League of Legends r.

Kayn – kogo kontruje i kto kontruje jego?

Nasz długo wyczekiwany Żniwiarz Cienia wkrótce wejdzie na serwery live! Czas zapoznać się z postaciami, które będą dla niego kontrą.

Kayn jest obecnie dostępny do testowania na serwerach PBE. Bohater jest już tam od dłuższego czasu, więc możemy wskazać już postacie, które będą uprzykrzać życie naszemu Żniwiarzowi, ale zajmiemy się też tymi bohaterami, którzy w starciu z Kaynem będą musieli uciekać pod swoją wieżę i błagać o pomoc swojego leśnika.

A, i żeby było jasne. Kolejność jest losowa. Championów nie ustawiono w kolejności od najlepszego do najgorszego, a po prostu tak, jak leci.

Kayn – Kontry

Zaczniemy od postaci, które będą mogły zamienić życie Kayna na Rifcie w absolutne piekło.

Master Yi – Jest to najprawdopodobniej jedna z lepszych kontr na Żniwiarza Cienia. Łatwa możliwość przyczepienia się do Kayna, podążanie za nim przez ściany dzięki swojemu Q, duża ilość obrażeń od autoataków oraz kontra jego ultimate’a przy pomocy swojego W sprawiają, że nasz Szermierz Wuju nie powinien mieć większych problemów ze zgładzeniem głównego bohatera naszego artykułu.

 

Ashe – Tak. ADC może skontrować zabójcę. Ashe jest tylko jednym przykładem, ale każdy bohater, który posiada CC, może zadziałać na niekorzyść Żniwiarza. Jedna dobrze wymierzona strzała z R sprawia, że Kayn może za parę sekund wąchać kwiatki od spodu, a zwłaszcza jeśli w okolicy będzie przeciwny leśnik. Ashe oraz inne postacie z możliwością ogłuszenia sprawiają, że Kayn nie ma jak uciec, a jeśli wpadnie w ciąg stunów, to jego dni na Field of Justice są policzone.

 

Jax – Tutaj sprawa wygląda dość prosto. Nasz Mistrz Broni może szybko dojść/uciec od Kayna za sprawą swojego Q. Duża ilość obrażeń na sekundę dzięki resetowi autoataków, co dodatkowo możemy zwiększyć, kupując przedmioty na prędkość ataku. Jax ma także zwiększoną odporność na magię, która pozwoli przeżyć spotkanie z formą Darkina.

 

Lee Sin – Rzeczy się mają podobnie jak w przypadku Jaxa. Łatwa możliwość wejścia, obicia gęby Żniwiarza, a następnie ucieczka w stronę najbliższego warda. Dodatkowo ślepiec jest bardzo mobilny w walce i może zadać dużo obrażeń. Kayn nie posiada takiej mobilności, więc to jest jego pięta Achillesa w tym starciu. Dodatkowo Lee Sin może uniknąć W Kayna, a sustain pozwala na dłuższe zostanie na linii i farmienie.

 

Amumu – Smutna mumia ma o tyle dobrze, że potrafi złapać uciekającego Kayna oraz ogłuszyć go w tym samym momencie. Duża ilość życie oraz ogólne obrażenia sprawiają, że Amumu, jeśli nie zabije Żniwiarza, to chociaż wyjdzie z tej walki z asystą od jednego ze swoich sojuszników. Zdecydowanie polecam branie go na junglę, jeśli enemy team wziął Kayna jako swojego leśnika.

 

Postacie kontrowane przez Kayna

Tutaj jest już większy problem, aby znaleźć coś odpowiedniego ze względu na jego E, które jako jedyne pozwala na atak, a następnie ucieczkę w bezpieczne miejsce (może jeszcze użyć Q, ale jest to bardzo mały dystans).

Singed – Postać, która nie raz potrafiła być koszmarem każdego gracza na górnej alei. Singed prawdopodobnie będzie chciał użyć E + Q, a następnie będzie uciekał z nadzieją, że będziecie ślepo podążać w jego truciźnie. Gdy Szalony Alchemik spotka na swojej drodze Kayna i będzie chciał wykonać wcześniej wspomnianą taktykę, którą doprawi swoim W, to nie będzie miał tak łatwo. Żniwiarz może podbić Singeda za pomocą swojego W, a następnie zmniejszyć dystans między sobą a ofiarą, dzięki swojemu Q. Jeśli chodzący obóz zagłady będzie próbował uciec, to nadal możemy użyć na nim swojego ultimate’a, aby zostać nietykalnym przez truciznę Singeda, a następnie wyjść przed nim i dobić go, nim ten ucieknie pod swoją wieżę.

 

Taliyah – Tkaczka Skał także nie będzie miała łatwo, jeśli Kayn uzna, że przyszła na nią pora. Jej R nawet nie zrobi wrażenia na Żniwiarzu, który może przerwać je swoją umiejętnością W, a także przejść przez zbudowany przez nią mur dzięki swojemu E. W przypadku ucieczki Taliyah właściciel żywej broni może użyć na niej swojego R, poczekać aż Tkaczka Skał zakończy swój mur, a następnie zadać ostateczny cios swoją gigantyczną kosą.

 

Rengar – Ten kot skończy przy spotkaniu z Kaynem gorzej, niż gdyby napadła go armia wygłodniałych Chińczyków. Kayn może łatwo uciec od R Rengara dzięki swojemu E, które pozwoli na przenikanie przez ściany i oddalenie się od Łowcy. Jeśli jednak postanowimy walczyć z kocurem, to gdy ten użyje swojej umiejętności specjalnej, możemy użyć swojego R na pobliskim słabym przeciwniku, aby na jakiś czas być nietykalnym, a jednocześnie dobić słabszego wroga. Jeśli jednak nie będzie nikogo w pobliżu i czeka was walka 1v1, to możemy wyczuć odpowiedni moment i użyć swojego ultimate’a, nim zrobi to Łowca. Jeśli Rengar będzie chciał nas spowolnić swoim E, to my możemy odpowiedzieć naszym W, które wybije go w powietrze, co z kolei da nam czas na zbliżenie się do niego swoim Q, a przy okazji zadanie mu obrażeń.

 

Quinn – Nasza wielbicielka ptaków to postać polegające na burście, czyli zadawaniu dużej ilości obrażeń w krótkim czasie. Wiedząc to, możemy sprawić, że Quinn nawet nie będzie wiedziała, co ją trafiło. Quinn to ADC, więc wszystko sprowadza się tutaj do jednego porządnego R Darkina, które dość prędko zakończy żywot Skrzydeł Demacii.

 

Corki – Dzielny Bomardier to drugi ADC na liście postaci, które Kayn może zjeść na śniadanie. Ze swoją małą ilością zdrowia i możliwością ucieczki jedynie poprzez swoje W, które i tak nie ma dużego dystansu, Corki jest łatwym celem dla Żniwiarza. Podczas próby ucieczki najlepiej wybić go w powietrze dzięki swojemu W, a następnie zadać dodatkowe obrażenia i skrócić dystans dzięki swojemu Q. Na końcu możemy dobić Yordla swoim R i uciec do bezpiecznego miejsca, używając E.

To wszystkie postacie, które mieliśmy do zaprezentowania. Jeśli macie własne wybory i zmiany do wyżej podanych list, to piszcie śmiało w komentarzach, a na pewno komuś się to przyda.