League of Legends r.

Jakie masterki pod ADC?

Jeśli gracie jako ADC, to pewnie nie raz rozważaliście, jakie masterki najlepiej wybrać dla danej postaci lub pod Wasz styl gry. Do wyboru mamy Ferwor Walki lub Żądzę Krwi Watażki - jednak która jest lepsza?

Ciężko wybrać tą właściwą specjalizację, ponieważ każdy preferuje innych bohaterów oraz zupełnie inny styl gry. Aby pomóc Wam w podjęciu tej decyzji, porównamy obie te masterki.

Porównanie obu specjalizacji

Ferwor Walki

zmiana fervor

Trafianie przeciwnika podstawowymi atakami generuje ładunek Ferworu (2 dla walczących w zwarciu). Ładunki Ferworu trwają 8 sekund (max. 8 ładunków) i wzmacniają obrażenia fizyczne o 1-8 (zależnie od poziomu) za każdy ładunek.

 

Żądza Krwi Watażki

bloodlust patch 7.9

Poruszanie się lub atakowanie sprawi, że następny atak będzie Naładowany. Naładowane ataki leczą za 5-40% (zależnie od poziomu) całkowitej wartości Twoich obrażeń fizycznych (pomnożone przez obrażenia od trafień krytycznych) oraz zapewniają 30% prędkości poruszania się na 0,75 sekundy.

 

Dla tych niezaznajomionych z mechaniką ataków Naładowanych – jeżeli mamy zakupiony przedmiot lub wybraną specjalizację z tym efektem, to poruszając się oraz atakując, zdobywamy ładunki Naładowania. Po osiągnięciu 100 ładunków nasz następny atak staje się Naładowany oraz nakłada efekty i wzmocnienia wcześniej określone przez dany przedmiot/specjalizację.

Którą wybrać?

Jak już wcześniej pisałem, wybór masterki jest uzależniony od Waszych preferencji, stylu gry oraz ulubionego bohatera. Należy pamiętać, że strzelcy w dużej mierze bazują na ciągłości zadawanych obrażeń, ich celem jest zadawanie stałych obrażeń na określonym zasięgu. Tak więc większość ADC prawdopodobnie będzie się skłaniać ku Ferworowi Walki ze względu na jego stały i niezawodny efekt. Jednak biorąc pod uwagę efekty leczenia oraz bonus do prędkości poruszania się wynikające z Żądzy Krwi Watażki, to właśnie ta specjalizacja wydawałaby się logicznym wyborem, szczególnie dla strzelców budowanych pod trafienia krytyczne, typu Jihn czy Caitlyn.

Aczkolwiek analizując zasadę działania Naładowanych ataków, można śmiało stwierdzić, że efekt ten często aktywowałby się, gdy mamy pełne HP i na początku teamfightów, a nie wtedy, kiedy go najbardziej potrzebujemy, np. gdy zaatakuje nas wrogi zabójca lub gdy zaatakują nas pod wieżą. Nie można też zapominać o zmianach Ognistej Armaty, które Riot Games wprowadziło w patchu 7.9, a które działają na korzyść Żądzy Krwi Watażki. Obecnie Ognista Armata zapewnia 25% szybsze zdobywanie ładunków do Naładowanego ataku. Doliczając do tego zwiększony zasięg Naładowanego ataku, możemy uzyskać całkiem ciekawe efekty.

 

Wybierając odpowiednią dla Was specjalizację należy wziąć pod uwagę wiele różnych czynników, takich jak: Wasz ulubiony bohater, styl gry oraz planowane przedmioty. Uwzględniając to wszystko, każdemu będzie się lepiej grało z inną masterką. Ja osobiście najczęściej wybieram Żądzę Krwi Watażki. A Wy z czym gracie?