego AP Carry. Mam na myśli engage Annie. Możecie pamiętać to, że kiedyś na profesjonalnej scenie i na high elo grali Annie na suppie dla stuna z Tibbersa w cały enemy team. I ta “dzisiejsza” Anka, którą Wam pokaże, działa na takiej zasadzie. I wydaje mi się, że jest nawet lepsza, niż wtedy za sprawą jednej runy.

Podstawy

 • Maxowanie: zaczynamy z W-Q-E ( W dla wystackowania stuna w bazie), później R>W>Q>E ( W jest AOE, więc więcej osób dostanie stuna)
 • Summoner Spelle: Flash & Ignite/Exhaust
 • Start: Spellthief’s Edge i odnawialny potion
 • Build:

 • Runy:

Wyjaśnienia:

 • Boots of Swiftness – Support potrzebuje mobilności do roamów i szybkiego powrotu z bazy do swojej drużyny. Zatem powinniśmy wziąć Mobilitki. Jednakże Annie jeśli zostanie złapana i straci bonus do prędkości ruchu to nie da sobie tarczy, heala czy nie rzuci stuna bez pasywki, by ukraść trochę czasu i liczyć na pomoc drużyny lub udaną ucieczkę. BoS dają nam dużą, stałą premię do movement speeda oraz ochronę przed wszechobecnymi slowami.
 • Refillable Potion – w runach bierzemy Ciastka dla lepszego sustainu, więc bardziej opłaca się kupić raz odnawialny potek i wspomagać się Ciastkami niż marnować co powrót kolejne złoto na mikstury życia.

Jak działa Annie Supp?

 • Kombinacja Predator + Shurelya + Righteous Glory pozwala nam osiągnąć wynik Usaina Bolta z Mistrzostw Świata w Berlinie w 2009, co daje rywalom minimalne szanse na reakcję na nasze W lub Tibbersa. Zważywszy na to, że wybieramy runę ze skróconymi czasami odnowienia przedmiotów, będziemy mieć tą kombinację prawie co każdy teamfight w późniejszej fazie gry.
 • Mobilność czyni nas to nie tylko dobrym inicjatorem, ale również świetnym roamerem, biorąc pod uwagę to, że wybieramy w runach Hexflasha. Flash u supporta służy do inicjacji, więc Hexflash spisuje się w tej roli równie dobrze. Losowy stun zza ściany również daje rywalom niewiele czasu na unik.
 • Będąc supportem rzadko mamy możliwość wyboru drzewka Dominacji. Nie ma się co dziwić, w końcu jest ono w zamyśle dla postaci z dużymi obrażeniami. Inne drzewka oferują więcej utility dla supportów, takich jak lepsze heale, oszczędność na butach czy skrócenie czasu odnowienia naszego ulta. Ale nie mają jednej, bardzo wygodnej dla wspierających runy – Zombie Wardów. Pozwalają nam utrzymać i jeszcze bardziej poszerzać wizję naszego zespołu, co jest wymagane od suppów.
 • Grając najszybszą Anką na Summoner’s Rift będziemy skupiać się na przedmiotach dla supportów, a nie na itemach stricte dla Magów. Jednak utrata mocy na oneshot przeciwnika nie oznacza kompletnego braku obrażeń. Nowa Shurelya daje nam trochę AP, wciąż mamy niebieski przedmiot dla wspierających, a Predator prócz prędkości daje nam trochę obrażeń do następnej umiejętności. Nie zastąpi nam to 500+ AP, ale da nam wystarczające obrażenia, by squishy cele straciły sporą część zdrowia po naszym full combo.

Potencjalne zagrożenia

 • Agresywne supporty: Annie tankiem niestety nie jest. Postacie posiadające dobrą inicjacje, takie jak Blitz, Thresh czy Alistar, mogą nas zniszczyć w early za sprawą paru dobrych all-inów. Będąc do tyłu nie będziemy mogli skompletować naszej “świętej trójcy przedmiotów” wystarczająco szybko przez co nasza moc engage’u będzie o wiele słabsza.
 • Brak sustainu: Annie niestety nie ma żadnych heali czy tarcz. Tak jak wspomniałem, nie jest również standardowym tankiem. Co za tym idzie? Byle poke może pozbawić ją sporej ilości życia i co zmusza ją do regularnych powrotów do bazy, przez co traci doświadczenie i złoto, które w tym czasie wyfarmiłaby z przedmiotu dla supporta.
 • Hard Disengage: postacie takie jak Janna mogą bezproblemowo zatrzymać rozpędzoną Ankę, ponieważ mają umiejętności, które świetnie powstrzymują różnego rodzaju inicjacje.

Annie pod movement speeda na supporcie może być ciekawą alternatywą standardowych engage wspierających. Dzięki dalekiemu zasięgowi ma też dobry poke, a co za tym idzie, przyjemny przychód złota. Warto też wspomnieć, że mimo bycia pełnoprawnym suppem, to wciąż potrafi zadać spore obrażenia squishy przeciwnikom.